Јапонската култура, колку е шармантна, толку е и посебна

Јапонија Тоа е мојата омилена дестинација за годишен одмор и никогаш не се заморувам да патувам кога и да можам, што, фала богу, честопати е така. Секое патување откривам нови работи, иако навистина треба да живеам таму долго време за да разберам сè што гледам, сè што слушам, сè што доживувам.

La јапонска култура тоа е прилично посебно и без сомнение понекогаш се завршува со размислување дека Јапонците одат против одредени универзални проблеми. Но, таков е светот! Огромен, разновиден, богат како и бројот на луѓе што го населуваат. Мислам дека токму тоа го сакаме сите нас што патуваме во Азија: културно растојание, доживувајќи ја огромноста на светот.

Јапонска култура и етикета

Во основа можеме да зборуваме за обичајот на Соблечете ги чевлите, поклонете се и не вршете бакшиш. Овие прашања се секогаш на усните на оние кои се враќаат од патување во Јапонија.

За туристот е задоволство да го дознаеме тоа во Јапонија не е вообичаено да се остава бакшиш. Добрина! Врвот не е оставен на ниту едно од оние места каде што некој е навикнат да го прави тоа: ресторани, на пример. Јапонците се одлични во услугата за клиенти, па каде и да одите, во супер ресторан или мини маркет во градот, третманот е секогаш почитуван. Концептот е дека тие веќе имаат плата, па немаат совети. Не постои такво нешто како да се земе предвид дека потенцијалните совети се дел од платата, како на Запад.

Соблечете ги чевлите прекрасно е ... додека не го сториш тоа пет пати на ден. Во хотелот, во храмот, во некои ресторани, во соблекувалната на продавницата ... Да, дури и да пробате облека што ќе ја купите, потребно е да ги соблечете чевлите. Во лето, сè е во ред, во зима ... Традицијата е античка и идејата е да не се влегува во нечистотијата однадвор во внатрешноста на куќите кои, во минатото, имаа под татами

Во храмовите и рестораните има дури и шкафчиња за да ги оставите чевлите, а за возврат добивате влечки. Лично, не сакам да носам туѓи влечки, но во Јапонија нема друга.

Конечно во прашањата за етикета ги имаме осветените почит. Без поздрави кои вклучуваат физички контакт и поклонување вреди колку да се каже здраво или збогум. Поклонувањето подразбира почит или благодарност и постојат различни агли: пониски, толку повеќе почит што се пренесува или прошка што се бара. Краток, краток лак е доволен да се поздравиме меѓу странци.

Во случај на влегување во продавница или ресторан, секогаш ќе ве пречекаат со лак, ќе ве почитуваат како клиент, но не е потребно да го вратите. Ако го вратиш, очекувај друг за возврат. Да речеме дека за да бидеме туристи, можеме да го искористиме лакот 15º. Одлично е за нас.

Културата на Отаку

Јапонската култура стана популарна низ целиот свет за две свои уметнички продукции: манга (јапонскиот стрип) и аниме (Јапонска анимација). Ако сè беше родено со Астробој пред повеќе од 60 години, денес културата на отоку сè уште важи со Атак на Титаните, Смртна белешка или Токио Гуул, на пример.

Но, за постарите туристи е невозможно да ги заборават Морнар Мун, Витези на Зодијакот, Макрос, Evangelion, Змејската топка и прекрасните филмови на генијалноста Мијазакаи хајао.

Дури и да не знаете јапонски јазик, посетата на јапонска книжарница е прекрасна: тишина, прозорци полни со шарени книги, мноштво манга. Убавица, храмот на отаку без повеќе. Тука е и соседството на Akihabara што е тоа за отокус и гејмери. Постојат многу високи згради со многу мини продавници каде што можете да ги купите сите трговски дизајн дека можете да помислите на стари серии и на моментот.

Манга и аниме има насекаде, на знаци, рекламни видеа. Вистината е дека за отоку Јапонија е EL дестино

Јапонска култура и општество

Кога ќе помислите на земји како оние од Латинска Америка каде што е важна погрешната генерација, веднаш забележувате дека јапонското општество е различно затоа што немал толку имиграцијан Економскиот раст и неговата потреба за работна сила го покриваат со влез на жени на пазарот на трудот, на пример, и со механизација во нејзините фабрики, но тој немал имиграциски бран од соседните земји.

Јапонија отсекогаш имала одредено мото: Една нација, една раса, но од крајот на векот таа идеја повеќе не е поддржана и прифатено е тоа Јапонското општество не е хомогено. Всушност, ако некој ја знае јапонската историја, тоа никогаш не било затоа што народот Аину од север е домороден, а народот од Окинава, народот Рјујукан, припаѓал на друго кралство до колонизацијата на Јапонците. Негирањето на различните етнички групи е силно во земјата и, всушност, дури во 1994 година политичар од Аину постигна место во јапонската диета.

Но, дали Јапонците некогаш емигрирале? Се разбира, сите пред и по Втората светска војна. Денес јапонските заедници во Соединетите Држави, Перу, Бразил и Аргентина се едни од најголемите во Америка, на пример. Но, тоа не е трајна имиграција, како што може да биде кинеската. Според последниот попис има околу 750 илјади Јапонци мешана крв во земја и милион и пол странски жители (Кинези, Корејци, Филипинци и Бразилци).

Ако одите само во Токио денес, ќе гледате странци насекаде, деловни мажи и жени и наставници по англиски јазик, но ако патувате повеќе во внатрешноста, бројот на кавкаски или црнци се намалува. На кратко, кога одите во Јапонија ќе ги живеете сите овие искуства: тие ќе ви се насмевнат нон стоп, ќе ви се поклонат, никогаш нема да оставите бакшиш, ќе ја живеете културата на отоку, ќе се соблечете и ставите твоите чевли цело време и забавувај се убаво. Толку многу што ќе сакате да се вратите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*