Традиции на Јапонија

Јапонија Има многу традиции, но според времето во годината ми паѓа на памет дека е добро време за разговор. Традиции на новогодишната ноќ во Јапонија. На оваа страна од светот „крај на годината“ значи Божиќ и Нови години, но Јапонија сигурно не е христијанска земја.

Сепак, постојат одредени увезени Божиќни традиции кои се сензација овие денови. Но, важно е да знаете дека постојат традиции на Новата година и ќе разговараме малку за сето ова во нашата статија денес.

Јапонија и нејзините традиции на крајот на годината

Прво треба да го кажеш тоа Новогодишните прослави се најважни од јапонските празници. Новата година се нарекува шогатсу и за неколку дена, помеѓу 1 и 3 јануари воопшто, семејствата се собираат и повеќето од деловните простории цртаат ролетни.

Обичај што донекаде се изгуби на Запад е Испраќање картички на крајот на годинатаили, повици тука ненга, но тука сè уште е многу популарен. Тие мора да бидат испратени пред одреден датум затоа што е најдобро ако пристигнат на ист ден, 1 јануари.

Следејќи го азискиот менталитет, секоја година што завршува е минато и секоја година што започнува дава нови можности или нов почеток. Значи, постојат работи што треба да се завршат, задачи што треба да се направат, обврски што треба да се исполнат. Пред крајот на годината, на проштални забави или боненкаи.

Куќите и продавниците се украсени Раскошно со предмети изработени од бамбус, бор и цреша, се чистат куќи, облека, сè мора да биде свежо и ново. На новогодишната ноќ има одредени јадења што се традиционални како тошикоши соба или јуфки од пченица кои ја симболизираат долговечноста. Други традиционални јадења се отосо што е слатко оризово вино u озони, супа со мочи. Исто така е направен или директно купен о-сехи риори, вечера составена од различни состојки кои означуваат среќа, просперитет, добро здравје.

Истата вечер луѓето посетуваат храм околу 12 часот а исто така се среќава или е направена забави да одбројуваат или да гледаат огномет. Во храмовите, на полноќ, ringвонат ,вона, понекогаш 108 пати, во настан наречен скапоцен камен не Кејн. Бројот претставува број на човечки желби според будизмот и идејата за ритуалот е да се остават зад себе негативните емоции од претходната година.

Оние што остануваат дома обично се прилагодуваат на музичко шоу наречено кохаку ута гасен, со--поп бендови. Во други времиња имаше игри кои беа популарни како ханетсуки, Јапонски бадминтон, Да летаат змејови или takoage или игри со карти како карута. За жал, тие беа малку надвор од употреба.

Денот Јануари 1, официјален почеток на Новата година, тоа е ден полн со предзнаци и најдобриот чин за примање е остани да го видиш изгрејсонцето. Се нарекува првото изгрејсонце во годината хацу-хинодаПо тој ден, станува збор за живеење без стрес или грижа. На посета на храм, хатсумодеТоа е исто така ред на денот и традиција е жените да носат традиционално кимоно на оваа посета. Во Токио популарен храм е храмот Меиџи, но можете да го посетите на 1, 2 или 3 јануари. Сепак, овие денови ова светилиште експлодира со луѓе.

Атмосферата во овие храмови и светилишта е одлична, па ако одите на овие датуми ќе си поминете убаво. Има тезги за храна, многу луѓе кои се молат или купуваат среќни привлечности. Кул е, иако многубројно. Во Токио тоа е светилиштето Меиџи, во Кјото е Фушими Инари Таиша, во Осака е Сумијоши Таиша и во Камакура е Цуруока Хачимангу. Тие се популарни места и вообичаена работа е да почекате да стигнете до главната сала за да се молите.

El Јануари 2 традицијата укажува на тоа царот се јавува во Царската палата во Токио. Се појавува само двапати годишно, што е двапати кога внатрешните градини на палатата се отворени за јавноста. На Нови години и на роденденот на суверенот. Поради оваа причина, многу луѓе обично се приближуваат до палатата за да го видат императорот и неговото семејство кои се појавуваат на балкон зад оклопното стакло неколку пати тој ден од 10 часот наутро и не подоцна од 2 часот попладне.

Новата година е исто така време за чист и уреден и оставете ја куќата беспрекорна да ја започне новата година ослободена од сè. Ова одлично чистење се нарекува оосуџи И тоа вклучува домашни ќошиња кои сигурно ќе останат неконтролирани во текот на годината, како подот под фрижидерот и работи. Ако има деца во таа куќа, обичај е дај им пари во плик. ова се нарекува отошидама.

Ако сте на улица, ќе видите дека многу луѓе се приближуваат до продавниците и купуваат неколку вреќи по различни цени. Тие не знаат што има внатре и тоа е дел од изненадувањето на овој обичај наречен фукубукуро, кеси за изненадување, и тие буквално летаат затоа што се многу, многу популарни.

Се разбира, да се биде земја во која живеат толку многу луѓе последната недела од декември и првиот јануари се проблематични да се движите. Ако треба да одите, советот е да останете на едно место и да уживате, не обидувајте се да се движите многу затоа што возовите, аеродромите и автобусите експлодираат со луѓе кои ќе ги посетат своите семејства. Помеѓу 4 и 5 јануари, бурното движење завршува.

Исто така, генерално, ќе го видите тоа многу продавници, банки или туристички атракции се затвораат некаде помеѓу 29 декември и 4 јануари, така што се ограничува она што можете да го направите. Заборавете на музеите, но за возврат имате сите светилишта и храмови се отвораат. Во денешно време има помалку продавници кои се затвораат, иако на 1 јануари тоа е речиси правило без исклучок. Истите се рестораните, иако некои се отвораат на новогодишната ноќ со посебни менија.

Како турист, убава новогодишна ноќ би било да одите на вечера во Токио Скајтри и потоа да се преселите за да уживате во популарните свечености во Шибуја. Тоа е мојот план за следната година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*