Азиска култура

Азиската култура и водната војна во Тајланд

Кога помислувате на Азија, Јапонија и Кина веројатно ви паѓаат на ум како главни земји, но реалноста е дека Азија е составена од многу повеќе земји и потребно е да се знаат сите за да се разбере Азиска култура и како тие можат да бидат толку различни од едно до друго место.

Азискиот континент е составен од 48 земји: 41 правилно азиски и 7 евроазиски. Во која било енциклопедија можете да ги најдете имињата на сите тековни земји и може да видите колку земји го сочинуваат овој континент, но јас нема да разговарам со вас за обичаите и традициите на секоја од земјите, но јас сум ќе разговарам само со некои од нив, оние што ги сметам за чудни традиции или барем, кои го привлекуваат моето внимание и што сакам да ги споделам со вас.

Азиска култура: традиции и обичаи

Низ целиот свет има многу традиции и обичаи, бидејќи на крајот на краиштата, тие се оние што прават да имаме чувство на припадност кон некоја заедница. Реалноста е дека ние западњаците можеме да бидеме многу изненадени од азиската култура, бидејќи во некои работи тие прават да се чувствуваме далечни од нив, но во други тие дури можат да нè научат на вредности што не сме ги знаеле или не сакавме да ги видиме. Азија е континент што може да нè натера да видиме нетипични работи во која било од нејзините земји. Но, без да одолговлекувам понатаму, ќе ви кажам за некои од најпопуларните обичаи и традиции на азиската култура што може да ве интересираат.

Канамара матсури

Забава во пенисот

Канамара Мацури значи нешто како „Фестивал на металниот фалус“.  Така се нарекува, бидејќи легендата вели дека демон со остри заби се криел во вагината на една млада жена и за време на брачната ноќ на жената, демонот кастрирал двајца мажи, така што еден ковач дизајнирал метален фалус за да ги скрши забите на ѓаволот. Од името може да се претпостави дека фестивалот има врска со плодноста и се одржува секоја пролет во Кавасаки (Јапонија). Иако датумите варираат, тоа е обично првата недела од април. Главната тема е почитување на пенисот, симбол кој е многу присутен во оваа забава, а телефоните се собираат за истражување против СИДА-та.

Фестивал на фенер

Празник на фенерите

Фестивалот Фенер го означува крајот на кинеските новогодишни свечености и тие се одвиваат со првата полна месечина во годината. Тоа е посебна ноќ, магична и полна со светла што Кинезите ја остваруваат. Ноќе има илјадници светла и фенери кои ги преплавуваат куќите и зградите.

Овој фестивал се живее со радост и има паради, музика, тапани, танци, акробати ... и огномет. Децата носат фенери и семејствата се собираат да јадат ориз и повикуваат на среќа и семејно единство.

Војната со вода во Тајланд

Вода војна

Овој обичај на азиската култура е наречен фестивал Сонгкран и тоа е најважниот празник во Тајланд. Сонгкран е будистичка Нова Година, традиционално луѓето ги мокриат фигурите на Буда и им покажуваа почит на овој начин. Со текот на времето, оваа традиција се трансформираше и стана водена војна меѓу луѓето, бидејќи во многу партии од овој тип обично има и многу алкохол. Се случува на патот Као Сан во Бангкок.

Обувки како покажување на почит

Чевли далеку од дома

Друг обичај во азиската култура се состои од извади ги чевлите од куќата тоа е нешто што се шири низ цела Азија. Ова е направено во знак на почит или затоа што подот мора да остане чист. Значи, ако некогаш сте во посета на некого од Азија и одете кај него дома, за него ќе биде важно да ги оставите чевлите надвор од нивниот дом во знак на почит.

Магичен број на Кина

Број 8

Дали знаете дека Кинезите веруваат во волшебна бројка? Да, станува збор за број 8, што според кинеското верување е број за многу среќа што има врска со пари и збогатување. Нормално, паровите кои сакаат просперитет имаат тенденција да се венчаат на 8-ми секој месец, уште подобро ако е на 8-ми август. Како да не е доволно, ќе ве интересира да знаете дека кинеската астрологија е составена од 8 хороскопски знаци. Тие исто така имаат 8 кардинални поени, итн. Едноставна коинциденција или 8 е навистина посебен број?

Поздрав во Кина

Поздрав во азиската култура

Мора да го знаете тоа во Кина не се поздравува како на Запад, избегнувајте бакнежи затоа што можете да навредите некого. Најдобро е да се ракувате за да се поздравите со почит. Овој начин на поздравување може многу да се судри со нашите приврзани поздрави до луѓето што ги цениме и оние што штотуку ги запознавме.

Пазете се од црвено мастило во Кина

Ако сте на деловен состанок и треба да земете некои белешки или да испратите белешка, никогаш не го правете тоа со црвено мастило бидејќи нијансите на таа боја се користат за непристојни предлози и поплаки. Значи, најдоброто нешто што можете да направите е да имате пенкало со црно или сино мастило во вашиот џеб, на тој начин сте сигурни дека нема да навредите никого со бојата на мастилото.

Не користете ја левата рака во Индонезија

Ракувања

Во случај на Индонезија На пример, никогаш не треба да ја користите левата рака за да понудите предмет на друго лице бидејќи овој став е симбол на непочитување, во секој случај користете ја десната рака. И истото важи и за честитки или каков било контакт со друга личност, левата рака е подобро да не ја користите, секогаш ќе биде пожелно да имате право бесплатно.

Без совети во Јапонија

Совети

Ако се најдете во Јапонија, во земјата на изгрејсонцето никогаш не бакшиш во ресторан. Тоа е навика со лош вкус и може да ја навредите личноста која ве лекувала.

Како за Азиска култура? Ви реков за некои од некои нивни земји, дали сакате да ни кажете повеќе што знаете?

Поврзана статија:
Најпосетувани земји во Азија
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Арсенио Гера dijo

    Малку се информации, но ако не знаете ништо, тоа е во ред. нешто е нешто и секој ден учиш малку повеќе

бул (точно)