Алзас на Божиќ

Стразбур

За посета Алзас на Божиќ е тоа да се направи на еден од регионите што најдлабоко ја доживува оваа ера на Европа. Сите нејзини градови, кои имаат скапоцени историски центри од средниот век, уживајте во спектакуларни новогодишни украси и не помалку магични пазари.

од Стразбур до Колмар, локалитетите од овој североисточен регион на Франција прослави Божиќ полн со магија и традиции во сценарија кои изгледаат преземени, токму од а приказна за доаѓањето. На претходните активности, мора да додадете божиќни хорски натпревари (Ноелиите) и вкусни гастрономски обичаи. За да одлучите да патувате во Алзас на Божиќ, ќе ви објасниме сè со што се граничи оваа галска област Германија y Швајцарија.

Алзас традиции на Божиќ

Кајзерберг

Божиќна атмосфера во Кајзерсберг

Штотуку спомнавме дека пазарите се една од големите традиции на Алзас за Божиќ. Но, има и други многу интересни. Божиќните ликови пар екселанс се Ханс Трап y кристкиндел. Иако станува збор за две антитетички фигури, сигурно ќе ги видите на божиќните настани во регионот. Првиот станува препис на нашата бугајман и ги плаши децата кои биле непослушни со тоа што ги зема во својата торба.

Наместо тоа, вториот е еден вид на добар ангел или самовила кој им подарува на малите кои добро се однесувале. Фигурата на Кристкиндел била претставена од Мартин Лутер со неговиот Протестантска реформација да се намали важноста на католичките традиции. А на некои места се поистоветува со Дете Исус. Во тоа што регионот не се разликува од другите европски е по вкусот сцени од раѓање или креветчиња. И, исто така, во улично осветлување со соодветни причини за овие датуми.

Од друга страна, како што не може да биде помалку, Алзас има свој гастрономски обичаи за Божиќ. Тие се рецепти што можете да ги вкусите на кој било од неговите божиќни пазари. Што се однесува до пијалоците, на варено вино. Се подготвува на два начина: со црвено вино, агруми и малку цимет или со бело вино, анасон и морско оревче. Тој исто така сок од јаболко Класично е во прославите.

Што се однесува до храната, таа е обично слатка во препарати како колачиња, бисквити наречени brédalas o зачинети медни лепчиња. Но, можеби уште потипични се манела, мали фигури на мажи направени со тесто од бриош. Исто така, заедно со божиќните рецепти, имате и други традиционални од околината кои се јадат цела година, исто така во овој период. На пример, во многу божиќни оброци кисела зелка, суштинско јадење од Алзас. Тие се листови од зелка кои претрпеле млечна ферментација и се сечат на тенки ленти. Истото можеме да ви го кажеме за baeckeoffe, манџа подготвена со компири, кромид и јагнешко, свинско и говедско претходно маринирани во бело вино и бобинки од смрека.

Исто така, меѓу обичаите на Алзас на Божиќ е и декорација на дрво со различни предмети, речиси секогаш доаѓаат од локални керамички занаети. Ќе најдете токму ова и многу други работи на божиќните пазари во регионот.

пазарите во Стразбур

улица Стразбур

Божиќни светилки на улица во Стразбур

Тој е најнаселен град во Алзас со речиси милион жители. Поради својата големина, не само што има еден божиќен пазар, туку има неколку. Или подобро кажано, има единствен пазар со различни локации. Сите тие се наоѓаат во просторот формиран од grand ille или прогласен за средновековен историски центар Светско наследство.

На овој пазар можете да најдете се. Но, градот ви нуди и други знаменитости. Значи, во Плоштад Клебер се става тој што претпоставува дека е највисоката елка на светот. Сепак, можеби нервниот центар на овие прослави во Стразбур е во броље плоштад, каде што Christkindelsmärik o Пазар на детето Исус.

Од друга страна, со оглед на тоа што ќе го посетите градот Алзас, задолжително погледнете ги неговите главни споменици. Започнете со вашите прекрасни Катедралата Нотр Дам, прекрасен пример на раскошна готика, со својот астрономски часовник. И продолжува низ други цркви како што е романескната Свети Стефан бран на Свети Петар Стариот, во која се сместени спектакуларни жртвеници.

Но, треба да се обрне внимание и на улиците на стариот град, полни со средновековни куќи во црно-бело дрво типично за областа. Меѓу нив се издвојува зградата на Стари обичаи и пред се спектакуларното Куќа Kammerzell, кој ги комбинира готските и ренесансните стилови. Конечно, не престанувајте да го гледате Палатата Рохан, пример на францускиот класицизам; на цивилна болница, во барокен стил, и Музејот на Белас Артес, со слики на Гоја, Веронезе, Тинторето o Рубенс.

Колмар, суштината на Алзас на Божиќ

Колмар

Божиќен пазар во Колмар

Овој мал град со околу седумдесет илјади жители го зачувал сето свое средновековна суштина, што го прави совршен амбиент за Алзаски Божиќ. Всушност, има и многу традиционални готски и ренесансни дрвени куќи. Има дури и река, на праз, кој циркулира низ мали канали за да ги рекреира божиќните сцени.

Маркетите се распределени според предметите што ги продаваат. Така, во една од Доминикански плоштад ќе најдете подароци; во онаа на Јованка Орлеанка храна и украсни предмети; во областа на Старата царина, занаети, и во Мала населба Венеција, познат по гореспоменатите канали, имате активности за деца.

Од друга страна, бидејќи сте во Колмар, посетете го неговиот Катедралата Свети Мартин, во готски стил, и многу блиску до него Corps de Garde, ренесансна зграда која служела како касарна. Треба да го видите и доминиканска црква, кој има прекрасни витражи и спектакуларен жртвеник од страна Мартин Шонгауер. Но, пољубопитни ќе бидат Домот на главите, украсени со повеќе од сто фигури на лица и, пред сè, на Куќа Пфистер, со живописен готски стил. Конечно, не престанувајте да се приближувате кон Музеј Унтерлиден, во кој се сместени накит како што е олтарниот дел на Исемхајм, поради Матијас Гринвалд.

Егуисхајм

Егуисхајм

Eguisheim пазар, вистинскиот Алзас на Божиќ

Само осум километри од Колмар го имате овој друг прекрасен град со само илјада и петстотини жители. Наредени во концентрични кругови околу неговата црковниот плоштад, е наведена како една од најубавите села во Франција. Токму во тој централен дел има божиќен пазар каде може да се најде речиси се.

Но, покрај тоа, мора да се види во Егуишхајм црква Сан Педро и Сан Пабло, кој бил изграден помеѓу XNUMX и XNUMX век по линиите на доцниот романеск. Исто така, интересна е нејзината средновековна патека со традиционалните куќи од тоа време. А исто така и тој замокот бас и ренесансна фонтана кој се наоѓа на плоштадот пазар и ја држи категоријата историски споменик.

Но, можеби големите симболи на градот се негови три средновековни кули изградена во црвеникав песочник. Како куриозитет ќе ви кажеме дека припаѓале на моќно семејство кое било запалено на клада за време на повикот Војна на шест пени. Оттогаш тие се во владение на Епископијата во Стразбур.

Mulhouse и неговите новогодишни ткаенини

Mulhouse

Божиќна рингишпил во Мулхаус

Градот Мулхаус со векови е поврзан со текстилната индустрија. Всушност, тоа дури и го има Музеј за печатење на текстил. Тој беше отворен за јавноста во 1955 година и содржи повеќе од шест милиони парчиња. Покрај привремените изложби, може да се видат машини и автентични дела од текстилната уметност од XNUMX и XNUMX век.

Затоа, нема да ве изненади тоа Божиќ е украсен со ткаенини во овој град со околу сто дваесет и пет илјади жители. Се организираат дури и натпревари за презентирање на најдоброто божиќно текстилно дело. И, се разбира, овие парчиња се на нивните Advent маркети.

Но, исто така треба да го посетите Мулхаус црквата Свети Стефан, чудо во готски стил на чија кула можете да се искачите. Непотребно е да се каже дека глетките се спектакуларни. Ви препорачуваме да ја погледнете и зградата на Градска сала, кој ќе ве изненади со својата розова фасада. Станува збор за ренесансна градба во која се истакнува и нејзиниот влез, составен од две симетрични скалила. Не помалку спектакуларен е неговиот ентериер. Затоа, влезот е дозволен секој ден освен празници.

Исто така, во плоштад за обединување, нервниот центар на градот, има ренесансни згради како што се mieg куќа, изградена во XNUMX век, иако нејзината кула е од XNUMX век. И, на исток, ќе го најдете Капелата Свети Јован, изградена во XIII од страна на малтешки ред. Конечно, на периферијата на градот го имате Екомузеј на Алзас, примерок од руралната архитектура на регионот.

Селестат пазар

Селестат

Прекрасниот град Селестат

Ја завршуваме нашата турнеја низ Алзас на Божиќ со посета на пазарот Селестат. Овој мал град со околу дваесет илјади жители има таква адвентска традиција со која може да се пофали ја поставија првата елка. Барем тоа е првиот од кој има писмен запис. Затоа што документ од 1521 година веќе зборува за оној што бил поставен на нејзините улици.

Логично, Селестат има и свои божиќни пазари. Но, почитта на овој град кон Адвент не завршуваат тука. Под сводовите на скапоценото готска црква Свети Ѓорѓи има дрвја кои ја собираат целата историја на божиќното украсување. И, исто така, во Црквата Сент Фој, можете да видите лустер украсен со 173 божиќни топки од Мајзентал стакло.

Од друга страна, на десетина километри од Селестат, ќе најдете импресивно Замокот Хаут-Коенигсбург, изградена околу 1100 година.Како анегдота ќе ви кажеме дека во XNUMX век служел како прибежиште за т.н. бандитски витези, кои со својот грабеж го опустошија регионот.

Како заклучок, ви го покажавме најдоброто од Алзас на Божиќ. Сепак, сите градови во оваа област на Франција Имаат голема божиќна традиција и пазари. Затоа, можете исто така да ја посетите Обернаи, кој е убаво осветлен на зајдисонце; оној од Кајзерберг, полн со ароми; или оној од Рибовиле, град кој има три замоци. Посетете го Алзас на Божиќ и уживајте во неговата вистинска атмосфера.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*