Плажата Бенихо во Тенерифе

Плажа Бенихо

На Канарските Острови се наоѓа островот на Тенерифе, огромен остров популарен кај патниците. Тоа е прекрасен остров, со прекрасни пејсажи, од кои некои УНЕСКО ги прогласи за светско наследство.

Но, како и секој остров, Тенерифе има плажи и меѓу најубавите плажи во Тенерифе е таа плажата Бенијо. Денес ќе одиме да ја запознаеме.

Тенерифе и неговите плажи

Плажи во Тенерифе

Економијата на островот, како и остатокот од Канарските острови, се заснова на туристичка активност, особено на странски туризам кој пристигнува од северот на Европа во потрага по сонце. Речиси 70% од хотелските кревети се во Лос Кристијанос, Коста Адеје и Плаја де лас Америка, со неверојатен број хотели со пет ѕвезди.

Плажите на Тенерифе се драматични и разновидни: од плажи со црни камења од вулканско потекло измиен од агресивен Атлантик, додека карпи брегови со заливи скриени места до кои се стигнува само пеш, додека плажи со мек песок кои изгледаат донесени од пустината Сахара. На ова мора да ги додадеме и северните шуми, диви, со планини.

Подоцна ќе ги разгледам најдобрите плажи во Тенерифе, но денес сме повикани од посебен и убав дел од брегот: Плажата Бенихо.

Плажа Бенихо

Зајдисонце во Бенихо

Оваа плажа се наоѓа на североистокот на островот Тенерифе, во близина на планините Анага, во дива и спектакуларна земја. Тука вулканските карпи и карпи се фрлаат во водите на Атлантикот. Мерка Долг 300 метри и широк околу 30 и е црн песок.

Има паркинг простор, но има простор за помалку од 50 коли и е околу 100 метри. Можете исто така да пристигнете меѓуградски автобус, 946 е, кој застанува во Cruces de Almáciga, од Санта Круз. Маршрутата поминува низ планини и има многу свиоци, а погледот на океанот и плажата одозгора е одличен.

Помеѓу планините оваа патека се врти, поминува врвови и поминува низ шума од ловорови дрвја за конечно да стигне до плажата, иако последните неколку метри треба да се направат пеш. Вреди да се патува толку многу бидејќи затскриената плажа со малку луѓе е вистински рај кој, дури може да биде нудист. Така е.

Карпи на плажата Бенихо

Вистината е дека плажата Бенијо е единствена по многу аспекти, диво природна и со прекрасен поглед на карпестите формации на Roques de Anaga. Неговите зајдисонца, господа, се нешто навистина магично кога ќе видите како светлото море е во контраст со остриот црвен хоризонт, а карпите се веќе црни како ноќ и излегуваат од длабочините на океанот како да излегле од пеколот.

Мора да се каже дека плажата Бенијо е една од најоддалечените плажи во градот Таганана, која ги вклучува и плажите Алмасига и Лас Бодегас. За да стигнете до плажата треба да тргнете по патека со неколку скалила, секогаш откако ќе се приближите со автомобилот, како што рековме претходно. На патот до таму ќе најдете неколку ресторани кои служат локална храна, па иако оддалечени секогаш можете да излезете и да најдете нешто.

Ветровите во овој дел од островот можат да бидат многу силни затоа бидете внимателни на патот надолу. И да, можете да сретнете луѓе кои вежбаат нудизам бидејќи тоа е доста популарно упориште во оваа смисла. Во текот на годината повеќе е плажа посетена од локалното население, а во лето се придружуваат туристи, но никогаш не е многу преполна.

benijo на зајдисонце

Плажата е една чиста плажа, на црн песок и многу сини водиНеверојатно сино, всушност. Најважната активност на плажата е сончање, Иако нема шезлонги или нешто слично. На плажа мораме да ги однесеме нашите работи, крпи, храна, чадор, затоа што Исто така, нема дрвја или грмушки кои даваат природна сенка..

Парадор Мирадорот

запомнете, овде нема бар или ресторан директно на плажата, но ќе видите четири ресторани во близина, горе. Најблиску е оној наречен Ел Мирадор, на околу 500 метри од плажата. Има одличен поглед, трпезарија со четири маси и тераса со шест. Неговото мени е составено од предјадења, салати, главни јадења и десерти: локални сирења, риба, ориз.

Парадор Ел Фронтон

Друго место за јадење е Ел Фронтон, специјализирано место е рибата, голема и со прекрасна тераса со поглед на плажата. Има дури и сопствен паркинг. Следува La Venta Marrero, понова од претходните, а на само 50 метри од плажата, во стара цветница. Има салон и тераса и изобилен паркинг. Нивното мени е горе-долу исто како и претходните, риба, школки, пулпа, сирење.

И конечно, Casa Paca, која е на 150 метри од плажата, на работ од патот.Паца беше претходниот сопственик, нешто сува и штедлива дама. Иако госпоѓата повеќе не се занимава, таа продолжува со цените нешто поевтини од оние на другите ресторани.

Брегот на Бенихо

Дали можете да пливате на плажата Бениџо? Како прво, треба да знаете плажата нема заштитен простор за капење, но во глобала нема силни бранови и тоа можеш, иако нема ни многу капачи. На присуството на ајкули е исто така многу мало, влезот во водата е прилично удобен, а дното е меко и удобно. Сепак, треба да знаете дека прашањето за плимата мора да се земе предвид при планирањето на посетата.

Познавањето на времето на плима е од суштинско значење за уживање на плажата. Ако има плима, лентата со песок е тесна и непријатна и практично ќе се сончате до планината. Поради оваа причина, секогаш е препорачливо да се оди при слаба плима, што е кога плажата лесно може да се прошири до 50 метри ширина од падината до водата. При плима песокот се намалува на лента од само 10 метри. супер незгодно. Можеби дури и нема плажа, а туристите висат од карпите.

Плажа Бенихо

При ниска плима, можете да уживате во сè повеќе: сончање, пешачење, играње фудбал или тенис, а можете дури и да пешачите до Roque de Benijo и да фотографирате. Можете ли да одите како семејство и покрај нудизмот? Е девица плажа без удобности и ако не ви пречи да гледате магариња таму или вие и вашето семејство практикувате натуризам, нема да има никакви проблеми. Вистината е дека плажата Бенијо е во прекрасна природна област која никогаш нема премногу луѓе. Во екот на сезоната зафатеноста е средна, па дури и тогаш можете да се опуштите.

Конечно, најдоброто време од годината да одите и да уживате во плажата Бенијо е во септември. Тогаш е забележана највисоката температура, околу 23 ºC. Морската вода е уште потопла. Најстуден месец е март со температура од 18ºC и вода 19ºC. Сè е малку свежо, нели?

Плажата Бенијо се влева директно во соседната плажа Фабин, иако најширокиот дел се наоѓа во основата на кривината на заливот. Поради својата локација во рамките на резерватот, природниот парк Анага, Бенијо е навистина уникатен, со прекрасен поглед. Дали мислите дека можете да кампувате? Не, не е дозволено, но можете да спиете, иако направете го тоа во лето. Дали може да се донесат кучиња? Не е овозможено за тоа, но се гледаат кучиња, повеќе во зима отколку во лето.

Меѓу другите плажи блиску до Бенихо, можеме да ги именуваме плажата Амасига, Роке де лас Бодегас, Антекера и Лас Гавиотас, на пример.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*