Како се слави Божиќ во светот?

Слика | Како да научите италијански јазик

Тоа е 24 декември, Бадник. Низ целата планета, околу 2.200 милиони луѓе се подготвуваат да го прослават раѓањето на Христос, датум што го возвишува духот на мирот и хармонијата што самата забава го носи. Секоја земја го прави тоа на свој начин, но семејството што се собира околу добра маса, музика и типични украси со зимски или божиќни мотиви се вообичаени елементи. Сега, како се живее Божиќ во други земји?

Италија

Секој регион на земјата има свои традиции, но, генерално, Бадник се слави со ценонот, вечера направена со риба иако не можете да ги промашите тестенините со морска храна, со туна или со школки. Следниот ден семејството се собира да ги отвори подароците донесени од Бабо Натала (италијанскиот Дедо Мраз) и да проба една чинија аросто (печено говедско месо на печен компир) или тестенини. Како десерт, Панетоне и сорти како Пандоро се добро познати. Сепак, постојат и други слатки направени со чоколадо, мед или ореви.

Рождеството и елката продолжуваат да ги украсуваат италијанските куќи до 6 јануари, кога Бефана ќе пристигне во сите куќи за да им подели подароци на нај kindубезните на задниот дел од метлата и влегувајќи низ оџакот. Со неа Божиќ се збогува во Италија.

Австралија

Слика | Авол џунки

Божиќ во Австралија се живее во екот на летото, со температури околу 30 степени. Значи, живеете на отворено, на сонце и на плажа.  Всушност, Дедо Мраз понекогаш патува на даска за сурфање за да ги доставува своите подароци дома.

Традиционалното јадење со кое Австралијците го слават Божиќ е печено говедско месо или мисирка послужено со зеленчук, пита од капини и пудинг. Како посебен десерт за овие датуми, тие ја земаат Павлова, слатко од меренги, покриено со овошје и шлаг што го доби ова име во чест на позната танчерка која направи турнеја низ Океанија во текот на дваесеттите години од минатиот век, што многу и се допадна.

Етиопија

Африканската земја го прими христијанството околу 370 година од нашата ера и Божиќ се слави на 7 јануари од Грегоријанскиот календар под името Гана.

За разлика од другите места, обичајот за размена на подароци не е широко распространет, но семејствата се собираат во црквите да го слават и ги поздравуваат своите соседи со изразот Мелкам Гена! (Среќен Божиќ!). После тоа, тие делат оброк наречен инјера, кој е сличен на крепа и се служи со пилешка чорба.

Исланд

Слика | Нордиски посетител Исланд

Пред Бадник, поточно на 23 декември, исландските семејства се собираат да јадат ската, риба придружена со компири. На Бадник вообичаено е да се оди на гробишта во посета на починатиот и да се украсуваат нивните гробови со светла и цвеќиња. Подоцна, кога ќе падне ноќта, семејството се собира на вечера со пушено месо и компири.

Во однос на традицијата на делење подароци, во Исланд се слави дека тринаесет постари деца на Грикла и Лепалуди се симнуваат од планините помеѓу 12 и 24 декември за да остават подароци за децата под дрвото секоја година. Но, ако биле многу непослушни, може да најдат компир во чевлите.

Белгија

Слика | Патувања и живеење

Во оваа европска земја, Свети Никола (Дедо Мраз) ја очекува својата посета на децата за да открие дали се добри и да им остави подароци и бонбони. Затоа подароците се отвораат на 6 декември. До 25-ти, вообичаено е да се оди на лизгање по обилен оброк во друштво на роднини или пријатели.

Од што е изработен овој традиционален банкет? Се состои од јадење со три јадења засновано на дивеч, печено месо или морска храна. Типичен десерт е Божиќниот трупец, торта покриена со чоколадо и украсена да личи на дрвен трупец.

Филипини

Една од ретките католички земји во Азија, бидејќи со векови била шпанска колонија. На Филипините Божиќ се слави со голем ентузијазам и со многу интересни традиции. За почеток, Божиќниот период започнува во септември и завршува на крајот на јануари.

За време на Бадник, пресоздадената потрага по сместување на родителите на Исус во Витлеем, позната како панунулујан. Оваа традиција завршува кога двојката ќе пристигне во црквата пред да започне мисата во Стрена. На оваа маса се слави раѓањето на Исус. На крајот, се организира вечера на која семејствата споделуваат традиционален филипински оброк кој се состои од шунка, пилешко, сирење, овошје и топло чоколадо.

На декоративно ниво, Филипинците ги украсуваат своите домови со факел на прозорците наречен парол што ја симболизира shootingвездата што пукаше и ги водеше магите до Витлеем.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*