Боливиски обичаи

Ако не ја познавате Јужна Америка, веројатно не знаете што Боливија Тоа е повеќеслојна земја и затоа не е можно да се каже дека нејзините традиции и обичаи се хомогени. Тие, всушност, се различни како и етничките групи што ја сочинуваат оваа мала богата американска земја.

Садот за топење на социјалните групи во Боливија има корени во милениумското минато на оваа земја, но исто така и во колонијалното наследство на Шпанците, па затоа тука е комбинирано малку од сè што им нуди на посетителите културно виножито прекрасно. Дозволете ни да знаеме некои од обичаи на Боливија.

Боливија

Тоа е во Јужна Америка и неговото официјално име е денес Пливанационална држава Боливија, подвлекувајќи ги прецизно различните етнички групи што го сочинуваат. Има два многу важни града, шеќер (историски и уставен капитал) и Ла Паз (седиште на владата) и неколку официјални јазици, кечуански, шпански, ајмара, гварани, меѓу 33 други јазици.

Во него живеат околу 10 милиони луѓе и неговото античко минато, наследник на културите Тиванаку, Моксена или Инките, на пример, при преминување со шпанската произведе интересна културна погрешна генерација.

Боливиски обичаи

Боливискиот народ е во генерална линија многу пријателски расположени и со многу блиски семејни врски. Иако католичката религија има силни корени, сепак е вообичаено паровите да живеат заедно пред да стапат во брак. Некои христијански обичаи се одржуваат и се причина за собирање и гозба со храна и пијалоци, како што се свадби, крштевки или погреби.

Очигледно обичаите се разликуваат во зависност од регионот на земјата и според социјалната класа, како и секаде. Мора да се има предвид дека Шпанците се концентрираа на експлоатацијата на рудниците Оруро и Потоси, па северот, југот и истокот беа скоро напуштени, така што во овие делови на земјата има повеќе автохтони традиции и помалку европско потекло . Некако, однапред смислената идеја дека некој има боливиски обичаи има врска со животот на Андите, но во вистината има многу повеќе.

Една од работите што најмногу сакам да ја правам кога патувам е да пробам локална храна, па каква типична храна има во Боливија? Во принцип, вреди да се каже дека постојат типични состојки на областа кои се повторуваат во соседните земји: компиротна пример Папата. Овој клубенот е популарен низ висорамнините и кога се дехидрирани тие се познати под името на Чучо. На пченка Исто така е класика, иако заборавете на онаа што ја познавате затоа што тука има многу разновидност.

Seeе видите јадења засновани на пилешко, јагнешко, овчо или кравјо месо, ориз и многу супи. Рецептите варираат од град во град, регион до регион, но имајте на ум дека не се сите компири и пченка, а ги има тропско овошје, мешунки, соја и многу зеленчук исто така Јас лично сакам тамалес, со бело пченка сотено со путер, чили, мелено месо и кромид, и хумита во чала, завиткана во лушпа од пченка. Воодушевување е!

За волја на вистината, општо кажано, можеме да го кажеме тоа во тропските предели, гастрономијата е под влијание на нејзиниот сосед Бразил и Европа и Азија (Санта Круз е тука), има повеќе јадења со месо затоа што се работи за област за одгледување говеда и во зоната на Андите, гастрономијата има тенденција да биде позачинета.

Постојат многу пазари во градовите и ако јадењето на улица не ве плаши, тие се добри места за да пробате локални вкусови. Ако не, во градовите можете да посетувате ресторани, се разбира, не е исто. Ако сте внатре Санта Круз Забележи го тоа Тоа е популарно место за неговото месо. Луѓето овде ја сакаат скарата, па ако излезете на прошетка, прошетајте по авенијата Екипетрол или Монсеор Риверо бидејќи и во нив има барови, ресторани и кафулиња. Во Ла Паз истото се случува во јужната зона или во Прадо или Сан Мигел.

Во однос на социјални обичаи Боливијците обично го прават тоа средна утринска пауза. Не трае повеќе од половина час и станува збор за јадење нешто, а соленост, како што велат овде. Тоа е емпанада исполнета со месо, јајце, маслинки и зеленчук неколку што е извонредна. Потоа, на полноќ, не пропуштајте салтеса. И среде попладне, наместо да време на чајИсто така, ќе видите дека многумина имаат тенденција да седнат да пијат чај или кафе.

Има многу кафулиња или простории за чај, особено во Ла Паз, Санта Круз или Кочабамба. Вечерата, во меѓувреме, се служи помеѓу 8 и 9. Климата на Боливија е разновидна, така што влијае и на кујната. Во тропските предели луѓето јадат повеќе сладолед и сокови и чајот од 5 часот, на пример, не е толку чест.

Попладне е дремка така што повеќето продавници се затвораат некаде помеѓу 12 и 3 попладне. Ручекот е долг и има работници кои се враќаат дома за да ручаат со своето семејство, на пример, особено кога растојанијата се кратки. Ова е вообичаено во многу делови на Латинска Америка и етикетата е исто така слична, па ако веќе сте патувале низ овој дел од светот нема да наидете на ништо чудно.

Боливијанец ќе биде поискрен и попријателски расположен со вас до тој степен што ве познава подолго време и тогаш етикетата ќе се опушти. Тука не јадете со раце, освен вообичаена работа што човек јаде вака (сендвичи, хамбургери), солта се пренесува потпирајќи се на масата (лоша среќа е да се пренесува од рака на рака), polубезна работа е да паднеш со подарок ако поканиш куќа, цвеќиња, чоколади, вино, и ако има деца нешто за нив и таков вид детали што во овој момент ги гледаме во многу земји.

Етикетата малку варира во зависност од тоа дали одите во семејна куќа или ресторан со пријатели или деловен ручек. Се вели дека генерално, луѓето во Санта Круз се порелаксирани во ова прашање од луѓето на Андите, на пример, но тоа не значи дека можете да одите да јадете во апостолки.

Конечно, Дали има чудни обичаи во Боливија? Да. Автомобилите се благословени, на пример Католички свештеник ги благословува автомобилите секој ден во 10 часот наутро во Копакабана, на брегот на езерото Титикака, на церемонија на која не изостанува огномет и алкохол на секое возило. Друг обичај е прочитајте ја среќата во лисјата од кока. Повиците јатари ја читале среќата фрлајќи лисја од кока во воздухот и толкувајќи ја иднината според тоа како паѓаат.

Дали одите во Боливија во ноември? Потоа можете да учествувате во забавата на Ден на целата смрт. На почетокот на тој месец, луѓето од Ајмара од западните земји украсуваат човечки черепи, копнеејќи по душите на мртвите да ги заштитат и лекуваат. Ако черепот е роднина, сè подобро, иако грабежот на гробовите се чини дека е редот на денот ...

Во иста насока ако прошетате низ популарното Пазар на вештерки Ла Паз Seeе видите полнети бебешки лами кои луѓето ги купуваат за да ги закопаат во своите нови куќи барајќи ја услугата на Пачамама, Мајка природа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*