Брз водич за летање со деца до која било дестинација

Слика | Среќна сива среќа

Патувањето како семејство е незаборавно и наградувачко искуство, но за многу родители организирањето на патувањето не е лесна задача. Постојат многу аспекти што мора да се земат предвид: резервација билети, носење документација, храна, места и безбедност ...

Во случај да се најдете во оваа ситуација, во следниот пост ќе разговараме за најдобриот начин да патувате со деца во авион. Не го пропуштај!

Колку децата треба да плаќаат за да летаат?

Деца под две години, кои треба да патуваат во скутот на своите родители, плаќаат детски билет со намалена цена без право на седиште. Оваа опција може да биде прифатлива на кратки летови, но на долги летови, најдобро е да купите целосен авионски билет искористувајќи ги попустите за деца под 12-годишна возраст (помеѓу 50% и 75%) и на тој начин да патувате поудобно и опуштено. .

Сепак, некои авиокомпании обезбедуваат дури и места со специјални места за децата да можат да патуваат побезбедно, бидејќи понекогаш не е дозволено да се носат бебешки седишта или колички во кабината и тие треба да се проверат.

На меѓународни летови, авиокомпаниите обично обезбедуваат креветче за деца до две години, се додека се бара за време на резервацијата. 

Слика | Огледало

Кое е идеалното седиште за дете?

Децата се многу немирни и им треба простор. Ако сте постари од две години, идеално би било да резервирате места во првите редови бидејќи е попрактично да влезете и да излезете од авионот, а исто така е и попространа. Сепак, мора да имаме предвид дека овие места обично подлежат на поскапи цени. Во секој случај, колку што е можно, препорачливо е да се бараат прозорски или централни седишта за деца и на тој начин да се избегнуваат патеки бидејќи движењето на патниците за време на патувањето е константно и на овој начин ќе ги избегнеме да бидат повознемирени од вообичаеното.

Која мора да биде документацијата за летање на децата?

Секоја земја има различни регулативи во врска со документацијата на малолетни лица, па затоа се препорачува да се соберат повеќе информации во врска со ова во зависност од дестинацијата на патувањето. На пример, Во случајот на Европската унија, од суштинско значење е секој патник да има пасош или лична карта за да може да лета без оглед на нивната возраст. Овие документи мора да бидат презентирани во моментот на наплата во присуство на двајцата родители или со писмено одобрение од еден од нив доколку тие не се присутни.

За возврат, некои авиокомпании може да утврдат свои барања или да побараат повеќе документација. Пред да направите резервација, мора добро да се информираме за специфичните регулативи на авиокомпанијата со која ќе патувате.

Слика | ХафПост

Дали децата можат да патуваат само со авион?

Деца од 5 до 11 години можат да патуваат само со авион се додека авиокомпанијата нуди услуга за придружба за малолетници и тоа е наведено при набавка на билетот.

Кога ја договориле оваа услуга, кога малолетникот ќе пристигне на аеродромот, тие ќе бидат примени од лице од авиокомпанијата на бирото за пријавување и ќе останат со него сè додека не се качат и последователниот пристап до авионот, каде што детето ќе биде предадено на вработените во кабината, така што се грижат за тоа за време на летот.

Во овие случаи, малолетникот обично патува со мала торба околу вратот на која пишува UM (Некомпониран малолетник), каде што ќе се чуваат неговиот билет и личните документи. На патот, вработените во кабината ќе ви дадат посебен третман до слетувањето. Персоналот на компанијата на копно ќе ве следи во секое време, или до друг поврзан лет или до доаѓањето на членовите на вашето семејство, ако е крај на патувањето.

Децата кои не се придружени од возрасно лице можат да влезат или да ја напуштат земјата само со писмено одобрение. Речениот документ мора да го содржи датумот на патувањето, потписот на нивните родители или старатели и да биде заверен.

Сепак, има се повеќе авиокомпании кои ја укинаа оваа услуга или кои директно не дозволуваат деца под 16 години да летаат без придружба.

Слика | Патување + Слободно време

Како да го направите патувањето попријатно?

За забава на децата, особено на долги патувања, од суштинско значење е да понесете играчка, книга, таблет или моливи и хартија. Ова ќе им помогне да се повлечат од долгиот пат што претстои.

Што да донесете за ваша удобност?

Ако е можно перница и ќебе за да можат мирно да спијат и да носат удобна облека. Во случај на бебиња, пелени, исто така, ќе биде неопходна промена на облека и шишиња и цуцли.

Како да се грижите за вашата исхрана за време на летот?

Нормално, авиокомпаниите обично имаат детско мени за да ги хранат најмалите, иако ако патувањето е кратко, закуската на детето може да се носи во рачен багаж. 

Бебињата се повеќе склони кон дехидрираност, затоа треба да пијат течности пред и за време на летот, особено долгите летови.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*