Бутик хотели во Толедо

Верувам дека кога патувате во стар град, најдобро е да останете во него хотели кои имаат стил или дека тие работат во историски градби, стогодишници. Додадете шарм на посетата, не мислите ли?

На пример, Толедо Тој е неверојатен шпански град и неговиот историски центар е фантастичен и најдобро место за престој. Затоа денес барав опции во однос на сместувањето кои се наоѓаа тука и беа препорачани. Денес тогаш хотели со шарм во Толедо.

Хотел Пинтор Ел Греко

Ова е хотел во категорија четири starsвезди која се наоѓа на улицата Аламилос Дел Трансито, во еврејскиот кварт. На неколку минути пешачење е од музејот Ел Греко и прекрасната синагога Санта Марија ла Бланка и многу близу до палатата Фуенсалида. Не е стара конструкција, но изгледа како да е.

Хотелот Има 57 соби распоредени на пет ката. Сите имаат клима уред и бесплатен Wi-Fi Интернет-приклучок, приватна бања и телевизија со дигитални канали. Постојат стандардни близнаци, супериорни близнаци, близнаци + дополнителни, супериорни близнаци + дополнителни и двокреветни соби. Ако сакате повеќе луксуз, тука се премиум просториите, меѓу кои најдоброто е несомнено премиум просторијата со пештера.

Цел хотел има стил помеѓу класичен и модерен. Зградата има и трем, има услуга за масажа и прифати миленичиња. Внатре има ресторан и сега кога се ближат празниците има новогодишно и новогодишно мени. Ако сакате да ги поминете годишните одмори или да одите во зима, ве предупредувам на тоа има црн петок од 24/11 до 2/12 за престој помеѓу 25 декември и 31 март кои се од а 30% попуст.

Хотел Карлос В.

Ова е хотел во categoryвезди од три категории што се наоѓа во Плаза Хомо Магдалена, срцето на градот. Понуди 67 соби во зграда која е реновирана и реновирана неодамна, и сите се поделени на стандардни и премиум соби. Сите имаат климатизација и централно греење, бања, директен телефон и сателитска и кабелска телевизија. WiFi е бесплатно, има бар, паркинг и лифт.

Хотелот има одлична локација како тоа е само 200 метри од главниот плоштад, под сенката на Алказар, на само 10 минути од железничката станица АВЕ и од автобускиот терминал и три од историската Плаза де Зокодовер. Зградата датира од доцните 40-ти, првично се сметаше за болница, но како што реков е реновирана. Познати луѓе како на пр Катрин Денев, под раководство на Луис Бужел, Johnон Вејн, Рита Хејворт, Рок Хадсон или во поново време Џони Деп.

Хотелот Карлос V има единечни, двокреветни, трокреветни соби, со џакузи, со поглед на Толедо, сите реновирани, сите многу удобни. Единствените соби се околу осум, девет квадратни метри, двојниците помеѓу 13 и 16 метри, истата е премиум двокреветна соба со хидромасажа, а трокреветната има иста големина.

Во утринските часови, во салонот на хотелскиот ресторан, познат е појадок Мудејар, а попладне нема ништо подобро од тоа да седите на прекрасната тераса Карлос на покривот, кој има одличен поглед кон Алказар, Катедралата и целото Толедо. А за гостите кои се движат со автомобил на само 200 метри има чуван паркинг што чини 15 евра на ден.

Хотел Касана де ла Рејна

Овој хотел е исто така од categoryвезди од три категории и се наоѓа на улицата Карерас Сан Себастијан. Тоа е во Ронда де Толедо, пет минути од еврејскиот кварт и катедралата. Тој е најновиот од хотелите споменати до сега, бидејќи датира од 2000 година. Се разбира, Изграден е на темелите на стара куќа во Толедо од XNUMX век.

Хотелот има 25 соби на три ката. 22 се двокреветни соби, две се едноставни и една е апартман. Сите имаат централна климатизација, бања со фен, сателитска или кабелска телевизија, сеф, минибар и сеф. Да се ​​искачи има лифт. Хотелот исто така има бар, ТВ-сала и ресторан. Интернет пристапот е од посебна просторија или WiFi.

Овој хотел не дозволува миленичиња. Мора да пресметате од 44 евра за вечер и ако резервирате директно преку вашата веб-страница имате 5% попуст.

Хотел Реал де Толедо

Овој хотел од XNUMX век има категорија со три starsвезди и се наоѓа на Реал дел Арабал, во историскиот центар. Тоа е чекори од Плаза де Зокодовер, пред џамијата Кристо де ла Луз и Пуерта дел Сол, и е прекрасна изложена тула и ковано железо. Алказар е оддалечен 600 метри, истата е катедралата Примада и црквата Санто Томе со сликата на Ел Греко на 800 метри.

Хотелот тоа е семејна атмосфера а просториите, иако едноставни, се пространи и функционални. Има 54 соби вкупно, помеѓу 16 и 19 квадратни метри површина. Постојат простории сингл, двојно, близнак и семејство. Сите имаат индивидуално греење и климатизација, телефон со директно бирање, биро, телевизор со рамен екран и целосна бања.

Хотелот исто така нуди појадок вклучена и ресторан со дневно мени по прифатлива цена.

Хотелски бутик Адолфо

Ова е хотел во четири starsвезди лоцирани директно на Плазата де Зокодовер, на само 200 метри од Порта дел Сол де Толедо и остатокот од туристичките атракции на градот. И добрата работа е сите соби имаат одличен поглед кон плоштадот и тие се многу пријатни, со цени од 160 евра ноќта само со сместување.

Хотелот нуди Бутик соба, многу рафинирана, со поглед на плоштад, современ дизајн и 30 квадратни метри и мермерна бања. Постојат и соби за јуниорски апартмани, вкупно три, со спална соба и дневна соба и 40 квадратни метри.

Луксузниот шарм на хотелот е надополнет со искуството на ресторанот и неговата гастрономска понуда. Постои ресторан со поглед на Зокодовер, а има и кафуле, Кафе ел Еспањол, кое служи пијалоци и попладневен чај. Нормално, ова не се единствените хотели во големиот град Толедо, но се надевам дека ќе ви послужат за вашето следно бегство во овој вековен град.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*