Царини во Гватемала

Америка е континент богат со култура и историја и централниот дел има големо наследство на Маите кое не е ограничено на Мексико, како што може да мислат некои отсутни. Еве во Централна Америка е Гватемала и денес ќе разговараме за нивните обичаи.

Ако погледнете на мапа, ќе видите дека земјата е мала, но вистината е дека нејзината тесна географија обединува многу различни клими и предели. Исто како што има дождовни шуми, постојат и мангрови и исто како што има моќно шпанско наследство el наследство од Маите исто така, вели присутни.

Гватемала

Во колонијално време, територијата на Гватемала Тоа беше дел од Вицекралството на Нова Шпанија но пред тоа да беше во сопственост на Маите и Олмеците. Независноста дојде во 1821 година, кога стана Кралство Гватемала, а подоцна стана дел од Првата мексиканска империја и Сојузна Република Централна Америка, сè додека конечно во 1874 година е родена сегашната република.

Политичкиот живот во овој дел на Америка е обележан со нестабилност, диктатури и граѓански војни. Тука сето ова заврши во 1996 година и оттогаш работите беа помирни, иако тоа не значи дека сиромаштијата и нееднаквоста се оставени зад себе.

Како што рековме погоре има разновидна географија. Има многу планини, плажи на Пацификот и мангрови, затоа уживајте во одлично биолошка разновидност тоа оди рака под рака со прекрасно културна разноликост. Постојат многу јазици повеќе од 20 јазични групи всушност, кај вкупниот број жители од околу 15 илјади луѓе.

Има белци, има црнци, многу малку Азијци, домородни луѓе и многу местизо, овие двајца скоро во еднакви размери.

Царини во Гватемала

Бидејќи има толку многу јазични групи секој има свој типичен костум со свои амблеми, стилови и бои иако генерално се присутни жолта, розова, црвена и сина боја. Облеката навистина блеска тука и е протагонист.

На пример, во планините на Altos Cuchumatanes, жените од градот Небај се облекуваат во црвени здолништа со жолти ленти, со појас и традиционална квадратна блуза наречена хуипил. Човекот носи отворена јакна со дланка капа и панталони.

Постојат и други области, на пример во градот Сантијаго со потекло од Маите, каде женскиот хуипил е виолетова, со ленти и везови од цвеќиња и животни. Вистината е колку повеќе патувате низ Гватемала, толку повеќе разновидност можете да најдете во традиционалната облека. Сите тие ќе бидат убави за вас.

Но, како се Гватемалците? Па се вели дека тие се многу традиционални и дека иако е модерна земја, претхиспанското и шпанското традиција сè уште се многу присутни. На пример, верските празници се добар пример. Случајот е на комеморацијата на деновите на светците и светите души помеѓу 1 и 2 ноември, фестивал со претхиспанското потекло чиј оригинален датум не се памети.

Гватемалците секогаш ги почитувале мртвите, долго пред христијанизацијата, а всушност, колонизаторите ги презеле овие прослави и ги направиле свои за да привлечат домородни народи во нивните редови. За тие датуми семејствата се приближуваат кон гробовите и оставаат храна и пијалок во обичај наречен главатаa.

Овој обичај е антички и елаборатот на оброк се нарекува фијамбре што е повеќе шпански.

Шпанците донесоа говеда и земјоделски животни, а домородното население прилагоди на сè. Познатото ладно месо достигнува 50 состојки и повеќе личи на ладна салата. Шпанците го прифатија обичајот да носат цвеќе на гробовите и неодамна, како и целата жива култура, маријачиите се појавија на гробиштата, а во октомври неискажливиот Ноќ на вештерките.

Ако со векови пред политичката доминација ги носи своите обичаи, денес културната и економската доминација ги носи своите.

Друг многу прославен католички празник е Semana Дедо Мраз. Се слави особено со голем акцент во Антигва каде има долги поворки и прекрасни теписи, наречени килими за пилана, шарени и со овошни и цветни дизајни, што ги газат мажите на поворката, облечени во виолетова боја. Пред доаѓањето на Божиќ има традиционален фестивал кој има слика на ритуал за прочистување: луѓето ги собираат сите стари ѓубре и ги палат пред својата куќа на 7 декември.

Оваа партија се нарекува гори ѓавол.

И тогаш да, Божиќ со повеќе поворки, огномет и сцени на раѓање во црквите. 24 декември е прослава на гостилниците во кои во пресрет на 24-ти има поворки со слики на Дева Марија и Детето Исус и деца облечени како пастири со тамбури, кастанети и свеќи или фенери. Додека шетаат пеат божиќни песни и двојници и со придружба на сладок леб или тамале траат до полноќ.

на Фестивал кој ги комбинира христијанинот со предхиспанското е фестивал на Црниот Христос на Ескипула. Тоа е традиција што ја делат Салвадор, Хондурас и Гватемала и е поврзана со црните богови на Ек Чуа или Ек Балам Чуа. Тоа всушност се случува во Чикимула, на тројната граница, во јануари.

Другите обичаи, кои повеќе не се поврзани со христијанството, се Трки со ленти или Игра на петли, во која се бара дозвола од светците и Мајка Земја, а возачите носат шарени носии, шалови, пердуви и панделки.

Конечно, ако ги оставиме настрана верските фестивали, можеме да се вклучиме во повеќе социјални прослави. Сите го славиме нашето родендени и тука во Гватемала луѓето обично палат ракети во 5 наутро и јадат тамале со чоколадо и француски леб за појадок. За децата, забавата не може да се пропушти. А кога станува збор за брак, вообичаена работа, барем во најтрадиционалните семејства, е тоа што младоженецот ги прашува свекорите за раката на неговата девојка и дека има посебна ергенска забава, една за неа и друга за него.

Вистината е дека американските земји кои имале поголемо присуство на Шпанија, поради нивното богатство и за формирање уметност со важни вицекралства што ја исполнија касата на круната, денес зачувуваат многу религиозни и социјални обичаи што во другите земји веќе останаа во заборав или се многу порелаксирани.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*