Градови во Алгарве за посета во јужна Португалија

Алгарве

La Област Алгарве Познато е по своите прекрасни плажи и по одлична летна област, но има многу градови што можеме да ги посетиме за да поминеме забавен ден гледајќи типични места, секој со свој шарм. Иако можеби немате време да ги видите сите, особено затоа што ќе го искористите времето на плажа, секогаш можете да направите мала листа на можни посети.

Овие градови и градови во Алгарве се едни од најпосетуваните, иако има многу други места кои можат да бидат интересни и не се исклучени. Засега ќе зборуваме за најистакнатите, оние дестинации што скоро сите ги посетуваат. Покрај тоа, тие имаат предност да бидат мали страници што нормално може да се видат за еден ден, така што нема да ни треба многу време да посетиме неколку од овие. Градови во Алгарве.

Faro

Faro

Започнуваме со градот Фаро затоа што тој е главен град и најнаселен град од Алгарве, така што несомнено ќе биде една од оние дестинации кои имате во предвид да ги оставите ако одите во оваа област на јужна Португалија. Тоа е едно од местата што претходно ги посетувате, бидејќи е многу близу до меѓународниот аеродром, така што има и добра локација. Во самиот град нема плажа, но мора да земете превоз за да стигнете до песочната област. Во центарот на градот можете да уживате во помодерна трговска област и исто така во стариот град. Надвор од градот, во западната област, се наоѓа природниот парк Риа Формоза, место за гледање птици.

Лагос

Лагос

Лагос е мал град со интересна историска област, бидејќи беше важно место во европската трговија во XNUMX и XNUMX век. За неколку часа можеме да го видиме прекрасниот стар град, со пазарот Ескравос, кој беше првиот пазар на робови во цела Европа и подоцна стана зграда на царина, црквата Сан Антонио или wallsидини на градот, XNUMX век.

Но, во Лагос не само што можете да го цените неговиот стар град и градот, туку импресивните плажи и карпи од Понта да Пиедаде. Во оваа област ќе најдете некои од најпопуларните плажи во Алгарве, како што е плажата Дона Ана, која се смета за најубава од сите во Алгарве. Прекрасните карпи извајани покрај морето имаат многу врска со ова, бидејќи пејзажите во Лагос се импресивни.

Портимао

Портимао

Во центарот на Портимао можете да уживате во чисто португалска атмосфера, бидејќи огромното мнозинство на туризам е насочено кон областа на Праја да Роша, не во центарот на градот. На овој начин можеме да го посетиме градот без да имаме чувство дека тоа е област посветена од и за туристот, што секогаш го нарушува шармот на градовите. Во Алгарве огромното мнозинство може да има прекрасен историски центар, но генерално се ориентирани кон туризам. Во Портимао ќе чувствуваме пријатна атмосфера, како градот да не се променил толку многу и покрај туризмот. Во центарот наоѓаме трговски улици и места како музејот, каде ја наоѓаме историјата на градот.

Tavira

Tavira

Тавира исто така беше комерцијален град благодарение на своето пристаниште во текот на XNUMX век, и сè уште ги зачувува урнатините на стариот маварски замок, како и повеќе од триесет цркви во неговиот историски центар. По големиот земјотрес во XNUMX век, дел од градот мораше да се обнови, така што нема да најдеме такви стари градби, но не е без неговиот шарм. Покрај тоа, во близина на Тавира можеме да го посетиме Природен парк Риа Формоза, кои се огромни мочуришта кои биле формирани од цунамито што се случило по големиот земјотрес од 1755 година, што би го променило текот на историјата на целиот град. Во рамките на овој парк има солени станови и исто така мали заедници кои вршат одржлив риболов како начин на живот. Плажата Баррил е најпозната и е плажа која порано ловеше туна, а која денес ги чува како сувенир гробиштата на сидрата, што е навистина живописно на плажата.

Албуфеира

Албуфеира

Албуфеира е несомнено еден од повеќето туристички места од Алгарве, и град посветен на туризмот. Ако она што го сакаме е да најдеме продавници за сувенири и ресторани со различни видови кујна, ова е вистинскиот град. Исто така постои и широк спектар на апартмани, хотели и хостели за престој, па затоа може да биде добра опција за летната сезона. Албуфеира исто така има стар град кој мора да го посетите, иако како што велиме тој е доста ориентиран кон туризам, особено во екот на сезоната, и може да биде малку гужва. Во оваа област има и важни плажи како Фалесија или Праја дос Пескадорес.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*