Дали сакате да патувате на некое од овие застрашувачки места?

Дали сакате да патувате на некое од овие застрашувачки места

Нормално, кога обично имаме неколку слободни денови или на одмор, им дозволуваме на нашите срца да нè водат да избереме дестинација за патување што ќе ја направиме. Затоа, оние градови и места што најмногу ги сакаме се оние што ги избравме порано. Потоа ги разгледуваме деновите што ќе ги имаме и ако навистина вреди да се оди, цената на патувањето, најдоброто превозно средство за одење итн.

Но, дали знаете дека има луѓе кои се водат од нешто повеќе од задоволството да патуваат сами по себе? Тие се водени од оние места и страници дека тие се повеќе ладно и возбудливо. Следно, ќе видиме некои од овие места. Некои се за трчање и никогаш не ги газат, а други, пак, имаат одредена привлечна моќ во зависност од тоа кои луѓе. Дали сакате да патувате на некое од овие застрашувачки места? Сè уште имам сомнежи ...

Полињата за убивање, Камбоџа

Со ова име местото каде најмалку еден милион луѓе беа еутаназирани за време на граѓанската војна, поточно во Камбоџа. Оваа локација денес се смета за споменик што нè потсетува на овој ужасен дел од историјата на човештвото, затоа, сè уште може да се види дека некои коски на луѓе кои умреле таму, се држат настрана од патот.

Ова место, без сомнение, е едно од оние по кои никогаш не би стапнал. И ти?

Гасни комори, Аушвиц, Германија

Друго трагично место каде што има има сè Аушвиц. Се проценува дека околу 2,5 millones на Евреите, советските војници, Циганите и Полјаците на ова место за време на Втората светска војна беа гасирани во овие комори. Постојат многу луѓе кои паѓаат на оваа страница од година во година. Дали би биле вие ​​еден од нив? Дали би сакале да ги видите со свои очи оние ходници и места што живееја толку многу болка за време на Хитлер?

Катакомбите во Одеса, во Франција

Овие катакомби имаат повеќе од 2.500 километриИ, за да ни даде идеја за големината на одличниот тунел систем, од Одеса до Париз има само околу 2.000 километри. Луѓето кои влегуваат таму сè уште се губат во овие тунели и никогаш не го наоѓаат својот излез ... Дали би влегле во лавиринт со таква големина? Барем знаеме дека и шверцерите и масоните упаднаа во нив за нивните притаени состаноци.

Планината Хуангшан, во Кина

Во превод на шпански, тоа значи „Yellowолти планини“. Тоа е синџир планини лоциран на југот на кинеската провинција Анхуи. Оние кои ќе се решат да ја патуваат оваа планина, го прават тоа дозволувајќи им да бидат водени пред се од убавината на нејзините врвови и патеки веднаш до карпа.

Постојат многу туристи кои патуваат во Кина, оние кои го искористуваат ова патување за да ја посетат оваа планина. Бидејќи тоа се случи, безбедносните мерки што ги имаат се многу построги, но порано беа користени без никаква мерка. Дали би го презеле тој ризик претходно? И сега? Дали планината Хуангшан би била меѓу вашите избрани дестинации?

Катакомби на капучините, во Италија

Овие катакомби може да се најдат во градот Палермо (Сицилија), во јужна Италија. Тие се најимпресивните и најстрашните катакомби што можеме да ги најдеме, или барем ми се чинат. Тие содржат приближно 8.000 мумии и се поделени на делови според она што го имале во животот: свештеници, деца, бебиња, девици, монаси, професионалци, мажи, жени и стари лица.

Тие толку многу импресионираат поради бесконечни редови зачувани трупови Што можеме да најдеме. Иако денес може да изгледа прилично макабре, во свое време, единствената цел беше да ја демонстрира реалноста на смртта во нашиот животен циклус и честа на идејата да преминеме на повисока моќ.

Што мислите за сите овие страници што ви ги донесовме овде денес во оваа статија? Дали би посетиле некој од нив или веќе сте го сториле тоа? Ако е така, кој од сè повеќе го привлекува вашето внимание? На која не би оделе за ништо на светот или со платени трошоци? Дали знаете други страници што можат добро да се најдат на оваа листа?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*