Дворот на лавовите

Суд на лавовите

Si ќе ја посетиме ГранадаЕдна од првите работи што треба да ги видиме без сомнение е Алхамбра. Во рамките на него има места кои се издвојуваат над другите, како што е популарниот Патио де лос Леонс, за кој ќе знаеме подетално. Овој прекрасен двор е препознаен од сите, иако не секој ја знае неговата симболика или важноста што ја има.

Патувањето до Гранада е големо искуство, бидејќи овој град беше историска енклава од големо значење. Доказ за тоа е неверојатната Алхамбра, изградена за време на ерата на Насрид, кога беше основано Кралството Гранада. Во рамките на оваа тврдина и дом е прекрасен двор на лавовите, која припаѓаше на приватната зона.

Историја на дворот на лавовите

Овој прекрасен двор беше нарачано од Мохамед В. за време на неговиот втор мандат, кога сакаше да ја има Палатата на лавовите во која е врамен овој двор со познатата фонтана. Ова се случило во XNUMX век. Во овој двор се синтетизираат Nasrid стиловите во моментот, што претставува кулминативно време. Најмногу iousубопитно за ова прашање е што студиите извршени на фонтаната укажуваат на тоа дека лавовите кои ја поддржуваат датираат од XNUMX век, па дури и претходеле на изградбата на самата Алхамбра. Ова води да се верува дека тие биле пренесени од друго место директно за да ги додадат во овој двор, иако не се знае точно од каде можат да потекнат.

Симболика на дворот

Фонтана на лавовите

За овој двор се вели дека на некој начин претставува исламски рај. Тие имаат голема симболична вредност и главен елемент им е водата, која станува главен јунак. Има правоаголен план, кој го претставува космосот. Може да видите четири оски што водат до фонтаната и кои го преминуваат целиот двор, што може да ги претставува кардиналните точки или четирите рајски реки. Сите тие се соединуваат во центарот, каде што се издига фонтаната, што би го симболизирала универзумот или божеството.

Фонтаната на лавовите

Овој извор е еден од најзначајни парчиња и важно за Алхамбра. Го привлече вниманието на историчарите затоа што претставата на животински фигури не е многу честа во исламската уметност и е помала од оваа големина. Покрај тоа, знаејќи го неговиот датум на создавање, тие создадоа уште повеќе хипотези за неговото вистинско потекло. Оваа фонтана се издвојува и затоа што има комплициран систем на прскање што овозможува водата секогаш да се чува на работ без да се истура.

Во текот на дванаесет лавови почива голема дуодекаголна чаша во бел мермер кој има осмоаголна основа. На нејзините рабови е врежана песна од Ибн Замрак. Во седумнаесеттиот век одозгора е додадена друга чаша, која сега е во Патио де лос Адарвес. Вода тече од устата на лавовите и не смееме да заборавиме дека таа е главниот протагонист во овој двор.

Детали за патио

Детали за колоната

Овој внатрешен двор наликува на други што можат да се најдат во Алхамбра, како што е Патио де Комарес. Инспириран е од муслиманскиот свет, со традиционална шема на типичната шпанско-муслиманска куќа. Тоа беше приватна област и во него се спроведуваше социјалниот живот на семејството. Тоа е отворен двор опкружен со простории, кои се комуницираат преку оваа област што е внатре, но е свртена кон надворешноста. Зад колоните со обилна арапска декорација има покриени галерии кои ви дозволуваат да се засолнувате и да уживате во прекрасниот двор без да излегувате надвор, нешто што наликува на пластерите на христијанството.

Што да видите во Алхамбра

Алхамбра во Гранада

Алхамбра е главната атракција во Гранада и треба да посветите еден ден за да го видите мирно, бидејќи има многу интересни простори. Една од нив е Генералифа со своите градини, место за одмор на муслиманскиот кралски семејство. Прекрасна палата која е надвор од theидовите на Алхамбра. На Палатата на Насрид Тие се сметаат за еден од најубавите делови на Алхамбра. Внатре во просториите можете да видите антички занаети и пред сè треба да ја погледнете неверојатната арапска декорација.

Постојат места кои се едноставно спектакуларни, како што е неверојатно Сала на Абенсерајес. Неговиот таван и wallsидови се извајани со илјадници детали што секој ќе остави без текст. Треба да одвоите време за да уживате во овој неверојатен свод украсен со дело на занаетчии.

Совети за патување до Гранада

Една од работите што секогаш треба да се направи однапред е купи билети да ја посетите Алхамбра. Не е првиот што пристигнува и не наоѓа билети затоа што понекогаш тие се распродадени со денови. Значи, тие мора да се купат и однапред за да се избегнат плаши. Не заборавајте дека тоа е едно од најпосетуваните места во Андалузија. Покрај тоа, подобро е да одите во текот на пролетта или есента, бидејќи во зима може да падне снег, а во лето топлината се гуши.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*