Дуриан, најсмрдливиот плод на светот

Дуријан

Овошјето е храна што не може да изостане од диетата на сите во светот. Сите плодови имаат хранливи материи и витамини што ни се потребни за нашето здравје и за да ги јадеме, природата е мудра и се фокусираше на тоа овие намирници да изгледаат добро однадвор и одвнатре, така што тие се привлечни за нас и ги јадеме со вкус. .. да има корист од сите нејзини хранливи материи. Но, природата заборави да направи едно од сите свои плодови привлечно, мислам на Дуриан, најсмрдливиот плод на светот.

Ако некое овошје е смрдливо, последното нешто што луѓето сакаат да го јадат, нема да сакаме ниту да го имаме близу нас!! Храна со мирис или лош изглед Нема да можеме да го јадеме, бидејќи нашите инстинкти ќе ни кажат дека е опасно по нашето здравје и дека можеби ќе се доведеме во опасност.

Дуријан на пазарите во Банкок

Купување на Дуриан на пазар

Ако сте прошетале низ некој пазар во Банкок, Куала Лумпур или Сингапур (меѓу другите градови), и сте забележале интензивен мирис на мртво животно (иако некои велат дека повеќе мириса на измет), сигурно сте поминале покрај штанд за овошје каде го продавале озлогласениот дуријан. Тоа е всушност неславно за несудените туристи кои се осмелиле да го пробаат, затоа што всушност е познат низ цела југоисточна Азија како крал на овошјето.

Како е ова овошје толку чудно?

Како е Дурианот

Некои го опишуваат како: „Тоа е како да јадеш крем од ванила во тоалет, а неговиот мирис може да се опише како измет од свињи, лак и кромид, сите измешани со испотен чорап“.

Дуријан расте на дрвја познати како Дуриум и се наоѓа низ цела југоисточна Азија. иако е родно овошје на Индонезија, Малезија и Брунеи. Тоа е лесно овошје за препознавање, не само поради неговиот интензивен мирис, туку и поради неговиот изглед. Од значителна големина (долга до 30 см), има издолжена или заоблена форма и е покриена со трње. Всушност, неговото име потекнува од малајскиот „дури“, што значи трн. Пулпата на дуријанот е месести и жолтеникава до портокалова боја, со сладок вкус, иако е тешко да се поднесе арома.

Луѓето кои сакаат да го јадат мора да го сторат тоа задржувајќи здив затоа што смрдеата за некои е неподнослива.

Искуство со дуријанот

Јадете дуријан

Колега од ова пишување имаше искуство со ова чудно овошје и го опишува на овој начин:

„Моето прво искуство со дуријанот беше на пазар во хинду-населбата во Сингапур. Се приближив до штанд што го продаде и веднаш продавачот ми понуди парче да пробам. Смешно е што рече продавачот покажа итра насмевка додека ми го нудеше овошјето, сигурно свесен каква ќе биде мојата реакција кога ќе го пробам. Морам да ти кажам дека ако можеш да поднесеш мирис на дуријан, вкусот е многу сладок “.

Сигурен сум дека многу луѓе кои го продаваат ова овошје и се навикнати на неговиот мирис ќе се смеат кога ќе ја видат реакцијата на другите луѓе кога ќе се соочат со ова овошје за прв пат.

На некои места е забрането

Толку е силен неговиот мирис што забрането е на многу аеродроми, хотели и јавен превоз, низ цела Југоисточна Азија. Без сомнение е уникатно искуство што не можете да го пропуштите, бидејќи штом еднаш почувствувате мирис на дуријанот, секогаш ќе го паметите.

Loveубов и омраза кон овошјето

Крупен кадар на Дуриан

Ова овошје, дури и ако нејзината кора е недопрена и неотворена, има толку моќна смрдеа што многу луѓе не можат да ја поднесат. Можете да го намирисате од далечина. Наместо тоа, постои мало малцинство на луѓе кои сакаат мирис и вкус на овошје. Се чини дека плодот може да предизвика loveубов кај некои луѓе, но огромна омраза кон други.

Постојат луѓе кои јадат сурова внатрешност на овошјето, но има и такви кои претпочитаат да го јадат варено. Внатрешноста на дуријанот може да се користи и за ароматизирање на голем број јадења од Југоисточна Азија, па дури се користи и за правење традиционални слатки.

Постојат и луѓе кои чувствуваат голема посветеност кон ова овошје затоа што се користи и за традиционална азиска медицина, бидејќи служи како антиинфламаторно, за намалување на треската, па дури и како моќен афродизијак.

Зошто толку лошо мириса

Дуријан се подели на половина

Ова овошје мириса толку лошо затоа што е мешавина од различни хемикалии што предизвикува да го произведе овој силен мирис. Соединенијата се идентификуваат со многу различни хемиски формули едни со други (вкупно има околу 50 хемиски соединенија).

Интересно е што никој од хемиските соединенија индивидуално се чини дека нема никаква врска со ова овошје, но дека меѓу сите тие комбинираат различни мириси и направи го одвратно. Мирисот што го дава е помеѓу свеж, овошен, метален, изгорен, печен кромид, сино сирење, лук, мед ... и секој што ќе го почувствува ќе додаде нешто различно во зависност од перцепцијата на секој од нив.

Сето ова ги тера луѓето да чувствуваат автентична посветеност на ова овошје или спротивното ... дека тие чувствуваат одбивност и не можат да се приближат ниту.

Некои реакции на дуријан

Детски реакции

Во ова прво видео што ви го поставив благодарение на REACT каналот на YouTube, ќе можете да го видите на англиски јазик, но не е потребно да го знаете овој јазик за да знаете како реагираат на ова овошје бидејќи нивните лица и однесување велат сето тоа. Ова видео го ставив на прво место затоа што децата се најискрени и можете да ја видите реалноста на овој чуден плод.

На девојка која сака

Во ова второ видео сакам да ви ја покажам реакцијата на девојка која навистина сака дуријан и која ужива и во нејзината форма, во мирис и вкус ... навистина се чини дека е овошје што возбудуваКолку би сакале исто како неа? Го најдов благодарение на каналот AnaVegana YouTube.

Дали мислите дека многу би го сакале ова овошје или дека би чувствувале одбивност кон него? Дали некогаш сте го пробале? Кажете ни за вашето искуство!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   тесен dijo

  Не ја разбирам реакцијата на луѓето, ако од почетокот има ужасен мирис, но не и непријатен вкус, бидејќи „реакцијата“ се јавува кога јадат свежо?

  1.    Хроничарот за манга dijo

   Ми се допаѓа целото овошје и ако е егзотично или многу ретко многу подобро, знам дека ако ми понудат дуријан, би прифатил да го јадам без да се грижам за неговата наводно огромна смрдеа.

  2.    Лорето dijo

   Се прашувам истото. Можеби мирисот штотуку излегол кога гризел овошје. Не знам.

 2.   Софија dijo

  Купив во продавници за ориентална храна, слатки направени со ова овошје, и тие се навистина извонредни, иако морам да признаам дека сопругот одбива да ме бакне ако сум ја јадел таа пилула секунди пред хахахахахаха ... ... слаткото е сепак вкусно

 3.   Адриана dijo

  Ја сакав твојата статија! Ви благодарам

 4.   laura dijo

  Olinолин Не разбирам ништо Сум бил на Тајланд веќе еден месец и го јадам ова овошје скоро секој ден затоа што го сакам, неговиот вкус е навистина извонреден и мириса силно, но не мириса на измет или што и да кажеш ... Не разбирам ништо ... истото е дека во овој период од годината дуријанот мириса на овошјето и е извонредно и имав многу среќа….

 5.   лаком dijo

  ВКУСНО !!. Кога и да одам во Југоисточна Азија, го вкусувам со големо задоволство (vlr). Лошата страна е што се служи само на улични тезги, од очигледни причини. Првиот пат кога бев во Малезија и купив, го ставив во хотелот и мирисот не исчезна додека не заминавме. Подоцна дознавме дека е забрането да се носи во хотели.

 6.   Laura dijo

  Јас многу го почитувам оној кому му се допаѓа… но го пробав кога отидов во Тајланд и при првиот залак морам да кажам дека ми даде галама дека скоро и да повраќав. има многу необичен „вкус“ што на туристите им е тешко (освен одвратниот мирис, што е евидентно, и никој не може да го негира) ... иако има луѓе кои сметаат дека е вкусно, за вкусови, има бои! !

 7.   Франциско Мендез dijo

  Тешко ми е да поверувам дека некој што навистина испробал дуријан вели дека има одличен вкус. Мириса ужасно и има полош вкус отколку што мириса.

 8.   Марио dijo

  Иако изгледаат слично, овој џекфрут од Најарит е многу вкусен, не мириса лошо и го јадам во Монтереј, Мексико

 9.   Диоген. dijo

  Да бидам искрен, јас не сум Азијка ниту сум патувал во Азија, ова овошје кога бев дете баба ми понекогаш ми подготвуваше она што во мојата земја го нарекуваме «шампон, никогаш повеќе не го видов затоа што во Доминиканската Република е не е многу честа или ова овошје е добро познато во мојата земја ние го нарекуваме верувам дека ««ака: за мене лично и особено кога овошјето е добро зрело, го обожавам неговиот мирис и воопшто не е поврзан со кромид или измет, јас почитувајте ги мислењата, но мислам дека мислењата се секогаш под влијание на тоа кој ги презентира.
  Уживам во неговиот мирис и неговиот вкус е обично како јагода од јагода и има вкус на банана. Од она што овошјето за неговиот мирис и големина и вкус создава полемики, тоа е единствената вистина со која се согласувам.
  Го сакам ова овошје и се радувам кога ги јадам, многумина се обидуваат да бидат надвор од куќата на отворено за да го погледнат небото и да го фалам мојот Бог што го создаде ова овошје толку добро што многумина се жалат кога го јадат мене голема смеа и среќа.
  Нека е благословен мојот Бог за ова овошје што, заедно со ананас, страсно овошје и сурсоп, ми беа омилени уште од дете.
  Ви благодариме.

  1.    Дејвид dijo

   Она што се случува е дека Јака не е иста како Дуриана, иако тие потекнуваат од иста класа. Од друга страна, aака е слатка и мириса добро. Ми се чини дека многумина ги мешаат овие две плодови и затоа велат дека има добар вкус кога она што тие всушност го пробале не е Дуријан, туку друг вид.