Индонезиска култура и традиции

Индонезиски типичен танц

Индонезија е екваторијален архипелаг кој има повеќе од 17.000 XNUMX острови, од кои најголеми се Суматра, Калимантан или Јава, втората е една од најважните во однос на населението.

Оваа островска земја е помеѓу Југоисточна Азија и ОкеанијаКако место за премин на морнарите кои правеле трговски патишта, има добиено многу културни влијанија, така што ќе најдеме голема разновидност во него.

Малку историја

Типичен индонезиски храм

Секогаш ни помага да се позиционираме и да ги разбереме малку обичаите и културата на секое место. Нејзината ситуација ја прави а трговско место на многу Азијци, и поголемиот дел од нејзиното население е од малајско потекло. Бил под холандско влијание, а во 1945 година стана независен од Холандија со Сукарно.

Во 1968 година неговиот мандат беше заменет со оној на Сухарто, кој создаде повеќе единство во Индонезија, но преку репресија. Во 1998 година тој поднесе оставка поради слабост на населението по азиската финансиска криза. Оттогаш, во земјата се одржуваа демократски избори. Во моментов, нејзината економија се заснова на заработка од извоз на нафта и природен гас, да се биде член на ОПЕК, а исто така и од туризам.

Религија во Индонезија

Будистички храм

Религијата во Индонезија е многу важна во дефинирањето на културата и животот на Индонезија. Неговиот уставот ја гарантира слободата на религијата сè додека се заснова на која било од петте официјални, кои се исламот, католицизмот, протестантизмот, будизмот и хиндуизмот.

Во моментов, повеќе од 80% од населението припаѓа на исламот. Раните исламистички водачи на Јава биле почитувани како валиси или светци, создавајќи легенди околу нив, иако исламистичката религија забранува обожување на светци. Womenените не се обврзани да носат марама, иако неговата употреба станува сè пошироко распространета. Покрај тоа, мажите можат да стапат во брак со две жени, под услов да имаат согласност од првата жена.

Португалецот го воведе католицизмот, иако од XNUMX век започна да има сè помалку влијание. Хиндуизмот се практикува на Бали и Будизмот го практикуваат мнозинството кинеско население.

Обичаи и навики

Пазари во Индонезија

Кога патуваме некаде, секогаш е добро да видиме кои се нивните обичаи и употреби при интеракција во општеството за да се избегнат недоразбирања и непријатни ситуации. Во урбаните области има големо западно влијание, иако во урбаните области руралните области, се уште е зачувана многу потрадиционална култура. Во нив се следат некои навики и правила за да се живее во заедница, а семејството е многу важно.

Кога одиме на јавни места каде што треба да извршите свечени дела, како што се документи, подобро е да одите со соодветен и почитуван, поформален фустан. На места како храмови или палати, мора покријте ги рамената, и обично треба да носите батик, шал околу половината.

Исто така, треба да се земе предвид дека за нив главата е сакрален дела, што не треба да се допира, затоа мора да избегнуваме дури и гестови кои изгледаат приврзани со допирање на главата. Од друга страна, мора да знаете дека десната рака е онаа што ја користат за јадење, а исто така треба да се користи за давање или примање на нешто, како знак на почит, бидејќи левата рака би требало да биде резервирана за повеќе нечисти дела како чистота. Друга работа што ќе го привлече нашето внимание е дека тие секогаш ги соблекуваат чевлите за да влезат во куќата, нешто што тука е ретко. Сепак, тие велат дека Индонезијците се едни од најпријатните и друже socубиви народи, затоа нема да имаме многу проблеми во комуникацијата со нив.

Облека

Типични индонезиски ткаенини

Облеката исто така ќе биде нешто интересно што нè интригира од првиот момент. Иако денес има многу луѓе кои се облекуваат во Западен режим, особено младите и во урбаните области, сè уште постои голема традиција во облеката што е погодна за топло време.

Мажите и жените се облекуваат слично саронгот На многу места, тоа е правоаголник од ткаенина околу колковите, исто како што ги врзуваме крпите кога ќе излеземе од тушот. За нив е многу пријатно и можете да видите ткаенини со различни бои и дезени, резервирајќи го најдоброто за специјални прилики.

Индонезиска типична облека

Покрај тоа, саронгот, нагласува кебајата, што е традиционална блуза на жени од Индонезија. Станува збор за вметната блуза со долги ракави, без јака и закопчана напред. Понекогаш е полутранспарентно, па затоа ткаенина што го покрива торзото наречена кембан или корсет обично се носи под неа.

Кај мажите исто така можете да видите пеци, типична капа, или, исто така, јазлеста шамија. Сè зависи од областа во која се наоѓаме.

Гастрономија

Типична индонезиска гастрономија

Гастрономијата во Индонезија варира по региони, бидејќи е мешавина од кинески, европски, ориентални и индиски влијанија. Оризот е главната состојка, која често се меша со месо или зеленчук. Исто така, кокосово млеко, пилешко или зачини се важни.

Типично јадење во Индонезија

Постојат неколку јадења што можеме да ги испробаме ако одиме во Индонезија. Наси Кампур е ориз во комбинација со пилешко, зеленчук, соја и тортилја. Лумпија е кинеско-пролетна ролна со месо, зеленчук и соја тестенини. Кари ајам е пилешка чорба со зеленчук, сос од кари, кокосово млеко и варен бел ориз. На Наси горенг е уште едно типично јадење, пржен ориз со зеленчук, пилешко, ракчиња и јајце.

Забави и прослави

Танц на Бали, типичен за Индонезија

Разновидноста етнички de Индонезија се рефлектира во нивните партии y прослави. Меѓу Борбени вежби во февруари и март се одржуваат во Сумба кои го одбележуваат војни на меѓусебно уништување. Помеѓу март и април Новата година секој балиски јазик, при што, на звук тапани тоа исплаши далеку лош дух, иконите на храмови.

Празници во Индонезија

Друг важен фестивал е балискиот фестивал на Галуган, со променливи датуми, во кои се вели дека боговите се спуштаат кон земјиште да се приклучат на партии земен. Исто така вреди да се биде присутен на Островот Ларантука за важната поворка на Semana Дедо Мраз и Рутенг за дуелите од камшици во август. Покрај тоа, помеѓу август и октомври погребни банкети Тројанците во Сулавеси.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*