Традиционален фустан на Камбоџа

Девојка од Камбоџа

Ако сте помислиле патување во Камбоџа Можеби ве интересира да знаете каков вид традиционална облека носат, можеби ќе сакате да знаете за да можете да носите соодветна облека и да бидете во можност да бидете слични на нив во однос на облеката.

Камбоџа е исклучително место за посета, но исто така е богата со обичаи и традиции, како облеката што нејзините граѓани ја носат секојдневно.

Облеката на жените и мажите нормално

Традиционална облека во Камбоџа

Повеќето облека од Камбоџа е секојдневна, со исклучок на она што се користи за да се оди на свечени настани. Мажите од Камбоџа обично носат шорцеви и маици изработени од лесен памук или свила (најбогатите), со цел да се одржат ладни пред силната топлина.. Womenените традиционално носат широки маици, и тоа е дека понекогаш климата е онаа што доминира во облеката на луѓето. Кога е топло, нема ништо подобро од носење широка облека што ќе ви помогне да останете поладни.

Соодветна облека од Камбоџа

Обична облека во Камбоџа

Облеката е обично лесна, широка и се препорачува луѓето секогаш да носат памучна облека и долги ракави. На овој начин тие можат да бидат заштитени од сончевите зраци, но и од досадни комарци или други инсекти. За време на дождовната сезона, потребно е секогаш да носите чадор. Покрај тоа, носењето јакна кога одите во хотел или ресторан е неопходно бидејќи тие имаат тенденција да користат претерано климатизација.

Овие совети што ги споменав во претходниот пасус се добра идеја да ги имате предвид затоа што ќе ви помогнат да се чувствувате подобро во градот Камбоџа и ќе можете да се облечете соодветно со неговото време и вашиот животен стил. Но, секако, не заборавајте како се чувствувате пријатно.

Следно, ќе разговарам со вас за некои традиционални камбоџански облеки, бидејќи за нив сè што е поврзано со модата е доста важно. Модата им помага да се разликуваат социјално и да се чувствуваат пријатно секој ден.

Важни свили во Камбоџа

Свилени фустани за жени во Камбоџа

Постојат три важни свила во Камбоџа. Овие вклучуваат икати свили (чинг киет на кмерски), или хол, свили кои имаат обрасци и ткаенината икат. Отпечатоците се направени со синтетички влакна и обоени. Моделите се повторуваат во различни бои, традиционално се користат пет бои: црвена, жолта, зелена, сина и црна. Сампот Хол се користи како инфериорна облека. Пидан Хол се користи во церемонии и за верски цели.

Важна е техниката за изведување на традиционалната облека

Жени од Камбоџа

Сотната свила има важна улога во минатото во културата на Камбоџа. Документирано е дека луѓето од провинцијата Такео имале свила уште од ерата на Фунан. Од античко време, жените учеле сложени методи, од кои едниот е методот хол. Исток вклучува боење на дизајните на свила. Она што останува исто во камбоџанската облека е нивното уникатно ниво на техника, причината зошто тие остануваат привлечни и неспоредливи. Предците веруваа дека ова им дава посебен „изглед“. Сампот е национален симбол на Камбоџа. Традиционалните фустани се слични на оние од соседниот Лаос и Тајланд, но направени се голем број варијации помеѓу земјите.

Различни видови на сампот  Самбо на Камбоџа

Сампот датира од ерата на Фунан, кога кралот на Камбоџа им наредил на луѓето од неговото кралство да користат сампот на барање на Кинезите. Постојат различни варијации на сампот, секоја се користи според социјалната класа. Типичен сампот, познат како сарон, е користени од мажи и жени од пониски класи. Се мери приближно еден и пол метар и е врзан за половината. Сампотот Чанг Каен е омилен избор кај жените од средната класа, за секојдневна употреба. Некои мажи исто така го носат, но отпечатоците зависат од полот.

Кмерската шамија

Кмерската шамија е шамија изработена од памучна или свилена ткаенина (таа е главна основа на камбоџанската мода, како што дискутирав погоре). Бидејќи е тенка ткаенина, се обвиткува околу главата или вратот а се користи главно за чистење на потта на лицето поради бојата.

Мода на Камбоџа

Облека од Камбоџа

Ако ви било малку збунувачко да разберете што ви реков, не грижете се затоа што постои веб-страница што зборува за камбоџанската мода и ќе можете да ги видите сите типични и традиционални облеки без исклучок. На мрежата можете да најдете на десната страна мени со врски за да можете да ги видите секој од нив. Во секој дел може да најдете различни типови на слики кои ви ја покажуваат камбоџанската мода, како што е фустанот исто така наречен Кмер, фустан што жените од Камбоџа обично го користат традиционалниот фустан наречен Кмер, кој се користи за да стапат во брак или да присуствуваат на некој настан религиозно. Овој фустан можете да го носите и за многу посебни прилики. Но ќе видите повеќе фустани и слики за да добиете подобра идеја.

Традиционални фустани од Камбоџа

https://www.youtube.com/watch?v=DfYz4CThgmg

Во овој дел сакам да ви покажам видео на Youtube каде што можете да видите Традиционална мода во Камбоџа за да можете уште подобро да видите како се и каков стил имаат. Видеото го најдов благодарение на каналот Sarong Vit-Kory на YouTube. На овој канал можете да најдете неколку интересни видеа за животот на Камбоџа.

Што мислеше за видеото? Можеби ќе го сфатите како интересно, бидејќи не е нормално да се гледа овој вид облека во нашето сегашно општество. Навикнати сме на еден вид мода која е понеформална, неформална и прилагодена на нашето општество. Но, тоа не значи дека не е интересно да се познаваат нови култури и пред сè, да се знае нивниот начин на облекување. И тоа е дека штом еднаш го знаете начинот на облекување на место, може да добиете идеја за тоа каква може да биде нивната култура, вистина? Дали мислите исто или мислите дека нема никаква врска со тоа?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*