Карпи Лос Гигантес во Тенерифе

Лос Гигантес во Тенерифе

Кога одиме на одмор во Тенерифе има неколку посети кои се скоро неопходни, една од нив е Теиде, но друга е несомнено карпите на Лос Гигантес. Овие прекрасни карпи кои паѓаат кон морето станаа едно од неговите најугледни места, па денес имаме многу интересни работи што можеме да ги направиме во неговата околина.

Ако одиме вклучете го овој дел од Тенерифе во нашите рути, тогаш треба да уживаме во сите искуства што можеме. Карпите од морето не оставаат никого рамнодушен, но не е единственото нешто што може да биде од интерес за овој дел на Тенерифе.

Како да стигнете до карпите во Лос Гигантес

Ако вашиот лет пристигнува на аеродромот Тенерифе Југ имате среќа, карпите се оддалечени само околу 45 километри. Во секој случај, на островот е препорачливо да земете автомобил за изнајмување, бидејќи посетата на Теиде бара најмалку еден час патување, бидејќи е во центарот. Од Коста Адеје можете да го поминете јужниот автопат за да одите до областа Порто де Сантијаго. Исто така е можно да се оди по нормален пат, бидејќи имаме неколку правци. Малиот град Пуерто де Сантијаго се појави со туристичко влијание, и тоа е тивко место и главна точка од која заминуваат чамците за да ги видат карпите. Друга работа што можеме да направиме е да одиме во градот Маска за да ги видиме карпите на друг начин. Од овој мал град започнува пешачка патека од околу три часа, која оди во карпите и стигнува до плажата Маска, за што ќе зборуваме подоцна.

Историски карпи

Туристички места во Тенерифе

Овие карпи имале големо значење за Гуанчес, абориџините на островот пред освојувањето. За нив овие карпи беа „Wallид на пеколот“ или „Wallид на ѓаволот“, местото каде што заврши светот. Затоа тоа беше важна точка за нив, која денес стана место за уживање на островот на поинаков начин. Масовниот туризам на плажите веќе не е единственото нешто што го привлекува островот и тоа е дека овие карпи формирани од вулканска карпа станаа тврдење. И не само нив, туку и богатството на морското дно и околината на карпите.

Пат од Ла Маска

Ако сте од оние кои сакаат да направат нешто поразлично и не сте мрзливи, тогаш се препорачува да го направите тоа пешачка патека што започнува од градот Ла Маска, во близина на Сантијаго дел Теиде. Тоа е навистина мал град, но оној што гледа како неговата активност се множи во лето. Спроведувањето на патеката не е лесно, бидејќи е околу три часа пеш до плажата Маска, минувајќи помеѓу клисурите на карпите. Кога ќе стигнете на плажа, постојат само две можности. Едната е да земеме брод за да ги видиме карпите, кои ќе не одведат до Порто де Сантијаго, или да се свртиме и да се вратиме пеш по три часа по патеката што ја погазивме. Треба да се каже дека огромното мнозинство избира патување со брод, што исто така го комплетира прекрасното искуство.

Патување со брод

Погледнете ги карпите од бродот

Една од работите што скоро сите ја направија во Тенерифе е патувањето со брод покрај карпите со гледање на кит. Делфините се лесни за гледање, бидејќи тие честопати ги придружуваат чамците на патот. Постои и колонија од китови, иако тие обично не се толку достапни, бидејќи има моменти кога е полесно да се видат. Како и да е, во градот Порто де Сантијаго можеме да се консултираме со патувањето со брод и уживајте во маршрутата. Тоа зависи од времето кога ќе одите, но од искуство, во ниска сезона не мора да резервирате, бидејќи има неколку компании и тие обично имаат понуди и доволно простор. Овие патувања со брод обично се завршуваат со запирање на некои од малите плажи што се појавуваат помеѓу клисурите на карпа за да уживаат во оброкот и можното пливање.

Порто де Сантијаго

Пристаниште во Сантијаго во Тенерифе

Овој мал град се појави благодарение на туристичката активност во областа која сака да ужива во карпите. Во селото можете да уживате во шопинг во мали продавници за сувенири, или јадете во многу ресторани. Имаме и хотелска понуда, во случај да сакаме да поминеме еден или два дена на ова место. Постојат неколку мали плажи со вулкански песок кои ни служат да се сончаме пред или откако ќе ги видиме карпите и широкото пристаниште од кое заминуваат чамците. Ова е идеална точка за да го завршите забавниот ден на карпите, со малку забава и сите видови услуги.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*