Киевски пештерски манастир

Киев Тој е главен град на Украина, но е и срцето на земјата, антички град, со вековна историја и културно богатство. Еве го познатиот Киевски пештерски манастир, или, поточно, на Киевски манастир.

Тоа е прекрасно православен христијански манастир која била основана во група пештери уште во XNUMX век. Денес тој сè уште важи и е, не само едно од богатствата на Киев, туку и одлична туристичка атракција.

Киевски пештерски манастир

Вистинското име е Киевска пештерска манастир и како што рековме претходно припаѓа на православното христијанство. Основана е од Сан Антонио де лас Куевас во средината на XNUMX век, во близина на селото Берештове. Очигледно во тоа време пештерата била изолирана, но времето и развојот на населението утврдиле дека таа ќе остане во срцето на градското подрачје на модерен Киев.

Тоа го утврдиле археолошките ископувања првите монаси ископале повеќе пештери и потоа ја изградиле црквата над нив. Првиот „игумен“ или хегумен на манастирот бил Варлаам, во 1057 година, наследен од свети Теодосиј Пештерски меѓу 1062 и 1074 година. владетел студираат давајќи го поводот за создавање на редот Studite. Ова правило всушност се развило во манастирот Студиос во Константинопол, од XNUMX век наваму, но Свети Теодор Студит бил тој што го донел во Киев.

Со векови подоцна комунистите се обидоа да го уништат овој ред на украинската црква, па дури има и маченик кој умрел на полињата на Сибир во 1951 година, под власта на Сталин. Студиските монаси морале да одат во илегала и да ја продолжат својата вера во катакомбите. Но, враќајќи се во времето, во тие години на почетокот на манастирот, тие беа кнезовите и болјарите од Киев кои ги спонзорираа монасите со подароци, пари, земја и утврдувања. Некои дури станаа монаси.

Манастирот беше ограбен неколку пати. Фактот дека многу од неговите монаси биле богати луѓе, благородни или образовани, го направил посакуван плен. На куманос, западно турско номадско племе, нападнато во 1096 година, а уште полошо направиле некои принцови и монголскиот Бату Кан во 1240 година. По секој напад доаѓаше реконструкција и тие воскреснаа нови цркви и повеќе тунели беа ископани под земја, пораснаа пештери и катакомби.

Нападите, оштетувањата и пожарите не направија ништо друго освен што го проширија, па така, До XNUMX век, првиот манастир станал комплекс од шест манастири. Секој век носеше повеќе градежни катастрофи, но сепак, по секоја од нив, имаше реконструкција и проширување. Дури и почна да има важна печатница и библиотека кој за жал однесе голем пожар во 1718 година.

И покрај љубомората што ја донесе оваа ситуација со себе, до XVIII век манастирот бил многу богатИмаше три града, седум градови, 200 села и помали градови, 150 дестилерии, 150 мелници за брашно, 200 таверни, а списокот продолжува. Како што се случи во другите делови на Европа, во одреден момент државата секуларизираше сè и ги задржа овие имоти, покрај тоа што промени некои прашања за назначувањето на монашките власти. Потоа, Русификација на манастирот.

Пред Руската револуција од 1917 година имало околу 1200 монаси и искушеници и бил центар на православниот свет, привлекувајќи илјадници аџии. Атракција беа некои мошти на канонизирани монаси, но и самите пештери, некои од неолитско потекло, каде монасите живееле и биле погребувани од самиот почеток. Лавиринтот од тунели, ќелиите, катакомбите ископани од песочник и глинена прашина ...

Далечните пештери и блиските пештери се широки пет метри и високи два метри. Погребните ниши се длабоки ,05 метри и долги 2 метри и една висока, сè уште со мумифицирани останки на монаси и светци. исто така, има многу подземни капели и цркви, како што е црквата Варлаам или црквата Сан Теодосио.

Монашкиот комплекс се наоѓа на улицата Левантамеинто де Енеро, помеѓу пошумените ридови, во близина на реката Днепар. Зафаќа 28 хектари и е опкружен со ѕидови. Има две области, високата и ниската или далечната и блиската и во двете има многу згради меѓу цркви, музеи, манастири и очигледно, познатите пештери.

Што да се види во Киевскиот манастир на пештерите

Цркви гробници, тунели и музеиво основа. Најважната црква во комплексот е Катедрала Успение на Успението изградена помеѓу 1073 и 1078 година. Советите ја разнесоа зградата во 1941 година, а реконструкцијата беше извршена само кон крајот на 80-тите. Исто така постои и на Црквата Сите Свети, онаа на Крстното воздигнување, она на Рождеството на Богородица, она на Воскресението, Црквата Света Троица...

Меѓу најинтересните градби е Библиотека Фавиана, На Камбанаријата на новите пештери, на аптека или Трпезарија. Постојат кули: на Сликарската кула, на Саат кулата и Онуфривската кула, на пример. Меѓу музеите е и Музеј на книга и рекламирање, На Музеј на минијатури, На Музеј на национални богатства, меѓу другите. Не заборавајте на ѕидовите кои целосно го опкружуваат манастирот. Убавица.

Како што исто така рековме има многу гробови а меѓу најзначајните е оној на свети Кускша, оној на Нестор хронолог, гробот на Олег, синот на Владимир II Мономах, на неговата ќерка Ефимија исто така и на папата Климент I.

Денес, за жал, најстарите остатоци се поделени на оние два дела што ги именувавме погоре, лавра бајо и лавра алт. Пештерите и сеуште активниот манастир се во долниот дел, додека горниот дел работи под надлежност на Манастирот на културата на Украина и е она што Денес е познат како Културно-историски зачуван простор.

Можна рута? За аџиите се препорачува следново: ако влезат низ портите на пештерите, ќе видат улица што минува покрај манастирската градина и е опкружена од секоја страна со галерија обложена со лозја. Можете да ја видите реката и тоа е прекрасна разгледница. Во втората половина на XVII век покриената и поплочена галерија се протегала од блиските пештери до далечните пештери и продолжила кон ридовите на пештерите додавајќи убавина на сè.

Не е важно дали е сончево или дождливо, со внимание секогаш се препорачува да се шетате по падините за да се восхитувате на природата и архитектурата на ова прекрасно место. Галеријата што ги поврзува двете групи пештери е обновена во XNUMX век и е иста како тогаш. Потоа треба да одите низ градината, да застанете пред спомен крст на двеилјадната Христова годишнина, од каде погледот е панорамски на сите пештери.

Под градината се наоѓаат пештерите на Антонио (блиските пештери), додека пештерите на Теодосиј се во внатрешноста на ридот спроти Големата црква. Сите, аџии и туристи, се собираат во Киевскиот манастир на пештерите и пештерите блиску и далечни распослани на темелите на манастирот. Патувањето ќе биде неверојатно. Дали се осмелувате да го преземете?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*