Колумбиски традиции

Знамето на Колумбија

на Колумбиски традиции тие се збир на прослави, обичаи и обреди кои се пренесуваат од колено на колено меѓу нејзините жители. Како што е случајот со оние на Шпанија, Франција или која било друга нација, биле врзувач на твојот дух како земја до јазикот.

Многу од овие колумбиски традиции имаат предколумбиско потекло, додека други се должат на шпанското влијание. Од друга страна, третина се помодерни, но веќе имаат повеќедецениски развој. Исто така, тие вклучуваат фолклор на земјата и, се разбира, нејзината гастрономијата, која, сепак, е разновидна, иако секогаш вкусна. За да ја знаете малку подобро идиосинкразијата на оваа прекрасна нација, ќе ви ги покажеме главните традиции на Колумбија.

Фестивали и саеми

Карневалот Баранкила

Карневал од Баранкилја

Како што е случај во сите земји на католичка традиција, верските свечености се дел од колумбискиот дух. Но, за нив ќе зборуваме подоцна. Сега ќе го направиме тоа од уште една годишнина што жителите на нацијата ја слават како на малку места. Ние се однесуваме на карневал.

Главната од оние што се случуваат во земјава е онаа од Баранкила, кој се смета за втор по големина во светот. Не за џабе е прогласено за нематеријално наследство на човештвото. Сè започнува со таканаречениот предкарневал, со прогласното читање, крунисувањето на кралицата и други свечености.

Потоа започнува самата забава со геј и детските карневали, битката на цвеќето, големата парада и фестивалот на оркестрите. Но, тоа заслужува посебно споменување гуарчената, што е сигнал за почеток на свеченостите. Станува збор за музичка поворка во која жителите на Долен град тие парадираат свирејќи на гуаче, ударен инструмент чиј звук наликува на оној на мараките, и пеејќи ја карневалската химна. Тие исто така му оддаваат почит на Естерцита Фореро, се смета за вечна невеста на овој празник.

Конечно, делата завршуваат со Погребот на Хоселито, кој потсетува на лик кој, според легендата, дошол да ужива во забавата и по четири дена веселба бил пронајден во несвест и се претпоставува дека е мртов.

Божиќ

Карневал на црно-белите

Светло обоени учесници на Карневалот на црно-белите

Сега ќе разговараме со вас за Божиќ, кој, генерално, е сличен на оној на другите земји со католичка традиција. Но, тие имаат и голема сингуларност што, дополнително, ги поврзува со карневалот.

Сега разговараме со вас за Карневал на црно-белите, што се слави во многу градови на југот на земјата, особено во Пасто. Се одржува на 31 декември и, меѓу традициите на Колумбија, спаѓа во оние од предхиспанското и андските корени.

За време на овој фестивал, Парада на старите години, со учество на бројни дувачки оркестри кои одат низ улиците придружени со сатирични фигури кои претставуваат актуелни ликови. Во последните два дена од свеченоста, сите граѓани се шминкаа, прво црно, а потоа бело, за да го симболизираат соединувањето на двете раси. Оттаму доаѓа и името на партијата.

Но, божиќните настани почнуваат многу порано. Конкретно на XNUMX декември, со Ноќ на свеќи. Ова име го добива затоа што семејствата се собираат на вратите од нивните куќи со запалени свеќи за да и дадат светлина на Дева Марија и да го добијат нејзиниот благослов. Потоа доаѓа на деветти од бонусите, со куќи полни со роднини кои пеат Божиќни песни. А потоа Бадник, Божиќ и Нова Година, кои не се многу поразлични од европските.

Црвеното вино, вистинска колумбиска традиција

кафе

Чаша кафе

Првото нешто што треба да ви укажеме е дека, и покрај неговото име, не зборуваме за вино, туку за кафе. Како што знаете, Колумбија е еден од најголемите производители на ова растение и пијалокот направен од неговите зрна е универзално познат.

Затоа, нема да ве изненади што Колумбијците пијат минимум три кафиња дневно (некои многу повеќе). Всушност, секое време е добро време да се насладите на чаша. Тоа го прават наутро за појадок, напладне за да ја вратат силата, после јадење, па дури и пред спиење. Исто така, го пијат кога е ладно, а и на високи температури.

Името на Tinto доаѓа од неговата навика да го зема уредно. Сега знаете, кога сакате да нарачате кафе во Колумбија, наречете го црвено. Ќе бидете разбрани во сите делови на земјата. Затоа што, без сомнение, тоа е една од големите традиции на Колумбија.

Валенато, танц пар екселанс на Колумбија

Фестивалот Валенато

Издание на фестивалот на легендата Валената

Како и во секоја нација, Колумбија има а богат и разновиден фолклор. Но, Валенато може да се смета за Национална музика. Неговото потекло е во Атлантскиот брег, поточно од регионите на Ла Гуаира, Боливар, Магдалена o Кордова, но со децении се шири низ целата нација.

Во својата најчиста форма се изведува само со три инструменти. Тоа се дијатонската хармоника која ја означува мелодијата и две ударни, кутијата и гуахараката кои го означуваат ритамот. Меѓутоа, со текот на времето се додадени други како гитарата, флејтата или хармоника.

Исто така, vallenato претставува различни модалитети. На пример, се зборува за меренге, На Paseo, на пуја, На нејзините О тамбора. Помодерна е романзата, додека пикеријата е импровизираното соочување на двајца изведувачи.

Низ Колумбија има многу настани од овој музички и танцов жанр. Но, најпознат е Фестивал на легендата Валенато, што се одвива во Valleduparкои припаѓаат на одделот за Цезар. Создаден е за да се институционализира фестивалот на Вирген дел Росарио, за кој постои стара легенда, па оттука и името на настанот. Но, со текот на времето, музичките чинови добија значење додека не станаа главен настан за воздигнување и зачувување на Валенато.

традиционална облека

свртена капа

„Превртена“ капа

Би било невозможно да разговараме со вас за традиционалната колумбиска облека затоа што секој регион има свој. На пример, во Карибите, типична е женската носија palenquera, полна со бои и потсетува на африканскиот супстрат. Наместо тоа, ако зборуваме за Андите, доминираат бели блузи и цветни здолништа кај жените и подеднакво бела облека со црвен шал за мажи.

Сепак, постојат две облеки кои се дел од највистинската колумбиска традиција. Се работи за руаната y „свртената“ капа. Вториот, кој исто така доаѓа од регионот на Карибите, е познат низ целиот свет како симбол на колумбиските занаети. Направен е со природни палмини влакна и се издвојува по својата декорација на геометриски фигури кои рекреираат елементи на автохтоната култура.

Од своја страна, на руана Станува збор за лабаво и пончо без ракави кое се користи како наметка, а се прави и рачно. Потекнува од студените области на планинските венци на Андите и се нарекува и засолниште со четири точки. Првично, тоа беше селска облека, но денес е симбол и на колумбиските традиции во однос на облеката.

Гастрономијата, суштинска меѓу традициите на Колумбија

Послужавничка паиза

Послужавник паиса, едно од традиционалните јадења во Колумбија

Ако разговараме со вас за колумбиската кујна, мораме да ви објасниме и дека секој регион има свои типични јадењаИсто како и нивните одела. Но, има и такви кои станаа репрезентативни за целата земја. Ова е случај со многуте сорти на ареди, тамалес y емпанади.

Но, пред сè, рецепти како ајакото, која стана позната низ целиот свет, иако се споделува со Куба и други земји од Латинска Америка. Сепак, Колумбиецот има посебна подготовка. Или, подобро кажано, две елаборати, бидејќи се разликува од Карипскиот регион од кои се подготвува во Андите. Последново има пченка, три вида компири, пилешко, арачака (грутка наречена и бел морков) и гуаска за да му даде пикантен допир.

Што се однесува до ајјакото од Карипскиот регион, содржи солено говедско и свинско месо, јамс, чили пиперки и малага (ктутка слична на компирот, но со вкус сличен на сувото овошје), сето тоа во неговата супа. Исто така, типично за овој регион е sancocho, кој се подготвува на различни начини. Најпопуларните рецепти се шкембето санкочо, гулаб грашок со солено месо, желка и морски плодови.

Тоа е исто така типично за цела Колумбија послужавник paisa, обилен оброк кој се состои од неколку намирници, на начин на нашите комбинирани јадења. Поточно, има бел ориз, грав, мелено говедско месо, црн пудинг, хоризо, свинска кора, пржени јајца, арепа, чорба и парчиња пржени хлебни и авокадо или домат. Како куриозитет ќе ви кажеме дека неговото име доаѓа од тоа што се се служи на послужавник. Сепак, понекогаш е толку обилен што мора да се појави во неколку.

Бојаценс чорба

Бојачен чорба

Од друга страна, ако се најдете во Богота, ве советуваме да го пробате Бојаценс чорба, исто така хранливо јадење. Носи неколку видови клубени како што се репа, грав или ибија заедно со свинско, говедско и пилешко. Што се однесува до десертите, тој е многу вкусен. merengón, крем кој може да содржи и овошје. Но, во Долината на Каука, типично е и освежувањето луд, уживање од овошје и кондензирано млеко на избричен мраз. И во регионот на Антиохија, имаш Каша, кој содржи варена пченка, панела (сок од шеќерна трска), млеко и цимет во прав.

Како заклучок, ви покажавме некои од главните Колумбиски традиции. Но, би можеле да ви кажеме и за други настани како што се Саем на цвеќе во Меделин или Велигденски поворки en Попајан и обичаи како тенџере прошетка недела. Зарем не мислите дека ваква возбудлива земја ја заслужува вашата посета?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*