Посетете го комплексот на дини во Корубедо во Галиција

Корубедо дини

Галиција е заедница која се издвојува по многу нешта, од одличната гастрономија до прекрасните природни предели што ја сочинуваат. Во него има неколку природни паркови кои можат да бидат одличен список на места за посета. Постојат неколку заштитени природни паркови во Галиција кои не треба да пропуштите да ги видите и уживате, како што е Комплекс на корубедо дина во Рибеира.

Со посета на овие природни парковиИсто така, мора да земеме предвид дека тие имаат заштитени подрачја и дека мора да ги почитуваме прописите за тоа место. Тие се специјално заштитени подрачја чие природно опкружување не треба да се оштетува така што ќе продолжи да биде простор во кој сите ќе можат да уживаат.

Комплекс Дунар де Корубедо

Корубедо дини

Ова е природен комплекс со неверојатна убавина, кој никогаш не остава никого рамнодушен. Во овие природни паркови треба да земеме предвид дека нормално треба многу да пешачите, па затоа треба да носите удобни чевли и облека за да се заштитите од сонцето во случај да биде лето. Во овој комплекс theвездата е голема песочна дина, што пред неколку години можеше да се искачи пеш за целосно да уживаш. За да го заштитат, тие забранија да се искачуваат на него и да го преминуваат, па она што можете да направите е да одите по дрвена патека одејќи до близу до основата, каде што е можно да се фотографирате и да научите малку повеќе за дината и неговата околина. За да стигнеме до областа на плажата, мора да користиме други правци.

Во овој комплекс има неколку самостојни тури што можат да се следат и сè започнува во Центарот за прием на посетители. Сепак, местото е многу пространо, а до одредени места може да се стигне со автомобил. Треба да бидете внимателни и да го ставите GPS за да стигнете до паркингот за да ги видите дините, бидејќи тој е на мала патека. Откако ќе влезете во паркингот, можете да ја следите патеката до дините или да одите по друга рута низ природен амбиент, што води кон лагуни средина. Овој пат до лагуните е долг, повеќе од еден километар, па затоа е подобро да не го правите тоа во централните часови на денот, бидејќи нема место за засолниште од сонцето. Пристигнувањето до лагуните секако вреди, бидејќи пристигнуваме во прекрасен пејзаж каде што соларната лагуна се поврзува со морето, во позадината и ја дели долгата плажа на два дела кога ќе се зголеми бранот. Ова мора да се земе предвид ако одиме на другата страна, бидејќи искачувањата се понекогаш брзи и можеме да се изолираме од другата страна.

Во овој природен комплекс има заштитени екосистеми, бидејќи мочуриштата се создаваат со посебни услови. Постојат заштитени птици и специфична флора на оваа област на крајбрежјето. Покрај тоа што е природно место што може да се посетува цела година, оваа област се посетува и во лето за да уживате во областа на плажата. Голема и не многу преполна песочна област што е исто така совршена за активности како што е сурфање. До него може да се стигне од неколку области, со дрвени патеки, и има области каде што можете да направите нудизам. Можете да отидете на популарната плажа О Вилар, која има и голем паркинг и некои услуги, како спасувачи.

Места во близина на комплексот дини

Кастро де Бароња

Во близина на овој прекрасен лунарен комплекс ќе најдеме други природни области што мора да се посетат. Одејќи кон областа Ноја и Порто до Сон, ќе најдеме место кое исто така прима многу посети во текот на целата година, а се наоѓа на неколку километри од дините. Ние зборуваме за Кастро Де Барожа, населба од железно време. Тоа е најдобро зачувано тврдина во Галиција и исто така се наоѓа на многу убаво место, поради што постојат две важни причини да го посетите. Мора да го оставиме автомобилот на паркинг и да одиме по патеката што е обележана и води кон тврдините, кои се наоѓаат во карпеста област покрај плажата и свртена кон морето. Тоа е населба во која сè уште можете да ги видите формите на тврдините, нивните стари куќи во кружен облик. Покрај тоа што ќе прошетаме низ тврдините и ќе се запознаеме малку со ова место, ќе можеме да ги видиме неверојатните морски пејзажи од оваа висока и карпеста област и да замислиме што виделе овие жители пред стотици години. Блиската плажа е исто така место кое се полни во текот на летото, за да уживате во ладните галициски води.

Долмен од Аксеитос

Во Рибеира можеме да го најдеме и познатото Долмен од Аксеитос, погребен споменик датира од 3.600 или 4.000 година п.н.е. Тој е несомнено еден од најважните мегалитски споменици во цела Галиција, како што е Думбам Долмен во Кабана де Бергантињос. Сместено е во средина на прекрасна дабова шума, па дури можете да видите и две мали карпи кои беа дел од разграничената патека за пристап до долменците. Сместено е во парохијата Олеирос во Рибеира,

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*