Костарика, природен рај за откривање

Коста Рика

Костарика е латиноамерикански рај на екотуризам и авантура на отворено. Илјада двесте и деведесет километри крајбрежје, вулкански езера, реки со бела вода, предхиспанското мистерии, шуми опфатени со магла и територии каде живеат половина милион видови на свет. Ја преминавме Костарика од Пацификот до Карибите, меѓу вулкани, бранови и желки.

Костарика, врвна дестинација за сурфери

Сурфање на Костарика

Со милји бели песочни плажи и џиновски бранови, Костарика стана една од омилените дестинации за сурферите за вежбање на овој спорт. На крајот на краиштата, земјата се смета за трета најпопуларна дестинација за сурфање по Хаваи и Индонезија за одличните плажи и бранови, пријатното време, топлите води, разумните цени и пријателските луѓе.

Експертите го велат тоа некои од најдобрите бранови на светот се наоѓаат на западниот брег. Постојат добри прекинувачи за почетници и многу бранови за возење, вклучувајќи го и вториот најдолг оставен во светот кај Павонес.

Познат како рај на сурфер, Павонес е мала заедница лоцирана по должината на јужниот брег на Костарика Пацификот. Најдобро време за посета и сурфање е за време на дождовната сезона, која трае од април до ноември.

Костарика е една од ретките земји каде што два големи океана се оддалечени само шест часа. еден од друг. Ова овозможува да сурфате во Пацификот во зори и да го завршите денот скротувајќи ги брановите на Атлантикот на зајдисонце - без сомнение совршен рај за сурферите!

Парк Тортугуеро или „малата Амазонка“

Тортугуеро Костарика

По достигнувањето на источниот брег, капено од Карибите, наоѓаме еден од Најамблематичните национални паркови на Костарика: Тортугуеро. Познат како „малиот Амазон“, овој резерват е главната мрестилиште за зелена желка и едно од највлажните агли на земјата. Гнездење на желки на плажите е главната причина зошто многумина го посетуваат Тортугуеро. Сепак, во овој национален парк живеат и мајмуни завивачи, жаби и зелени игуани, крокодили, величествени птици и импозантни тарпони и манати. Покрај тоа, рибата гаспар се населува во нејзините води, што се смета за последна жива фосила поради нејзиниот изглед.

Познатите канали Тортугуеро се создадени во 70-тите години на минатиот век за да поврзат низа лагуни и реки, што доведува до навигација на реките помеѓу Лимон и крајбрежните градови. Блатните лагуни, мочуриштата и поплавените шуми се дел од опсегот на разновидни живеалишта што ги има овој парк.

Ако има место каде бујната природа го прегрнува посетителот, тоа е Тортугуеро. Но, ова место не е само вегетација. Да се ​​биде на Карибите, тоа е еден од најголемите региони на афро-карипската култура во земјата. Поголемиот дел од нејзината популација има јамајканско потекло и ги одржува своите традиции, што го прави Тортугуеро многу интересно место за запознавање од аспект на културата и екотуризмот.

Костарика, земја на вулкани

Вулкан Костарика Аренал

Како дел од пацифичкиот огнен прстен, Вулканите на Костарика се меѓу најневеројатните во светот. И покрај тоа што не е многу широка земја, бројот на вулкани во Костарика достигнува 112. Некои од нив се национални паркови кои штитат интересни природни средини.

Едно од овие е вулканот Аренал, кој научниците го сметаат меѓу 10-те најактивни вулкани во светот, иако никој не би рекол така, судејќи според мирните погледи и околното ќебе за магла. Последната голема ерупција на вулканот Аренал се случи во 1968 година и неговите топли извори сега се една од главните атракции во областа, заедно со нејзините прекрасни пејзажи и авантуристички активности.

Илјадници авантури и многу адреналин во Костарика

Костарика поштенска линија

Говорејќи за авантуристички спортови, одличното Внатрешен природен парк на падините на вулканот Аренал е исто така кралството на поштенската линија во Костарика. Облачната шума Монтеверде е најдоброто место за вежбање.

Од друга страна, потеклото на бела вода е уште една суштинска авантура во Костарика, долината Сарапики е рај за веслање и рафтинг со одлични еколошки сместувачки капацитети. Идеално е да се разбудите покрај локалната фауна.

Покрај тоа, Костарика е исто така совршено место за diубителите на нуркањето.. Пацифичкиот брег на земјата беше сметан од списанието Родале Скуба како една од првите пет дестинации за напредно нуркање за своите подводни богатства. Повеќето од овие места припаѓаат на заштитени области како што е познатиот национален парк Остров Кокос, кој исто така се смета за светско наследство и „најубавиот остров во светот“ според познатиот француски океанограф quesак Кусто.

Предхиспанското мистерии на Костарика

Сфери Костарика

Во 2014 Унеско го прогласи населувањето на петстотините петро-сфери за Светско наследство се најде на пацифичкиот брег на Костарика, во делтата на Дикис. Се верува дека тие се создадени помеѓу 400 година п.н.е. и шпанска колонизација на Костарика.

Тие се познати како топки на Костарика и се единствени во светот за нивниот број, големина и совршенство. Повеќето беа пронајдени во Јужен Пацифик и претставуваа важен елемент за овие општества бидејќи нивното производство траеше скоро илјада години. За нив се вели дека се остатоци од Атлантида или дело на вонземјани. Познато е дека биле врежани во камен, но не е познато како биле преместени, бидејќи тежат скоро 25 тони.

Познавајќи го Сан Хозе

Сан Хозе Костарика

Културното, економско и политичко срце на Костарика се наоѓа во Сан Хозе. Главниот град на земјата има бројни интересни места за посета на посетителите. Меѓу најрепрезентативните места се Националниот музеј на Костарика, Предколумбискиот музеј на злато, Митрополитската катедрала на Сан Хозе и Националниот театар.

Без сомнение, вреди да се поминат неколку дена во Сан Хозе за да се запознаат со неговиот урбан пејзаж, неговите рафинирани ресторани, ноќниот живот и уличната уметност.

Национален парк Ла Амистад

Парк за пријателство на Костарика

Меѓународниот парк Ла Амистад е најголемиот природен парк во Костарика со околу 200.000 1982 хектари, најоддалечениот и можеби еден од најмалку познатите. Создадено е заеднички од владите на Костарика и Панама во XNUMX година, што го објаснува името Ла Амистад.

Неговото огромно културно богатство и извонредните природни живеалишта го овозможија тоа паркот беше назначен и за резерват за биосфера и светско наследство.

Бројни загрозени видови како јагуар живеат во паркот Ла Амистад заедно со други видови птици, водоземци, влекачи и цицачи. Всушност, некои од нив живеат само во оваа голема дождовна шума.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*