Крстарење низ норвешките фјордови

Крстарење по фјерд

Направете Крстарење со норвешки фјордови Тоа е прекрасна алтернатива доколку сакате да уживате во прекрасните пејзажи на глечери, снежни планини и невозможни водопади. Но, исто така, ако сакате да ја искусите визијата на Аурора бореалис или од Полноќно сонце.

Неколку патувања се толку импресивни како пловејќи низ тивките фјордови среде импресивна природа. Всушност, тој е еден од фаворитите за патниците на крстарење, кои или веќе го направиле тоа или го планирале. За да ве поттикнеме да доживеете крстарење низ норвешките фјордови, ќе ви покажеме се што треба да знаете за овој тип на патување.

Колку трае крстарењето од оваа класа?

Крстарење во Берген

Брод за крстарење во Берген, наречен портата на норвешките фјордови

Вообичаено патувањето трае помеѓу седум и осум дена. Тоа е минималното време добро да ги запознаете овие чуда на природата. Сепак, има крстарења пет дена. И, обратно, постои можност за синџир два маршрута обединуваат четиринаесет дена патување.

Исто така, постојат крстарења кои вклучуваат други нордиски пристаништа, покрај Норвежаните. На пример, Копенхаген o Стокхолм. Овие ќе ви овозможат да знаете други прекрасни престолнини. Но, нашиот совет е дека барем еден шеесет проценти скали се во норвешките пристаништа.

Ние исто така препорачуваме да ги вклучат Осло, главниот град на земјата. Речиси сите од овие крстарења го прават тоа, но подобро погрижете се. Тоа е прекрасен град кој, како што ќе видиме, ви нуди многу за посета.

Кои се најдобрите датуми за крстарење со норвешки фјорд?

Наеројфјорд

Поглед на фјордот од Наројфјорд

Совршено време за да земете едно од овие крстарења е оној што оди од мај до септември. Високата сезона е составена од месеците на Јуни, јули и август, кога температурите се потопли, а деновите подолги. Тогаш можете да уживате во најимпресивната норвешка природа. Покрај тоа, полноќното сонце се цени во неговиот сјај 21 јуни.

Исто така месеците на мај и септември Ова се добри датуми за вашето крстарење низ норвешките фјордови. Температурите се подеднакво пријатни, иако не треба да си верувате. Времето во тие области е исто така нестабилно, па може да се олади за неколку минути. Покрај тоа, во овие месеци се одвива ниската сезона, па цените се поевтини. Сепак, не очекувајте големи зделки. Крстарењето низ норвешките фјордови е скапо.

Откако ќе ви објасниме кога да земете крстарење од ваков тип и колку долго треба да трае, дојде време да се фокусирате на тоа што ви нуди ова прекрасно искуство. Имено, кои фјордови и постојки не можат да недостасуваат на вашето крстарење.

Суштински фјордови на вашето крстарење

Согнефјорд

Согнефјорд, наречен крал на фјордовите

Чудесната природна несреќа на фјордот не е ништо повеќе од крајбрежна долина издлабена од глечер во која влегла морето создавајќи своевидно езеро. Резултатот е, точно, еден вид на лагуна опкружена со спектакуларни карпи. Некои од нив достигнуваат голема длабочина, што овозможува навигација на бродови за крстарење.

Има над илјада фјордови на југозападниот брег на Норвешка, на брегот на Северното Море. Поточно, тие се поделени во четири области. Првиот од нив е Рогаланд и го вклучува повикот Карпа на пулпит или Preikestolen, кој се смета за еден од најспектакуларните гледишта во светот. Вториот е оној на Хордаландкаде е градот Бергенопкружен со повици седум планини, за што ќе зборуваме подоцна. Од своја страна, третата област е Песна на Фјордана а четвртиот дека на Повеќе и Ромсдал, со импресивни планини и водопади.

Но, поважно е да разговараме со вас за главните фјордови што треба да ги видите. Нивниот крал е Согнефјорд, која е во третата зона од споменатите. И ние му ја даваме оваа титула затоа што е најголема во Норвешка и втора во светот потоа онаа на Скорзби на Гренланд. Се протега не помалку од 204 километри во внатрешноста на скандинавскиот полуостров, кон градот Скјолден, веќе во Националниот парк Јотунхајмен. Овој импресивен фјорд има карпи високи над илјада метри, а неговиот крак на морето има просечна ширина од речиси пет километри. Што се однесува до длабочината на водите, таа во највнатрешниот дел достигнува 1308 метри.

Не помалку импресивен е фјордот на Наеројфјорд, кој се наоѓа на едната страна од претходната. Но, тој е многу помал од ова, со должина од околу седумнаесет километри. Сепак, ви нуди и прекрасни пејсажи. Заедно со ова е прогласено Светско наследство фјордот на Гејрангер, кој е познат по своите водопади. Помеѓу овие, оние на седумте сестри, лоцирани еден спроти друг на секоја страна од фјордот и онаа на превезот, импресивно кога е осветлена од сонцето.

Конечно, од суштинско значење е вашето крстарење низ норвешките фјордови да вклучува сторфјорд, кој се наоѓа во регионот на sunmore. Со својата должина од сто и десет километри, тој е петти во Норвешка и се карактеризира со нејзините острови и неговите закосени брегови.

Главни градови на крстарење низ норвешките фјордови

Крстарење во Осло

Брод за крстарење во Осло, пред замокот Акершус

Но, крстарењето низ норвешките фјордови не само што ви овозможува да уживате прекрасни и уникатни пејзажи. Исто така, ви дава можност да се запознаете убави градови и гратчиња, многу типични за брегот на земјата. Ќе ви покажеме некои од оние што не можат да пропуштат на вашето патување. Меѓу нив е Осло, од каде тргнуваат многу од овие крстарења, но и Берген o Алесунд.

Осло, појдовна точка за крстарења

Палатата Стортинг

Storting зграда во Осло

Прекрасната престолнина на Норвешка е основана во XNUMX век од Кинг Харолд Хардрејд, иако не бил главен град до XIV. Со векови се нарекуваше Кристијанија а нејзиниот голем симбол е Замокот тврдина Акершус. Изграден пред околу седумстотини години, тој бил реновиран во XNUMX век по ренесансните канони. Во моментов функционира како мавзолеј за кралевите на Норвешка и како куќи два музеја: онаа на Отпорот и онаа на вооружените сили.

Не помалку убава е и Кралската палата, изградена во XNUMX век со класични линии. Внатре се издвојува Собата за птици, таканаречена затоа што на ѕидовите има слики од птици. На истиот период припаѓа и Storting зграда, во кој е сместен норвешкиот парламент и има голем полукруг напред.

Во однос на верското наследство, вреди да се истакне катедралите на Спасителот и Свети Олаф, првиот барок и вториот неоготски. Од своја страна, на Романска црква Гамле Акер Тоа е најстарата зграда во градот, бидејќи е изградена во XNUMX век, и онаа на тројството, подеднакво неоготски од XNUMX век, е најголем во Осло.

Што се однесува до музеите, тоа се издвојува онаа на норвешкиот народ, со сто и педесет традиционални куќи и цел штанд црква, која датира од 1200 година. Но можеби на Музеј на бродови Викинг y Кон-Тики, во кој се наоѓа познатиот авантуристски сплав Тор Heyerdahl. Сепак, две уметнички галерии се повредни: на Музеј Мунк и Национална галерија.

Берген, порта за норвешките фјордови

Тврдина Бергенхус

тврдината Бергенхус

Главен град на провинцијата Хордаланд, е задолжително застанување на секое крстарење низ норвешките фјордови. Во него треба да го посетите Бриген или стариот град, со неговите типични дрвени куќи од XNUMX век кои ги имитираат средновековните уништени од пожар. Сепак, најстарата зграда во градот е Романска црква Санта Марија, кој датира од XII.

Тоа е исто така средновековно Катедралата Свети Олаф, иако во XNUMX век била опширно реформирана. Но, уште еден од симболите на градот е импозантниот тврдина Бергенхус, чии градби датираат од XNUMX век. Од друга страна, во маала како Нигардхојден можете да видите неокласични куќи од XIX и други со стил арт деко.

Сепак, најживописното нешто за Берген е неговиот пазар на отворено, кој се одржува во пристаништето. И исто така жичницата што се искачува на планината Флојен, во тоа време една од познатите седум планини што го опкружуваат градот. На нејзиниот врв има гледна точка која ви нуди прекрасен поглед на норвешкиот брег.

Алесунд, скапоцен камен на арт ново

Алесунд

Поглед на пристаништето Алесунд

Овој град се смета и за пристапна точка до фјордот Гејрангер. Можеме да го дефинираме како градот на арт ново. На почетокот на XNUMX век претрпе разорен пожар што го остави во урнатини. При обновата, тој архитектонски стил бил следен во повеќето нејзини градби. Затоа, Алесунд е споменик во целина.

Но, во градот има и дрвени куќи кои се спасени од пожарот. Сепак, неговиот голем симбол е гледна точка на планината Алјаска, по кој можете да се искачите преку повеќе од четиристотини скалила, но и со автомобил. Глетките на градот, кој седи на седум острови, се спектакуларни.

Гејрангер

Гејрангер

Geiranger со својата импресивна природна средина

Продолжувајќи кон фјордот на Гејрангер ќе го најдете истоимениот град, наведен како Светско наследство. Исто така, се сметаше најдобрата туристичка дестинација во Скандинавија од страна на престижниот водич Lonely Planet. Тоа е традиционално норвешко село со своите дрвени куќички и неговата мала црква. Сепак, неговата околина е прекрасна, со места како планината далсниба. Не е случајно што има пет хотели или што секоја година прима повеќе од сто и педесет бродови за крстарење.

Како заклучок, ви покажавме сè што треба да знаете за да направите а Крстарење со норвешки фјордови. Сакаме само да ве потсетиме дека и вие имате впечатливи природни чуда од овој тип во други земји како на пр Исланд, Шкотска и се вклучени НЗ y Канада. Осмели се да ги знаеш овие уникатни места.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*