Што да направите во Куско (Перу): практичен водич за вашата посета на градот

Што да видам во Куско

Куско беше главен град на империјата Инки и, во колонијални времиња, стана еден од најважните градови на Вицекралството на Перу. Затоа, не е изненадувачки што нервниот центар на најголемата империја во претколумбиска Америка денес ја зачувува убавината на оние места каде што се дише историја. Ова е заверено од УНЕСКО, која, во 1983 година, го прогласи Куско Светско наследство.

Друга атракција на градот е неговата богатство на пејзаж. Да бидеш сместен во планините Анди, на 3399 метри надморска височина, има многу посебни климатски услови што му даваат голема биодиверзитет. Значи, ако сте на турнеја во Перу, Куско и неговата околина треба да бидат задолжителна станица на вашата траса.

За да не пропуштите ниту еден природен пејзаж, археолошки богатства и споменици во областа, ќе ви понудам на овој пост список со најинтересните места за посета во Куско и ќе ви дадам информации за активности и екскурзии што можете да ги направите во близина на градот. 

Што да посетите во градот Куско

Суштината на Инките во Куско

Според основачкиот мит, Куско е создаден пред милениуми со дизајн на кечуанскиот бог на Сонцето, Инти. Иако тие постојат различни легенди околу основањето на градот, Ќе го споделам со вас оној што беше раширен од Инка Гарсиласо де ла Вега. Тоа беше првиот што ми го кажаа кога пристигнав во Куско и, можеби поради тоа, зазема посебно место во моето сеќавање.

Според легендата, пред милениуми, богот на сонцето испратил двајца свои синови на земјата, Манко Капак и мама Окло, со задача да основа нов град. Браќата пловеа по езерото Титикака, носејќи ги со себе златна прачка која, откако стигна до денешен Куско, беше закована на земја со само еден хит. Така беше одлучено кое ќе биде предодредено место за подигнување на тој нов град

Надвор од секоја легенда, она што е докажан историски факт е тоа Куско беше центар на моќта на Империјата на Инките Дури и денес во градот сè уште се зачувани остатоци од една од најважните и антички цивилизации во Јужна Америка. Ако сакате да го познавате Куско, треба да започнете со неговите корени, затоа сакам да споделам со вас некои од местата што ќе ви помогнат да ја откриете суштината на Инките во Куско.

Корикача

Манастир Санто Доминго Корикача во Куско

Корикача беше главниот храм на Инките изграден во Куско. Неговото име потекнува од унијата на два кечуански зборови: „квири“, злато и канча, храм. Во овој „златен храм“ Инди, богот на Сонцето се обожувал. Неговата величествена структура и наметлива декорација му беа оддавање почит на божеството. Предниот дел беше составен од камен wallид и, според приказните од тоа време, на врвот со еден вид чиста златна граница.

За жал, со доаѓањето на Шпанците, исчезна првичниот изглед на Корикача и, зачувувајќи ги wallsидовите на храмот, била изградена манастирот Санто Доминго (1963), првиот од доминиканскиот ред во Перу. Темелите на Инките биле покриени со гипс и католички слики, сè до во 1650 година земјотресот предизвика делумно уривање на зградата, обновувајќи ги површините на остатоците од стариот храм. Не заборавајте да ја посетите Qorikancha, тоа е одличен пример за хибридна архитектура и во живо Р.избор на етапите што го обликуваа сегашниот Куско.

Каменот од 12-те агли

Камен од 12-те агли во центарот на Куско

Каменот 12 агол, лоциран на улицата Хатум Румијок, е а камен блок "зелен диорит" тоа беше дел од Палата на Инка Рока. Централниот камен на идот има 12 агли, оттука и неговото име, врежано со крајна точност и тоа соберете совршено со остатокот од парчињата. Овој вид структура, многу честа појава во културата на Инките, дозволуваше поставување камења без никаков вид малтер. Дека палатите и храмовите изградени на овој начин сè уште стојат е доказ за нивната цврстина.

Палатата, изградена по наредба на Инка Рока, била и резиденција на неговите потомци до доаѓањето на Шпанците (XNUMX век). Во колонијалниот период беше разрешен и, држејќи го познатиот wallид како темел, Шпанците ја изградија Куќата на маркизот од Буенависта и Палатата на маркизот Рокафуенте. Конечно, зградата била донирана во црквата и станала Архиепископска палата. Во моментов, тоа е исто така Музеј на верска уметност на градот Куско.

Иако априори мислите дека гледањето камен wallид не е многу привлечна активност, препорачувам да не ја прескокнувате оваа станица кога ќе ја обиколите Куско. Димензиите на каменот и совршенството на конструкцијата нема да ве остават рамнодушни. Покрај тоа, да се биде на јавна улица, нема да мора да плаќате ништо за да ја посетите и нема да бидете свесни за никаков распоред, можете да го посетите во кое било време од денот.

Урнатини на Сасајхуаман

Урнатините на Руинас де Сасајхуаман

Кога зборуваме за археолошки остатоци од Инките, директно мислиме на Мачу Пичу. Сепак, во Куско има и други археолошки места и урнатини на антички градови кои вреди да се посетат. Иако се помалку туристички места, тие се подеднакво интересни и посветуваат дел од вашиот престој во градот на откривање на нив, без сомнение, е голем успех.

Многу блиску до Куско, околу 30 минути пешачење од Плаза де Армас, се урнатините на Сасајхуаман. Античката тврдина на Инките се наоѓа на врвот на подигнат рид, на спектакуларен пејзаж. Всушност, од урнатините можеш уживајте во еден од најимпресивните панорамски погледи на Куско. „Sacsayhuamán“ е збор што потекнува од кечуанскиот јазик и може да се преведе како: „место каде што е заситен сокол“, можеби името го даваат јастребите што прелетуваат над големото архитектонско дело.

Саксајхума бил автентичен град, огромен, од кој се зачувани само х ха. Во него биле сместени сите видови конструкции: свети и свечени градби, живеалишта, кули, аквадукти ... Во градот Инка сè уште има тунели, порти, wallsидови и кули и, иако голем дел е изгубен, Лесно е да се замисли огромноста и раскошот што го имаше во минатото.

Пат низ наследството на заменик-престолнината

Колонијалниот период целосно го смени градот Куско. По пристигнувањето на Шпанците, многу згради на Инките биле уништени или трансформирани, со што се консолидирал град во кој стилот на Инките коегзистира со барокот увезен од доселениците. По земјотресот во 1650 година, во градот биле изградени бројни згради, создавајќи a Монументалниот Куско карактеризиран со присуство на верски објекти. Колонијалната архитектура на Куско е импресивна и заслужува детално да се истражува. Ги споделувам со вас оние што се, барем за мене, суштински точки, ако сакате да замислите колку значеше главниот град на Инките за Покраинизмот на Перу.

Маало Сан Блас

Куеста де Сан Блас во населбата Сан Блас Куско

Барио де Сан Блас беше целосно реновиран со доаѓањето на Шпанците, така тоа е добар пример за колонијална архитектура. Нејзините стрмни улици, камени подови и тезгите што се поставени на улиците му даваат посебен живот и голем туристички интерес на оваа населба.

Катедрала Куско

Катедрала Куско

Сместена во Плаза де Армас, на она што беше Палатата на Инките Виракоча, денес се наоѓа катедралата Куско еден од најочигледните примери на барок во Перу и стана најважниот христијански храм во целиот град.

Цркви во Куско

Црквата пристигна во земјата со шпанските доселеници и, со неа, беа изградени бројни католички места за богослужба и манастири во градот. Во 1973 г. Министерството за образование го прогласи културното наследство на нацијата во монументалната област Куско, препознавајќи ја убавината и историската вредност на овие градби. Ако шетате низ монументалниот Куско, Црквата на компанијата и Храмот на милоста треба да се видат.

Запознајте го градот од друга перспектива

Разгледувањето не е само посета на згради и амблематски споменици. Понекогаш, ја земаме најавтентичната слика за град кој бесцелно лута низ неговите улици или ги посетува локалните пазари и ги набудува најпознатите дневни активности.

Историското и монументалното наследство на Куско е неспорно, но исто така е и градот е многу автентичен. Ако барате да ја впиете перуанската култура и сакате запознајте се со овој накит од Перу од друга перспективаОбрнете внимание на местата што ќе ви ги предложам подолу.

Пазарот Сан Педро

Пазар Сан Педро Куско

Сместено покрај Кале Санта Клара, Меркадо де Сан Педро, основан во 1925 година, продолжува да биде епицентар на локалната трговија во Куско. Свежи производи, традиционални занаети, цвеќиња, зачини, типични десерти се собираат од место до место, создавајќи А. експлозија на бои и вкусови што одеднаш ве потопува во перуанската култура.

Willе слушнете луѓе кои зборуваат на кечуански јазик, генијални продавачи како го креваат својот глас за да го постават своето последно постоење и ќе бидете дел од оние безначајни туристи кои се мешаат со луѓето од Куско кои одат таму да купуваат секој ден и кои повеќе не се воодушевени од деталите секоја позиција.

Пробајте ги десертите, типичната храна (со претпазливост ако имате нежен стомак), разговарајте со дуќанџиите и впијте сè што ви поминува низ очите. Ако сте заинтересирани за гастрономија и сакате да ја запознаете перуанската култура од прва рака, вклучете го Меркадо де Сан Блас на вашата листа на „работи што треба да ги направите во Куско“.

Пукамуку

Гледна точка на Пукамуку, Кристо Бланко Куско

Лично, една од првите работи што сакам да ги правам кога ќе пристигнам нов во градот е да се искачам до гледна точка, колку е повисоко, толку подобро, за да ги ценам неговите димензии. Пукамуку, е идеално место за размислување за Куско од височините.

Сместено на околу 30 минути пешачење од историскиот центар, веднаш до статуата на Белиот Христос, Пукумаку е природна гледна точка што ќе ви понуди незаборавен поглед на градот. Распоредот на улиците, црвеникавите покриви, зградите што се собираат во долината и ридовите во далечината, сочинуваат панорамска слика на Куско во која нема да можете да избегнете да се за loveубите.

Какви екскурзии можете да направите од Куско

Мачу Пикчу

Како да стигнете до Мачу Пикчу од Куско

На височина од 2.430 метри и во срцето на тропска шума, се наоѓа Мачу Пикчу. Античкиот град на Инките, опкружен со планини, стана едно од најпосетуваните места во светот и Се смета за едно од 7-те чуда на современиот свет Не сум изненаден! Архитектонските остатоци, wallsидовите, терасите се откриени меѓу облаците што ги обдараат урнатините со магија и многу посебна мистика.

Има бројни формули за да стигнете до Мачу Пичу Од Куско, можете да пристигнете бесплатно (со воз, со автомобил или со автобус) или со ангажирање услуги на агенција. Она што треба да го имате во предвид ако одите сами е дека, бидејќи сте простор со толку висока историска вредност, прописите за посета на паркот се доста строги: можете да влезете само придружени со официјален водич и мора да го купите вашиот билет. Обидете се да ги направите овие два чекори однапред, веднаш штом го резервирате вашето патување, бидејќи да бидете толку зафатено место и каде што капацитетот е ограничен, може да ја изгубите можноста да го запознаете.

Марас

Како да се стигне до рудниците за сол на Марас од Куско

Марас е живописен град Перу, сместен на 3.300 метри надморска височина и на околу 4 км од Куско. Малиот град е познат по своите соленици. Структурирани во тераси, повеќе од 3 илјади бунари природна сол тие конфигурираат уникатен пејзаж што нема да ве остави рамнодушни. Покрај тоа, во рамките на рудниците за сол, се продаваат производи направени од извлечена сол. Ако сакате да земете сувенир на некој посебен, би можеле да ги искористите овие позиции, па затоа би можеле да го искористите ако сакате да купите подарок или автентичен сувенир.

Тоа може да стигнете до Марас со автобус од Куско а потоа со такси од Марас да стигне до солениците. Друга опција е да ангажирате некои од тури понудени од туристички агенции кои вклучуваат превоз. Постојат агенции кои нудат можност за достигнување на рудниците за сол со мотор или четворка. Искуството е неверојатно, многу препорачливо ако патувате во група.

Практични совети за вашето патување во Куско

Како да смените пари во Куско

Перуански табани како да менувате пари во Куско

Менувањето пари во Куско е многу лесно, насекаде има размена на куќи, особено во историскиот центар, а стапките се обично разумни. Пред да промените, направете сметки сами со вашиот сопствен калкулатор, па ќе знаете колку тие треба да ви дадат и нема да мора да поминувате низ неволја за барање пари ако има грешка и да дознаете подоцна.

Во близина на размена на куќи и низ фреквентни улици во центарот, тие обично ви нудат промена на црно. Иако промената може да изгледа поповолна, Јас не го препорачувам затоа што тие можат да искористиш прилични лажни сметки во вас, без вие дури и да забележите.

Како да се заобиколите Куско

Такси на главниот плоштад како да се движите во Куско

За среќа, Куско е град кој тој е многу добро покриен пеш. Сепак, можеби ќе треба малку да патувате од историскиот центар и можеби ќе сакате да посетите места што се подалеку, па затоа ќе ви дадам неколку упатства за превозот во Куско.

Такси

Такси во Куско Тие се многу ефтини, поместувањето е околу 10 перуански стапала (еквивалентно на 2,28 евра). Ако одите во група, тоа е добра опција и прилично достапен трошок.

Нормално, луѓето се искрени. Сепак, како туристи, секогаш ризикуваме да ни се надујат цените или да влеземе во пиратско такси, без да знаеме за тоа (во Куско има). За да избегнете ваков вид на ситуација, најдобро е да запрете некого таму на улица и да прашате колку патот обично трае. Willе ви даде цена што ќе ви помогне да процените дали таксистот ви ги дава реалните цени. Пред да се качите, обидете се да се согласите за стапката со возачот, ќе избегнете проблеми. Сепак, морам да кажам дека не наидов на никаков проблем.

Автобуси

Автобуси во Куско Тие се водени од приватни компании. Секој автомобил има знак што означува каде одат. Цената на билетот е околу 0,70 стапала, што е еквивалентно на приближно 15 евро центи и плаќате во автобусот. Тие се случуваат доста често, на секои две или три минути.  

Туристички билет од Куско

Туристички билет со работи за гледање во Куско

Туристичката карта Куско е вистинско чудо. Работи како еден вид на ваучер што овозможува пристап до места од туристички интерес во областа. Постојат различни видови билети: интегрален туристички билет, кој ви овозможува да посетите вкупно 16 места; и делумни билети, кои овозможуваат влез на некои од местата на таа листа.

Ако долго време ќе бидете во Куско, не би размислувал за тоа. Иако БТК не го вклучува влезот во Мачу Пикчу, вреди и претставува значителна заштеда при влегување во најамблематските места на градот.

Бесплатни тури

Не е исто да се посетува Куско сам отколку со помош на водич. На бесплатни тури нејзините многу препорачливо за патници кои сакаат да ги знаат историските детали од секој агол што ќе го откријат во античкиот главен град на Империјата на Инките.

Постојат различни компании кои ги организираат и, нормално, тие заминуваат од историскиот центар на градот. Операцијата е многу едноставна, се регистрирате (можете да го направите преку Интернет) и на крајот на турнејата му ја давате на водичот сумата што ја сметате за соодветна.

Пазете се од висинска болест!

Бидејќи се многу метри надморска височина, туристот што го посетува Куско може да ја доживее страшната „болест на надморска височина“. Иако е доста непријатно и има и такви кои навистина лошо поминуваат Обично се случува кога сте биле во градот неколку дена. Тежината на симптомите зависи од секој случај, но обично доведува до вртоглавица, гадење и главоболки.

За да се избегне висинска болест, најдобро е одморете се многу, не јадете премногу големи оброци и пијте многу вода. Таму џвакаат лисја од кока за да се борат против неа. Ако сте еден од оние кои страдаат од најсериозни симптоми и „височината“ го вознемирува вашето патување, можете да се консултирате со аптека, има некои лекови кои го олеснуваат

Вода и храна

Ако сте странец, не е препорачливо да пиете вода од чешма во Перу. Иако некои Перуанци го земаат тоа без никакви проблеми, може да биде дека вие, не навикнати на тоа, може да направите да се чувствувате лошо. Најдобро е да не ризикувате и да пиете само филтрирана или флаширана вода.

Што се однесува до храната, се случува истото. Не е дека уличната храна е лоша или расипана, но може да биде агресивен за ненавичен стомак. Бидете внимателни што ќе пробате и носете некои лекови против дијареја, за секој случај.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*