Леон, главен град на Гастрономија во Шпанија 2018 година

Леон, главен град на Гастрономија во Шпанија 2018 година

Во 2017 година тоа беше мојата земја, Хуелва, град на ракчиња, јагоди, шунки и добри предјадења ... Па, веќе имаме наследник: Леон, главен град на гастрономијата во Шпанија 2018 година. Што значи ова за градот Леон? Многу туризам, особено оној што го придвижува добра гастрономија и кулинарски задоволства. Градот ќе има цела година, 365 дена да ги спроведе овие 155 активности на програмата понудена пред овој натпревар. Дали Леон ќе може да ги воодушеви локалното население и да ги воодушеви посетителите? Сигурно да!

Оваа награда ја додели жири-комисија составена од професионалци од свет на туризам (Туреспања, ФИТУР, Шпанска конфедерација на туристички агенции, Шпанска конфедерација на хотели, Институт за квалитет на шпански туризам, Национални парадори), од светот на гостопримството (FEHR, Вкус Шпанија, Здружение за добри трпезари, Европска заедница на готвачи со евро-токи, круг на стогодишни ресторани и млади ресторани), од светот на комуникацијата (туристички новинари од ФЕПЕТ) и, конечно, институционални претставници на Министерството за земјоделство. Збир на размислувачки умови со кои ги исполнија сите клучеви и потреби што треба да ги има гастрономскиот капитал.

Следно, ви откриваме некои од чудата што ги чува градот Леон, во случај освен што уживате во неговите добри јадења, сакате да уживате во пејзажите, зградите и културата на неговиот прекрасен град.

Што да видам и да направам во Леон

Во Леон имаме безброј убави и интересни места да оди до. Еве список на многу од нив, во случај, покрај тоа што ќе ги смирите инстинктите на вашата ненаситност со нивните извонредни јадења, сакате да видите добри и убави работи:

 • Катедрала во Леон - Санта Марија де Регла.
 • Базилика Сан Исидоро и Кралски пантеон.
 • Пештери Валпоркеро.
 • Медулите.
 • Историски центар на Леон.
 • Замок на Полвазарес.
 • Пењалба од Сантијаго.
 • Архиепископска палата.
 • Музеј на куќата Сиера Памбли.
 • Центар за толкување на римскиот лав.
 • Плоштадот на житото.
 • Езерото Карукедо.
 • Парк Цид.
 • Моцарабичка црква во Сантијаго де Пењалба.
 • Богородица на парохијата на пазарот.
 • Стариот манастир во Сан Маркос.
 • Замокот на темпларите.

Како што можете да видите, во Леон имате голем број места за одење и посета. Не се јадеше сè!

И додека шетате и правите време и стомак, ние се грижиме да ви донесеме избор со најдобрите барови и ресторани каде што можете да уживате во типичните јадења од областа. Ако не ја познавате гастрономијата на Леон, ова е можност да го сторите тоа. Кога е подобро ако не во вашата гастрономска година?

Варен, Мишелин везда

„Варен“Ова е името на добро познат ресторан во Леон со а Мишелин starвезда, единствениот во областа. Место каде квалитетот не е во спротивност со вашиот џеб. Тоа е место каде што можете да јадете добро, да бидете пријатно, да јадете храна со добар квалитет и да не плаќате бубрег за тоа ... Препорачана страница, без сомнение.

Типични производи на Леон

Но, што јадете во Леон? Секој знае дека во Валенсија е грев да се биде без да сте пробале некоја од нивните палети, или познатата пан томака од Каталонија, или ракчињата од Хуелва, ракчињата од Санлукар или салморехо од Кордоба ... Но, Кои производи се типични и добри во Леон? Со што може да се пофали шпанската престолнина на гастрономијата во 2018 година?

Неговите типични производи се главно хоризо де Леон, цечина и многу нејзини сирења.

Тапас во Леон

И, ако предјадењата се ваша работа и одете овде до таму, обидувајќи ги најдобрите работи на секое место, тогаш ќе ви кажеме зошто да се преселите населби, ако сакате да пробате нешта со убави цени:

 • Влажно соседство: Таа е една од областите на Леон каде секогаш има атмосфера и е позната надвор од нејзините граници. Овде можете да најдете страници како Здроби (во Кале Кардили број 2), Заскокот (во Плаза Сан Мартин број 9) или Ел Гаучо (Улица Азабахерија број 6).
 • Романтичен кварт: Овде можете да најдете од типични јадења од леонез до вкусови донесени од Далечниот исток. Ел Патио (Плаза Торес де Омаја број 2) или Пивара Лас Тапас (Улицата Хуан Лоренцо Сегура број 4) се две добри места што можете да ги посетите доколку ја поминете областа.

Се надеваме дека не само што ќе го запознаете Леон, голем град непознат за многумина што има многу да понуди, туку и дека ќе можете да ни донесете малку од она што е „зготвено“ таму.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*