Лима, финале на градот на кралевите (VI)

Последна етапа во градот на кралевите, откако ја знаевме нејзината историја, традиции, обичаи, гастрономија, музеи, места со интерес и места каде што можеме да ги купуваме, време е да се опуштиме и целосно да му се посветиме на слободното време со цел да ги знаеме сите (или скоро) аспектите на овој чуден град.

Ноќниот живот на градот е многу жив и повеќето од местата се полни со локални жители и странци кои пеат, танцуваат и се забавуваат унисоно до доцна во ноќта бидејќи вообичаено е да се излегува доста доцна и ако се додаде тоа дека Перуанците се многу дрско и дека сакаат да се подготвуваат многу и спокојно кога излегуваат ... тивко може да биде полноќ и тие само се подготвуваат.

Дискотеките, омилени места за жителите на Лима

Само на неколку места е потребен кодекс на облекување и мора да бидете полнолетни за да влезете во клубовите, како и да консумирате алкохол. Времето на затворање е многу флексибилно бидејќи многу продавници не се затвораат додека не замине последниот клиент.

Онаму каде што се собираат повеќе луѓе е во областа Мирафлорес, Сан Исидро и населбата Баранко. Во Мирафлорес водечките места се оние кои нудат музика во живо во паркот Кенеди и просториите на трговскиот центар Ларко Мар. Во областа Сан Исидро, атмосферата е малку повеќе за луѓето 40 години и постари, но оној што ја зема тортата е Баранко, каде нивната забава започнува во четврток и трае до недела навечер.

Трговски центар Ларко Мар

Ако сакате да се коцкате во Лима, ќе имате неколку места за да го направите тоа. Најмногу е наведено Казино Ла Хасиенда сместен во хотелот кој го носи истото име. Кодексот на облекување е обично формален, иако не е потребна етикета. Како и со потрошувачката на алкохол и влезот во одредени дискотеки, минималната возраст за пристап до овој тип простории е 18 години.

Хотел и казино Ла Хасиенда

Што се однесува до ноќните клубови, најфреквентни се Кич y Ноќта, двајцата во областа Баранко. Ноќта има и два спрата и сцена каде се одржуваат концерти во живо. Во Мирафлорес е Светата жед каде што се спојуваат стилови на поп и салса и има прилично млад прилив.

И, ако она што го сакате е да слушате музика во живо, вашето место е Jез еден, во Мирафлорес, каде во понеделник и сабота можете да уживате во бендови што свират од блуз до најавангарден џез.

За да бидете свесни за ноќниот живот и одмор во градот, можете да ја посетите веб-страницата на весникот Трговија

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   заида dijo

    Здраво добро, сакав да ве поздравам велејќи дека навистина ми се допаѓа лоркомар хк, тоа е многу тивко, а исто така хк има сè и подобро од убаво море да се види како се чувствуваат неговите бранови и чувството на воздух.

  2.   Слика на зачувачот на летиција Де лас Касас dijo

    Она што најмногу ми се допадна во врска со Лима беше количината на туристички атракции што ги поседува, мислев дека ова е град на минување за да се стигне до Куско, но многу погрешив. Турперу, туристичката агенција што ја ангажирав, ми организираше турнеја за да го запознам градот и неговите главни историски и забавни места. Времето ми беше кратко, но она што најмногу ми се допадна беше волшебното коло за вода, одев навечер и какво спектакуларно шоу претставува, ова е најдоброто од Лима без сомнение. Вистината е дека не би го познавал овој град на овој начин да не беше оваа туристичка агенција, се препорачува ако се осмелите да ја посетите Лима.