Лондон има и модерна архитектура

Згради во Лондон

Многу векови стари градови не се карактеризираат со специфичен вид архитектура. Livedивееле низ многу векови и можеби поминале низ војни или внатрешни кризи, па нивните улици и згради се повеќе одраз на тоа долго постоење.

Главниот град на Велика Британија е еден од овие градови. Со минувањето на вековите Лондон има акумулирано различни архитектонски стилови и тоа е видливо во јавни, приватни згради и други институции или урбанистички дизајни. Но, вистината е дека во последните децении стана град со неверојатна модерна архитектура. Лондон е обновен за XNUMX век.

За Лондон

Хоризонт на Лондон

Лондон е главен град на Велика Британија и неговото политичко, културно и економско срце. Одмара на брегот на реката Темза и стара е две илјади години. Основана е од Римјаните и имал за тоа време името на Лондиниум а територијата била Римска Британија.

Кога Римската империја падна тука, се случи она што се случи во остатокот од Европа: варварски племиња напредуваа кон градот и а Англосаксонска населба доби форма. И покрај претрпените неколку инвазии на Викинзите, Лондон никогаш повеќе нема да пропадне и ќе помине низ средновековни времиња и последователни периоди.

Денес на неговите улици гледаме дека има примери за различни архитектури: Средновековна ренесанса, грузиска и како што рековме погоре, од време до овој дел многу примери за најдобра модерна архитектура во светот.

Модерна архитектура во Лондон

Многу од најдобрите примери на модерна архитектура тие се во финансиската област. Имаме Зградата на Лојд, На Милениумска купола, кулата Херон, На Милениумски мост, На Shard London Bridge, Корнишокот, на London Eye, на Кула 42 и Градска сала во Лондон меѓу другите. Ајде да погледнеме некои поконкретно:

Корнишокот

Геркин од Лондон

Вистинското име на ова иконска зграда во Лондон тоа е 30 Свети Мери Секира. Тоа е комерцијален облакодер во финансиската област. Изградбата започна во 2003 година и заврши една година подоцна. Има 41 спрат и е висок 180 метри. Зазема место на зграда посветена на трговија и финансии што беше оштетена во нападот на ИРА во 1992 година.

Тоа е зграда енергетски ефикасни, има природен систем за вентилација и систем што помага да се зачуваат топлината и студот, во зависност од сезоната.

Кула од чапји

Кула од чапји

Овој облакодер Висока е 230 метри благодарение на јарболот од 28 метри. Е највисоката зграда во Лондон. Изградбата започна во 2007 година и заврши во 2011 година. Има голем простор за влез и прием и има аквариум со повеќе од 1200 риби. Тој е најголемиот приватен аквариум во земјата.

Исто така, има бар - ресторан на првиот кат и на катовите од 38 до 40 ресторан и типичен небесно - бар со надворешни тераси до кои се стигнува со сценски лифт, односно нешто про transparentирно.

Кула 42

Лондонската кула 42

Es еден од највисоките облакодери во Лондон и беше изграден за сместување на канцелариите на Националната банка на Вестминстер. Изграден е во 70-тите и формално отворен во 1981 година. Кралицата Елизабета Втора го стори тоа со гала и сè. Имаат Висок 183 метри и дури во 2009 година Кулата Херон ја надмина по триесет години владеење.

Тоа е деловна зграда и канцеларија на компанијата. Во 90-тите претрпе напад на ИРА Тоа предизвика сериозна штета и мораше да се врати однатре и надвор.

Градска сала во Лондон

Градското собрание во Лондон

Седиште е на општинската влада и се наоѓа на јужниот брег на Темза. Имаат прилично необичен дизајн која ја следи идејата за заштеда на енергија со намалување на површината на самата конструкција. Не работеше, според подоцнежните студии.

Некои луѓе го споредуваат градското собрание на Лондон со јајце или со маска од дарт Вејдер, од Војна на вездите и со помалку вкус, некој го нарече „стаклен тестис“. Што мислиш? Во однос на дизајнот, има Елиптична патека од 500 метри сличен на музејот Гугенхаим во Newујорк што оди од основата до врвот на ова 10 приказна зграда.

Има палуба за набудување што понекогаш е отворено за јавноста, но додека одите по патеката можете да ја видите внатрешноста на зградата и околината.

Зградата на Лојд

Внатрешност на зградата Лојдс

Оваа модерна зграда е во финансиската област и тоа е едно од седиштето на познатата куќа за осигурување Лојд. Изграден е во 70-тите години на XNUMX век и беше инаугуриран во средината на 80-тите, повторно од страна на кралицата.

Оваа модерна зграда има лифтови, скали, електрана и цевки надвор, во стилот на Центарот Помпидуу во Париз. Составен е од три главни кули плус три службени кули околу централниот правоаголен простор.

Централната сала, атриумотИма зголемен стаклен таван и насекаде има отворени простори и ескалатори. Мерки вкупно од 88 метри, има 14 ката.

London Eye

London Eye во Лондон

Es панорамското тркало во Лондон, модерна визија за класичните панорамски тркала што ги гледаме во другите градови во светот. Се наоѓа на јужниот брег на реката и е познато и како Милениумско тркало. Тој е висок 183 метри и има дијаметар од 120 метри.

Панорамското тркало е изградена во 1999 година и тоа беше највисокото панорамско тркало на светот сè додека не се изгради Нанчанг, но сепак е највисока во Европа. Многу челик, многу кабел и неколку одлични гондоли кои изгледаат како научна фантастика.

Милениумска купола

Милениумска купола во Лондон

Кога започнаа прославите на почетокот на третиот милениум во Лондон, оваа зграда беше изградена на полуостровот Гринич, на југоистокот од градот. Изложбата внатре траеше до декември 2000 година.

Es една од најголемите куполи во светот. Бела е и има 12 жолти кули, по една за секој месец од годината или по една за секој час од часовникот, веќе сме во Гринич. Куполата Висока е 52 метри на средина и се прави делумно со стаклени влакна отпорен на текот на времето.

Парче

Мост од шард

Тоа е облакодер од 95 ката. Има малку повеќе од 300 метри високи и започна да се гради во 1999 година за да се заврши во 2012 година дизајниран од Ренцо Пијано, познат архитект со неколку иконски модерни згради и градби на негова заслуга.

Таа има спирална формаСе чини дека излегува од реката, многу стакло и според мене, нежен изглед. Тоа е зграда ефикасен во потрошувачката на енергија и по должината на своите подови има деловни канцеларии, ресторани, повремено деловно училиште, канцеларии на Ал azeезира во Лондон, хотел, ресторани и опсерватории.

Милениумски мост

Лондонски милениумски мост

Тоа е суспендиран челичен мост за пешаци што ја преминува реката Темза. Поврзете го градот со Банксајд. Направен е во три дела, секој подолг и подолг, сè додека не се достигне мостот а вкупна должина од 325 метри суспендиран со кабли, осум.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*