Најстарата прашума на планетата: Таман Негара

Ништо повеќе и ништо помалку, од околу 130 милиони години, се проценува дека прашумата Таман Негара, во Малазија. Тоа е едно од најголемите природни чуда на светот. Флората и фауната на Таман Негара се развиваше низ вековите, без поголеми измени и без страдање од природни катастрофи.

Таман Негара

Вие не треба да посетувате тропска земја, без да уживате во живата и пулсирачка природа на тропска џунгла. Таман Негара, прогласен за национален парк во 1983 година, се протега низ три држави: Тереннгану, Келантан и Паханг, зафаќајќи површина од 4343 квадратни километри, во центарот на Малајскиот полуостров.

Тигри, леопарди, слонови, тапири, диви свињи живеат во џунглата. Шансите да видите некое од овие животни, со исклучок на диви свињи, се далечни, поради нивната претпазливост да се приближат до областите населени со луѓе. Сепак, ќе можете да разгледате некои од нејзините повеќе од 300 видови птици и да уживате во забавните пируети на макаките, кои им приоѓаат на туристите во потрага по храна.

Макаки

Како што веќе ти реков кога ти кажав најдолга прошетка со крошна во светот, во Таман Негара можностите за активности на средина на природата се огромни: спуштање на брзите реки со брод, трекинг во џунгла, ноќен сафари, риболов, ноќна прошетка низ џунгла, места за набvationудување на животни и прекрасни бањи во природните базени .

Таман Негара

од Куала Лумпур, главниот град на Малезија, можете да изнајмите автомобил или комбе со возач, што ќе ве однесе до Таман Негара, покрај прекрасните малезиски патишта.

Не заборавајте на фотоапаратот и забавувајте се!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*