Мексикански легенди

Кога зборуваме за мексиканските легенди, зборуваме за традициите и анегдотите на антички народ. Не можеме да заборавиме дека, долго пред доаѓањето на Шпанците, културата веќе постоеше во областа олмек а подоцна и на Маја и оној претставен од Ацтеките.

Плод на синтезата на сите овие цивилизации е историјата на Мексико и, се разбира, исто така, нејзините легенди. На овој начин, некои од оние што ќе ви ги кажеме имаат корени во претколумбиските култури, додека други се појавија подоцна, кога предхиспанското традиции се споија со пристигнувањата од Стариот континент. Ако сакате да дознаете повеќе за Мексикански легенди, ве покануваме да продолжите да го читате овој напис.

Мексикански легенди, од Олмеците до денес

Легендарната традиција на Мексико е многу богата и разновидна. Опфаќа приказни што имаат врска со theвездите, со раѓањето на големите градови, со нивните типични носии (еве статија за нив) па дури и со верувања и обреди на жителите на земјата. Но, без понатамошно разочарување, ќе ви раскажеме некои од овие приказни.

Легендата за Попо и Ица

Попо и Ица

Снежните Ел Попо и Ица

од Сиудад де Мексико може да видите два од највисоките вулкани во земјата: Попокатепетл и Ицачихуатл, што ќе ги наречеме, за едноставност, Попо и Ица. Двајцата се протагонисти на оваа приказна, една од многуте мексикански легенди со потекло од Ацтеките.

Кога овој град дојде во областа, го создаде одличното Тенохтитлан, на кој денес седи Мексико Сити. Во неа се роди принцезата Микстли, која беше ќерка на Тозиќ, император на Ацтеките. По достигнувањето на возраста за брак, меѓу многу други, беше побаран и од Аксооцко, суров човек.

Сепак, таа го сакаше воинот Попока. Тој, за да биде достоен за тоа, мораше да стане освојувач и да ја добие титулата Орел Најт. Тој влезе во борба и отсуствуваше долго време. Но, една вечер, Микстли сонувал дека нејзиниот overубовник починал во борбата и си го одзел животот.

Кога Попока се вратил години подоцна, открил дека неговата сакана починала. За да и оддаде почит, тој ја закопа во огромна гробница на која постави десет рида и вети дека ќе остане со неа засекогаш. Со текот на времето, снегот ги покри и гробиштата Микстли и телото на Попока, предизвикувајќи ги Ица и Попо.

Легендата продолжува дека воинот е сè уште за loveубен во принцезата и, кога неговото срце трепери, вулканот исфрла фумароли.

Ла Ллорона, многу популарна мексиканска легенда

Ла Ллорона

Рекреација на Ла Ллорона

Ние ја менуваме ерата, но не и областа за да ви ја раскажам легендата за Ла Лјорона. Раскажува дека, во колонијално време, една млада домородна жена имала врска со шпански господин од кого се родиле три деца.

Иако имала намера да се омажи за својот сакан, тој претпочитал да го стори тоа со една шпанска дама и родното девојче го изгубило умот. Затоа, тој одеше кон Езерото Тескоко, каде ги удавила своите три деца, а потоа се фрлила. Оттогаш, има многумина кои тврдат дека виделе во околината на лагуната жена облечена во бело која жали за тажната судбина на своите деца и завршува да се врати во Тескоко за да се потопи во нејзините води.

Островот Кукли

Остров на куклата

Островот Кукли

Куклите отсекогаш имале двојно лице. Од една страна, тие служат за малите да играат. Но, од друга страна, во одредени ситуации тие имаат нешто мистериозно. Ова е токму она што се случува на островот Кукли.

Сместено е во областа на Xochimilco, на само дваесетина километри од Мексико Сити. Можете да стигнете таму со преминување на каналите во curубопитни традиционални чамци наречени тракинерас.

Факт е дека Островот на куклите е сцена на застрашувачки легенди. Од друга страна, оној што го објаснува своето потекло е едноставно тажен затоа што сè е родено од девојка која се удавила.

Дон Julулијан Сантана бил сопственик на насадите (на нахуатински јазик, чинампас) каде е пронајдено телото на младата жена. Впечатливиот сопственик на земјиште се убедил дека таа му се појавува и, за да ја исплаши, започнал да поставува кукли низ целиот негов имот.

Curубопитно, легендата продолжува да вели дека сега е дон iулијан тој врати се од време на време да се грижи за нејзините кукли. Во секој случај, ако се осмелите да го посетите островот, ќе видите дека има навистина мистериозен и мрачен воздух.

Алејата на бакнежот на Гуанахуато, мексиканска легенда полна со лирика

Алејата на бакнежот

Алејата за бакнеж

Сега патуваме во градот Guanajuato, главен град на истоимената држава и сместен во центарот на земјата, за да ви кажам за оваа романтична мексиканска легенда. Поточно, се однесуваме на уличката на бакнежот, мал пат широк само 68 сантиметри чии балкони се, скоро, залепени.

Токму во нив беше тоа Карлос и Ана, lovingубовен пар чија врска била забранета од нивните родители. Кога таткото на девојчето дознал дека не му се покорува, тој ја убил со тоа што ing заглавил кама на грбот.

Карлос, гледајќи го трупот на својата сакана, и ја бакна раката што беше сè уште топла. Легендата не завршува тука. Треба да знаете дека, ако го посетите Гуанахуато со вашиот партнер, мора да се бакнеш на третиот чекор од улицата. Ако го направите, според традицијата, ќе добиете седум години среќа.

Мулата од Веракруз

Замокот Сан Хуан де Улжа

Тврдина Сан Хуан де Улжа

Сега се преселивме во Веракруз (еве ти статија за тоа што да се види во овој град) да ти кажам друга сентиментална приказна, иако во овој случај на jeубомора и мрачна одмазда. Оваа мексиканска легенда раскажува дека во градот живеела мулато убава како и непознато потекло.
Таква беше нејзината убавина што ретко излегуваше на улица за да не разбуди озборувања. Сепак, беше невозможно да се избегнат нив. И луѓето почнаа да велат дека имале моќ на вештерство. Ова започна да ги буди немилите кај неговите сограѓани.

Сепак, Мартин де Окања, градоначалникот на градот, лудо се в inуби во неа. Тој дури и понуди секаков вид накит за таа да се омажи за него. Но, мулатот не прифати и тоа беше нејзиниот пад. Згрозен, владетелот ја обвинил дека му дал волшебно приготвување за да падне во неговите мрежи.

Соочена со такви обвинувања, жената била заклучена во Тврдина Сан Хуан де Улжа, каде што и беше судено и осудена на смрт изгорена пред сите луѓе. Додека ја чекал неговата казна, тој убедил чувар да му даде креда или gis. Со него, тој нацрта брод и го праша чуварот што недостасува.

Ова одговори дека се движите. Потоа, убавата мулато жена рече „погледнете како го прави тоа“ и, со скок, се качи на бродот и, пред зачудениот поглед на стражарот, се оддалечи на хоризонтот.

Принцезата Донаџи, друга трагична мексиканска легенда

Пиромида Запотек

Пиромида Запотек

Оваа друга легенда што ви ја донесуваме припаѓа на фолклорот на државата Оахака и датира од пред-колумбиско време. Донаџи Таа беше принцеза од Запотек, внука на кралот Косијоеза. Во тоа време, овој град беше во војна со Микстеците.

Од таа причина, тие ја зедоа принцезата како заложник. Сепак, заканувајќи се од нивните противници, тие ја обезглавија, иако никогаш не рекоа каде ја закопале главата.

Многу години подоцна, пастор од областа каде што е денес Сан Агустин де Хунтас тој беше со својот добиток. Пронајде скапоцено крин и, не сакајќи да и наштети, тој избра да го ископа со коренот. На негово изненадување, кога гребеше, се појави човечка глава во совршена состојба. Тоа беше принцезата Донаџи. Така, неговото тело и главата беа обединети и беа доведени до Храм Куилапам.

Легендата за Гало Малдонадо

Поглед на Сан Луис де Потоси

Сан Луис де Потоси

Нема да престане да изненадува колку мексикански легенди имаат врска со loveубовните разочарувања. Па, оваа што ви ја донесуваме за да ја завршиме нашата турнеја е исто така поврзана со скршено срце.

Луис Малдонадо, попознат како Гало Малдонадо, бил млад поет кој живеел во Сан Луис де Потоси. Тој беше средна класа, но се в loveуби во него Евгенија, кој припаѓал на богато семејство. Тие имале трајна врска, но еден ден младата жена му рекла дека става крај на својата романса и да не ја бара повеќе.

Депресивен од тоа, младиот lубовник се влошуваше, разменуваше пијалок за песни, сè додека не се разболе и умре. Сепак, на изненадување на неговите роднини, еден ден некој тропнал на вратата од куќата и се покажало дека е Малдонадо. Тој не објасни што се случило, само им рече дека е ладен и дека го пуштиле да влезе внатре.

Тие го сторија тоа, но несреќниот млад човек наскоро го продолжи својот боемски и деградирачки живот. Ова траеше некое време, сè додека Малдонадо Гало исчезна, овој пат засекогаш. Никогаш повеќе не се чуле од него.

Но, сега доаѓа најдоброто од приказната. Некои за inубени парови кои ја прошетаа својата loveубов низ историскиот центар на Сан Луис де Потоси во деновите на полна месечина, го кажаа тоа им се појави Гало Малдонадо за да рецитира сентиментална поема.

Како заклучок, ви кажавме некои од многуте Мексикански легенди кои го одбележуваат фолклорот на ацтечката земја. Но, ние би можеле да ви кажеме за многу други. Дури и само минливо, ние исто така ќе ви го цитираме оној од пченка најдете од делот на Ацтеките, оној на Чаро црнона рака на оградата, на улица на изгубеното дете или онаа на перјата змија или Кецалкоатл.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*