Мумбаи, Боливуд и многу повеќе

Мумбаи

Мумбаи е старата Бомбај. Така се нарекувал овој град во Индија до 1995 година, но денес правилно е да се нарече Мумбаи. Тоа е огромен град и тие живеат тука скоро 20 милиони луѓе. Она што е уникатно за Мумбаи е тоа што првично беше група острови каде живеат рибари. Вистината е дека патувањето во Индија не може да го пропушти овој град и неговото богато и бројно историско и културно наследство.

Мумбаи не е престолнина на Индија, јас го појаснувам тоа за да нема забуна бидејќи има многу градови во други земји кои се попознати од самиот главен град. Откако го разјаснивме ова, продолжуваме да зборуваме за Мумбаи и нејзините атракции, Многу интересна и корисна информација доколку го планирате тоа одлично патување во Индија за кое сте сонувале секогаш.

Мумбаи, стариот Бомбај

Бомбај

Како што реков погоре, Мумбаи можеше да се нарекува Бомбај сè до 1995 година кога првото име стана официјално. Додека не е главен град е најнаселен град во Индија  и еден од десетте најнаселени градови во светот, во кој живеат речиси 20 милиони луѓе. Се наоѓа на западниот брег на земјата и има природно пристаниште во длабока вода, поради што отсекогаш било посакувано.

Мумбаи првично се состоеше од седум острови населени со рибари. Кога премина во рацете на странските сили, прво Португалија, а потоа и Англија, оваа област на Индија добиваше друга форма благодарение на полнењето помеѓу копното и островите. Проектот за враќање на земјата од морето заврши во средината на XIX век и го претвори градот во најголемото пристаниште на Арапското Море. Никогаш не го изгуби својот сјај или важност и беше и сè уште е економски, финансиски и трговски центар на земјата и регионот.

Со толку многу странска активност Мумбаи има одредена архитектура. Постојат згради во Арт-Деко, готски згради и исто така стилови типични за овој дел од светот. Многу згради се изградени во време на британско владеење и го одразуваат стилот на времето, готската преродба, но тука и таму има шведски, германски, холандски архитектонски елементи. Чудо да се цени.

Што да видите во Мумбаи

Индија порта

Мумбаи можеби нема толку многу атракции како другите градови или дестинации во Индија, но има малку од сè, од плажи и пештери, до антички тврдини, светилишта, храмови и цркви до многу музеи.

Портата на Индија е најпознатата знаменитост во градот и е изграден во знак на сеќавање на кралската посета на Georgeорџ V и неговата сопруга. Идејата е сите посетители да го видат овој споменик кога пристигнуваат со брод и тоа е добра точка на средба. Сместено е на тротоарот, во Колаба, јужно од градот, наспроти палатата Таџ и хотелската кула. Околу има улични продавачи.

Форт Махим

Меѓу многуте тврдини во Мумбаи е и првиот изграден од Британците, Форт Ворли, датиран од 1675 година, изграден на рид со поглед кон заливот за да ги види седумте острови и можни пирати. Друг силен е Форт Махим, во истоимениот залив и во моментов е во урнатини и жртва на плимата и осеката. Го наоѓате покрај автопатот Махим што ги поврзува предградијата со градот. Меѓу напуштените, разурнати или зачувани тврдини, има четиринаесет тврдини. Ако сакате историја и воена архитектура, треба да се забавувате долго време.

Плажа Јуху

Ако наместо тоа, сакате плажи, има и голем број плажи во Мумбаи. Меѓу најпопуларните се Плажи на Juуху и тоа од Марина Драјв. Тие се одлични за да го гледаат зајдисонцето и да јадат нешто бидејќи има многу кулинарски тезги. Huуху е оддалечен околу половина час од градот, тргнувајќи кон север, додека Марина Драјв Чоупати е во центарот, на кратко возење од Индијанскиот портал.

Марина вози ноќе

Во однос на музеите, го истакнуваме Национална галерија за модерна уметност Датира од средината на 90-тите години на 1911 век и во него се сместени богати колекции на слики и скулптури од различни цивилизации. Постојат дела од Пикасо и некои египетски уметности, вклучително и мумии. Тоа е во Колаба, стариот остров Кандил или британско колио. Интересна зграда, изградена во XNUMX година, сместува уште еден музеј на модерна уметност Сала Коваџи enенхагир.

Мани Баван

И не можете да пропуштите Мани Баван. Тоа било седиштето на политичките активности на Ганди помеѓу 1917 и 1934 година, стара палата на пријател на политичарот кој му дал сместување кога ги поминал тие години во градот. Лоциран е на половина час со автомобил од хотелот Тај, има два ката и денес работи како а Библиотека и музеј Ганди. Можете да ја видите просторијата каде што ги поминал деновите Ганди, неговиот кревет, неговите книги.

Во Мумбаи има и многу верски, христијански, хинду, еврејски и муслимански места. Ако сте христијанин, можете да ја посетите Катедрала на светото име, во Колаба, убава со своите фрески, орган и величествена внатрешност. Меѓу хинду-храмовите ги истакнуваме Бабулнат, el Храмот Махалакшми и Мумба Деви, но има многу повеќе. Постојат и три џамии и неколку пагоди.

Хаџи Али

Исто така, не би пропуштил да го посетам предградието Јогешвари Пештери Јогешвари, пештери во кои се сместени будистички и хиндуистички храмови и стари стотици години. Тие се огромни и пристап до нив има пловечки скали. Или Хаџи Али, џамија-гробница изградена во 1431 година среде море и до кој се пристапува само при плима.

Прошетки во Мумбаи

Терминал во Викторија

Понекогаш станува збор за одење, едноставно одење, размислување за архитектурата, луѓето, движењето на градот. Постојат многу историски градби во Мумбаи и меѓу нив го истакнуваме Музеј на принцот од Велс, во Кала Года, уметничка област, на Терминал во Викторија, терминал за воз, Врховен суд во Мумбаи и областа на тврдината позната како Круг Хорниман со своите широки градини.

Чар чаршија

Уметничката област позната како Кала Года исто така е убава прошетка. Кала Года е црн коњ и така се нарекува затоа што некогаш постоела статуа на коњ. Дали е тој Центар за култура на Мумбаи, местото каде што се концентрирани уметнички галерии, музеи и други културни простори. Друга живописна опција е да се прошета низ чаршии и пазари. На Калзада Колаба има многу продавачи, но тука е и пазарот Чар чаршија или продавниците на улицата Линкинг, од чиј изглед се појавуваат десетици други улички.

Алишта во Мумбаи

И на крај, ако некогаш сте виделе нешто од Индија, тоа беше сигурно простории за перење на отворено и повеќенаменски. Има во Мумбаи: се вика Махалазми Дхоби Гат. Тука доаѓа валканата облека од цела Мумбаи, така што стотици мажи го прават своето во бетонски кади со сапун, вода и бои. Го наоѓате во близина на железничката станица Махалаксми.

Боливуд во Мумбаи

Боливуд

Невозможно е да се зборува за Индија и да не се зборува за нејзината моќна и милионерка филмска индустрија: Боливуд. Градот е центар на индиското кино и доколку сакате да уживате во филм, не заборавајте да одите во кино Ерос, во близина на железничката станица Черчгејт. Можете исто така да направите а Туристичка турнеја во филмскиот град, во Горегаон, во предградијата на градот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*