Најдобрите плажи во Аликанте

Плажите во Аликанте

На шпанскиот брег на Средоземното Море е Аликанте, град и општина Валенсија која е одлична туристичка дестинација која секоја година ја посетуваат илјадници луѓе. Таа е една од најизбраните дестинации во текот на летото, поради неговата пријатна клима и прекрасните плажи кои се оковани во нејзиниот Коста Бланка.

Денес, во Actualidad Viaje, ќе знаеме што се Најдобрите плажи во Аликанте. Забележи!

Плажа Леванте

Леванте

Тоа е плажата на познатото летувалиште на Бенидорм. Таа има два километри песок и е обложена со пешачка патека обложена со дланки со многу ресторани, клубови и кафулиња. Тоа е место со многу забави, особено во летната сезона, иако сега е малку потивко.

Плажата нуди многу водни активности, можеш џет ски или параглајдер, а ако сакаш да вежбаш и можеш. Исто ако одите со деца, има многу квадрати со игри.

Плажата Сан Хуан

Плажата Сан Хуан

Се наоѓа на околу осум километри од стариот град Аликанте и е супер популарен. Има некои пет километри на продолжување, убава Бели песоци и многу простор за бројот на луѓе кои обично го избираат. Песокот е светол, бел каков што е и прекрасно е во контраст со синилото на морето.

Плажата има пешачка патека каде што можете да пешачите и да уживате во глетките, со многу палми кои даваат боја и сенка. Тоа е добро место за изнајмување стан, поради она што можете да го видите од прозорците и балконите.

Плажата Портет

плажата Портат

Оваа плажа припаѓа на одморалиштето Мораира и ако сакате да пливате на Коста Бланка тоа е одлично место. Се избира особено од семејства со деца и возрасни, но има и парови кои знаат да го ценат спокојството и убавината на овој залив.

Плажата има мек песок и малку по малку влегува во водата за да можете многу да пешачите. Постојат ресторани каде што можете да јадете и кафулиња на само неколку чекори од песокот. Поради овој мир и начинот на кој плажата контактира со водите, таа е многу добра плажа за капење, играње и нуркање.

Плажата Гранадела

Гранадела

Тоа е живописна плажа, супер убава. На водите се тиркизни и фактот што е малку настрана го прави посебен. Не е многу обемна, само неколку Долга 160 метри со карпи. Нема песок освен камчиња, но ако одите со лежалки за плажа не ви пречат.

Тоа е плажа каде можете да пливате и нуркате да уживате и да го откриете подводниот свет.

Кала дел Мораиг

Кала Мораиг

Прекрасна плажа ако има. до оваа плажа можете да пристапите само пешки бидејќи е скриен во мирен залив, секогаш малку посетен, дури и во лето. Откако ќе завршите со спуштањето, ве очекува опуштена и живописна атмосфера, со супер бистри води од различни нијанси на сино, во зависност од сончевата светлина.

Пештерата Кала Мораиг

Постои дури и морска пештера, на Cova dels Arcs, главна атракција на местото и најпосетувана.

Аренал Бич – Бол

калпе

Оваа плажа е во Калпе, самото популарно одморалиште за луѓе кои избираат да го поминат својот летен одмор на Коста Бланка. Има песок и километар и пол долг со многу простор за пливање и сончање.

Плажата е импресивна бидејќи покрај тоа Има карпа висока околу 320 метри, Peñón de Ifach, со што се комплетира разгледницата. Калпе има многу погодна локација на Коста Бланка, во центарот, поради што е многу популарен. Има и добри хотели со одличен поглед на морето.

Заливот на Финестрат

Финстрат

Ова е друга плажа во Бенидорм, за многумина меѓу најдобрите плажи во регионот. Песокот е мек и лесен, водите тиркизни и мирни, идеални за капење. Може да се остане и по добри цени, особено во ниска сезона.

Дури и ако престојувате на друго место на брегот, вреди да се посети Кала де Финестрат.

Рајска плажа

Рајот

Оваа плажа се наоѓа во близина на селото Вилајојоса и е еден од најубавите. Морето е прекрасно, а водите се бистри и чисти, речиси како да се водите на Карипското Море. Но, тоа не е песочна плажа туку плажа со камчиња. Да навистина, има палми кои даваат убава и заслужена нијанса.

Доколку барате мирно место, малку подалеку од вревата, тоа е добра дестинација.

Плажата Портиксол

Портиксол

Позната е како плажата Кала ла Барака. Се наоѓа во залив во прекрасен пејзаж. Тоа е плажа со камчиња, не може да се оди бос, а водите се чисти. Овде се практикуваат многу спортови на вода, како што се нуркање и кајак.

Плажата Бол Ноу

Боул Ноу

Плажата е во Ла Вила Џојоса, во близина на Вилајојоса. има повеќе или помалку а Долга е 200 метри и е опкружена со карпи. Плажата е мала, но нуди освежување и оброци. Тоа е мирна плажа, далеку од најфреквентните плажи во центарот.

Мир на умот, уверен.

Плажата Ла Фоса

Фоса

Тоа е еден од бисерите на Аликанте, со прекрасен пејсаж, кој го вклучува и Peñón de Ifach со своите 320 метри височина. Затоа е популарно место за фотографирање и ќе го видите на сите разгледници или сувенири во покраината.

Има пристаниште а има само многу згради со станови за туристички изнајмување кои се одлични за поминување на празниците.

Плажата Вилајојоса

Ви Villaајојоса

Тоа е уникатна плажа на Коста Бланка: има фини и меки песоци, палми и сино море што е прекрасно. Покрај тоа, шарените куќи на стариот град Вилајојоса се надоврзуваат на разгледницата. Тоа е плажа од соништата.

На само една минута од плажата имате многу места за изнајмување. Тоа секако е одлично место за размислување за летните одмори.

Плажата Албир

Албир

Оваа плажа е во близина на Алтеа, веднаш помеѓу Бенидорм и Калпе. Тоа е во прекрасен долг залив со прекрасен поглед на природниот парк Сиера Хелада на север и живописниот град Алтеа на југ.

Тоа е одлична дестинација за одмор, со добра плажа и широк спектар на сместување.

Кала Амболо

Заливот Амболо

Заливот е живописен и тоа е блиску до одморалиштето Јаева. За да стигнете овде мора да пешачите, да тргнете по малку стрмна патека, но на крајот ве очекува прецизно место, супер опуштено и мирно. Тоа е една од оние плажи што мора да ги мобилизирате за да ја знаете.

Не е важно дали ќе останете на друго место, кога ќе поминете неколку дена најдобро е да скокате од плажа до плажа за да видите неколку и да останете во онаа што најмногу ви се допаѓа.

Плажата Рако дел Конил

Рако дел Конил

Тоа е нудистичка плажа, една од најубавите во Аликанте. Тоа е природен залив во близина на Бенидорм, многу мирна, убава и опуштена. Овде може да се плива, водите се мирни, а околните карпи малку го штитат.

Тоа е плажа со борови дрвја кои даваат сенка, фала богу, а има и мал бар кој нуди пијалоци и едноставни оброци.

Овие се само некои од Најдобрите плажи во Аликанте, од север кон југ, ги имате овие и други, многу од нив од Сино знаме. Крајбрежјето е долго 244 километри, меѓу заливите и плажите, некои добро познати, други не толку, со палми, борови дрвја, карпи, мек песок и кристално чисти води. Има толку многу да се избере!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*