Нервион: Една од најважните реки во Шпанија

На средина на Пиринејскиот полуостров можете да најдете Река Нервион опфаќајќи го целиот северен дел на шпанската територија долж 72 километри, започнувајќи го своето долго патување во Áалава, патувајќи Билбао и завршувајќи го во Кантабриското Море; и познат по познатиот Салто дел Нервион, еден од најубавите и највисоки водопади не само во Шпанија, туку и на целиот европски континент, бидејќи нема ништо помалку од 300 метри висока.

нервоза1

Во нејзините води можеме да најдеме мошне разновидна морска фауна со видови риби, како што се снук и разни видови на школки. Општина Билбао знаеше како да управува со оваа река, градејќи едно од најважните пристаништа во северниот дел на Пиринејскиот полуостров одамна, при што реката Нервион е главната артерија на целото место.

нервоза2

Еден од најдобрите туристички центри каде што поминува реката Нервион е Бургос, место со прекрасни архитектонски споменици, за повеќе информации треба да отидете во Кастилја и Леон, каде што се наоѓа овој град.

Историјата на овој град датира од XNUMX век, па дури и во наше време може да видите некои замоци и катедрали што со својата класична готска архитектура дава референци за тие времиња. Можете исто така да ги најдете Кастилијанскиот и Леонескиот институт за јазик во градот, кој промовира шпанска литература.

нервоза3

Што се однесува до флората што ја опкружува реката Нервион, во она што се однесува на Бургос, се издвојуваат малите шуми од бор и даб, како и област преполна со трева и мали планини, како да е земена од приказна.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*