Обичаи на Еквадор

Латинска Америка Тоа е сад за топење на расите и неговите илјадници години цивилизации и култури оставиле важно наследство. Можеби, за не-Американец, нема никакви разлики или особености, но ги има денес, мора да зборуваме за обичаи на Еквадор.

Еквадор, мала земја што можеби ја познавате, меѓу другото, затоа што тука е Екваторот, линијата на поделба на светот во две хемисфери, и исто така затоа што Julулијан Асанж, момчето со големите Викиликс, беше бегалец во неговата амбасада во Лондон со години.

Еквадор

Тоа е западно од Јужна Америка и има крајбрежје на Тихиот океан. Вие го поставите помеѓу Колумбија и Перу и нејзиниот главен град е градот Кито. Има планини, Андите, има брегови и дел од чудесната џунгла на Амазон.

Неговото население е местизо во големо мнозинство, повеќе од половина, мешавина од Шпанци и потомци на домородните народи, иако има и мало црно население потекнувано од робови.

Еквадор тоа е република y тука се зборуваат неколку јазици покрај доминантниот шпански јазик. Се проценува, на пример, дека повеќе од два милиони луѓе зборуваат американски јазици, вклучувајќи кечуански јазик и некои од неговите варијанти, Кофан, Тетете или Ваорани, само за да именувам неколку. Со сето ова веќе не можете да мислите дека Еквадор е хомогена нација, има толку многу јазици и толку многу народи, вистината е дека има многу културни обичаи.

Обичаи на Еквадор

Така, Еквадор е разновидна земја. Секој географски регион има свои особености и тоа се манифестира во јазикот, но и во облеката, гастрономијата, обичаите. Вкупно има четири добро обележани региони: крајбрежјето, Андите, Амазон и архипелагот Галапагос.

Прво, јас сум жена, па предметот на махаизмо ме интересира. Еквадор е мачо земја, со силно католичко наследство и со изразена поделба на улогите помеѓу она што го прави мажот и она што го прави жената. Иако сè се менува и во денешно време дуваат други ветрови низ целиот свет, ние веќе знаеме колку чини ова да се трансформира и тука не е исклучок.

Како и сите латиноамериканци Еквадорците сакаат физички контакт, па ако има блискост тогаш ракувањето или формалното поздравување на Добро утро и други, до прегратка или потчукнување по рамото. Womenените, од своја страна, се бакнуваат една со друга во образ. Ако нема блискост, правилно е да се стави господине, госпоѓо или госпоѓице пред името, бидејќи само пријателите или семејството се третираат со име.

Ако сте поканети во куќата на еквадорец, пристојно треба да понесете подарок што може да биде десерт, вино или цвеќе. Тука подароците ќе се отворат пред вас, не како во другите земји каде тоа се смета за грубо. Исто така, точност. Да, добро прочитавте. Латиноамериканците се порелаксирани од ориенталците, на пример, па ако ве поканат во 9 часот, тие ве чекаат со почеток во 9:30 часот.

Тост пред да започнете да пиете е вообичаена работа, на извикување Здравје! сите наздравуваат и пијат голтка од предметниот пијалок. Оброците се многу забавни и има многу разговори. И на крај, многу е пристојно да понудиме помош пред и после јадење. Не велам дека ќе миете садови, но можеби можете да подигнете неколку чаши. Ако наместо да биде оброк на пријатели, тоа е нешто формално, деловно, еквадорскиот етикет е построгСе користат академски дипломи, се разменуваат визит карти, мажите дури и се ракуваат со жени.

Како Латиноамериканците воопшто еквадорецот е пријателски и топол во вашите лични односи. Тие ќе ви пријдат кога зборувате, ќе ве допрат и нема да бидат навредени ако го сторите истото. Тие имаат одличен невербален јазик и тие не се лишуваат да прашаат сè. Ако сте резервирани, тоа може да ве изненади, но не се прави од озборување, туку затоа што лицето сака да има поформирана слика за вас.

Како се облекуваат обичаите во Еквадор? Па, пред сè, постои меѓународна мода и Еквадор не е на друга планета. Со тоа, точно е и дека секој регион има стил на облека и дека тие стилови ја откриваат културната разновидност на земјата. На пример, во главниот град Кито, мажите често носат сини пончо, капи и шорцеви половина. На половината е шимба, долга плетенка која има потекло пред Инките и е многу традиционална.

Од своја страна, жените носат бели блузи (понекогаш сива или каки), со долги ракави, а понекогаш и широко деколте. Здолништето е сино, без пелин, а можеби и со некои украси на полите. Се додаваат нараквици и шалови од црвени корали и злато, бидејќи додатоците се важни. Повеќебојната наметка што ја носат над блузата е исто така амблематична, како капа и ѓердани. Сега, во крајбрежната зона, мажите носат гвајабера, а жените лесни фустани.

Како што гледате, нема единствена типична носија Иако оној што се носи во Кито и е опишан погоре е најблизок до оној. Од друга страна, на планините, се носат и здолништа, но плисирани, во светли бои и со везови и волнени шалови. За возврат, во Амазон пердувите се облекуваат, а во другите делови на земјата, за жал, меѓународната мода ги заборави типичните носии кои станаа само туристички атракции.

Конечно, треба да се потенцираат две прашања: фестивали и кујна. Интересни во првата група се fЛето на Инти Рајми, Јамор и Мама Негра. Првиот е фестивалот посветен на сонцето што ја слави зимската краткоденица во јуни. Јамор се слави на почетокот на септември во Отавало, а Мама Негра е паганска прослава што се одржува во ноември.

Во врска со кујната најважниот оброк во денот е ручек y секој регион има своја гастрономија. Рибите, школките и тропските плодови, како што се бананите, се концентрирани во крајбрежната зона, а оризот и месото на планините. Може да се обидете цевиче, сува коза (чорба), наречена друга супа Фанеска со грав, леќа и пченка, на риба супа со кромид крајбрежен или патакони, пржени банани.

Да патувам во Еквадор без изненадувања.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*