Исла дел Коко

Исла дел Коко

Сигурно сте слушнале за Островот Коко кога ве информираме за патувања во Коста Рика. Меѓутоа, овој прекрасен природен простор се наоѓа подалеку од континенталната територија на таа земја, поточно, на околу петстотини и триесет километри од нејзините брегови.

Покрај тоа, островот Кокос е надвор од традиционалните туристички кола кои ја посетуваат нацијата на „Чист живот“, слоган кој направи богатство ширум светот. Не за џабе е прогласен за национален парк Светско наследство во кои нема да најдете хотели или други објекти за одмор. Сепак, под одредени услови, можете посетете го и уживајте во неговите импресивни пејзажи. Затоа, ќе ви објасниме сè што треба да знаете за островот Кокос.

Малку историја

Чатам Бич

Плажата Чатам, островот Кокос

Оваа прекрасна природна енклава била откриена во 1526 година од страна на шпанскиот морнар Хуан Кабезас. Сепак, тој се појавува регистриран на мапа дури петнаесет години подоцна. Веќе од тие рани времиња служеше како рај за пирати кои ги опустошија бреговите на Пацификот. Ова доведе до бројни легенди и љубопитни приказни.

Се вели дека митските корсари како што се Хенри Морган o Вилијам Томпсон. Но, пред сè, што таму ги сокриле своите богатства Вилијам Дејвис o „Крвав меч“ Убаво. И мора да има некоја вистина во сето ова. Бидејќи, веќе во 1889 година, Германецот се населил на островот Август Гислер, кој би дошол да служи како генерал-полковник на истиот.

Но, пред сè, тој посвети осумнаесет години од својот живот на потрагата по нејзината почва за скриени богатства. Тој никогаш не ги нашол, но друг трагач имал повеќе среќа, според легендата. Се викаше Џон Китинг и тој беше богат бизнисмен. Никој не го знаел потеклото на неговото богатство додека, веќе на смртна постела, самиот не признал дека тоа потекнува од откривањето на едно од богатствата на островот Кокос. Во неговиот случај, тој би завршил во него по бродолом и, очигледно, имал повеќе среќа од Гислер.

А исто така и многу други. Затоа што се изброени до петстотини експедиции кои пристигнале на островот во потрага по неговите наводни богатства без да ги најдат. Во секој случај, во моментов, островот Кокос е денес, како што ви кажавме, еден од многуте Костарика национални паркови. И, исто така, мочуриште од меѓународно значење според Рамсарската конвенција.

Сето ова ќе ви даде идеја за огромно еколошка важност на оваа локација. Но, подоцна ќе навлеземе во тоа. Сега ќе ви покажеме како да стигнете таму.

Каде е островот Кокос и како да стигнете таму

Островот Мануелита

Островчето Мануелита, веднаш до островот Кокос

Исла дел Коко е во целост Тихиот океан, околу триесет и шест часа од копното Костарика. Поточно, тоа е на висина на полуостровот Никоја, уште едно природно чудо полно со заштитени простори за кое ќе зборуваме. Како дел од него и припаѓа на провинцијата на Puntarenas.

Токму, неговиот главен град, со исто име, е базата од која тргнуваат чамците што стигнуваат на островот, кој има површина од само дваесет и четири квадратни километри. Во нејзиниот северен дел е убавото залив за нафора, каде што се куќите на чуварите на природниот парк.

Ова е токму една од најубавите области на островот. Но, ако го посетите, треба да видите и други лајкови Чатам плажа или, веќе во морето, т.н Моаис, збир на карпи кои се издигнуваат од водата, и на Островчето Мануелита, многу поголем. Но, генерално, каде било на островот ви нуди прекрасен пејзаж. Не можеме да не ги споменеме нејзините многубројни водопади и т.н Облачна шума.

Конечно, пољубопитни се натписите направени од пирати и мост над генијалната река, дизајниран од костариканскиот уметник Панчо и изградена со остатоци од морето. Но, пред се, мораме да разговараме со вас за неговата флора и фауна.

Флората и фауната на островот Кокос

Облачна шума

Облачна шума, едно од чудата на островот Кокос

Островот има огромен број на ендемски видови, односно само во него се наоѓаат. Но, пред се, се издвојува по своето биолошка разновидност. Што се однесува до флората, каталогизирани се 235 видови растенија, од кои 70 се, поточно, ендемични. А, што се однесува до фауната, има огромен број на инсекти, птици, па дури и гуштери и пајаци, од кои многу се и единствени само за неа.

Но, ако нејзината копнена популација е важна, можеби морската популација е уште повеќе. Една од главните причини зошто посетителите од целиот свет доаѓаат на островот е неговиот прекрасен живот под морето. Меѓу видовите што можете да ги видите додека нуркате се чеканче или кит ајкули, На џиновски манта зраци o los делфини.

Но, ќе најдете и речиси сто видови мекотели и околу шеесет ракови. Исто така, има многу пештери и корални формации Имаат голема убавина. Најпрепорачливите времиња за нуркање во областа се помеѓу јануари и март и од септември до октомври. Доминира сончево време, а водите се почисти.

Накратко, островот Кокос е прекрасно место кое ви нуди спектакуларни пејзажи и претставува извонреден природен резерват што мораме да го заштитиме. Но, ако го посетите, има и многу други сајтови кои можете да ги видите. Ќе ви покажеме некои од нив.

Полуостровот Никоја

кожните грбови

Морскиот парк Лас Баулас, на полуостровот Никоја

Ова друго чудо на природата се наоѓа веднаш пред островот Кокос. Всушност, дел од него припаѓа на провинцијата на Puntarenas, од чиј главен град, како што ви кажавме, чамците тргнуваат кон островчето. Тоа е огромна територија од повеќе од пет илјади квадратни километри во која изобилува бујна тропска вегетација.

Како сето ова да не е доволно, на овој полуостров ќе најдете импресивни плажи, ртови и заливи, заливи со големи карпи и моќни реки. Но, пред се ќе видите национални паркови како што се оние на Бара Хонда, Дирија или морскиот брег на Лас Баулас.

Првата од нив, од речиси три илјади и триста хектари, се издвојува по својот систем на пештери, од кои некои се уште не се истражени. Всушност, можете да посетите само две: Ла Куевита и Ла Терциопело. Што се однесува до вегетацијата, таа е сува тропска шума. Од друга страна, Дирија, со површина од речиси дваесет и осум квадратни километри, ги комбинира подеднакво сувите области со другите влажни.

Конечно, Лас Баулас опфаќа места толку импресивни како плажите Карбон, Вентанас и Лангоста; мангрови како оние од Сан Франциско и Тамариндос или ридови како Моро и Хермосо. Сепак, неговата најголема еколошка вредност лежи во тоа што е место за гнездење на кожена желка, кој се смета за најголем во светот и е во опасност од исчезнување.

За возврат, целиот полуостров Никоја е поделен на биолошки резервати и засолништа за диви животни. Меѓу првите се оние на Кабо Бланко, Николас Весберг или Мата Редонда. А, во однос на второто, на засолништа на Куру, Вернер Саутер или Остинал.

Градови поврзани со островот Кокос

Тамариндо

заливот тамариндо

Но, можете да посетите и прекрасни градови во Костарика поврзани со овој остров. Некои се мали градови како убавите Тамариндо o Порто Кортес. Во други случаи, тие се малку поголеми популации како самата таа. Никоја, Санта Круз, Кајас, Jacако o Квепос. А други времиња тие се автентични градови како оние што ќе ви ги прикажеме и кои, покрај тоа, се соодветните главни градови на провинциите на Puntarenas и Guanacaste.

Либерија

Либериска катедрала

Катедралата на безгрешното зачнување, во Либерија

Главен град на оваа последна провинција, тој е град со речиси седумдесет илјади жители. Всушност, порано се викаше Гуанакаст. Тоа е речиси двесте и дваесет километри северозападно од Сан Хозе и го има вториот меѓународен аеродром во нацијата. Затоа, многу е веројатно дека ќе го достигнете на вашето патување до островот Кокос.

Ова го направи еден од најпосетуваните градови во земјата по туризам. Во него имате прекрасно наследство од колонијални куќи. Но, пред се ве советуваме да ја посетите неговата импозантна катедрала на безгрешното зачнување, со модерни линии, иако колосални.

Треба да го видите и Ермитаж на агонијата, која била прва изградена во градот и во која се наоѓа музеј на религиозна уметност. Но, пред сè, не престанувајте да шетате низ вистинска улица, со своите мозаици, кои сочинуваат цело патување низ историјата.

Puntarenas

Колонијална куќа во Пунтаренас

Casa Fait, колонијален стил, во Пунтаренас

Треба да поминете и низ овој град, главен град на истоимената провинција, бидејќи од него заминуваат чамците до островот Кокос. Тој е нешто помал од претходниот, бидејќи има околу четириесет илјади жители, но исто толку убав. Исто така, тој е многу подготвен за туризам. поточно, во туристите шетаат има бројни хотели и ресторани.

Но, покрај тоа, имате многу места на интерес во Пунтаренас. Еден од неговите најубави споменици е Катедралата на Пресвета Богородица од планината Кармил, со својата чудна изложена камена фасада, која е изградена во 1902 година Црквата на Светото срце Исусово, капетанијата и старата пристанишна царина, како и Домот на културата во кој се сместени Историски музеј.

Од друга страна, не престанувајте да шетате наоколу трговска улица, нервниот центар на градот и исто така со колонијални куќи, како и плоштадите Лос Каитс и Лос Бањос. Во второто, можете да го видите и љубопитниот музички аудиториум на акустична обвивка. И, конечно, посетете го Пацифички морски парк, аквариум кој организира разиграни активности за деца.

Како заклучок, објаснивме се што треба да знаете Островот Коко. Осмели се да отпатуваш кај неа. Но, пред сè, откријте Коста Рика, земјата на „Пура Вида“, која на еднакви делови прелива со убавина, историја и добрина на нејзините жители.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*