Пазар Сан Мигел во Мадрид

Пазар во Сан Мигел

Откријте го одличен гастрономски пазар кој се наоѓа во срцето на Мадрид. Ако одите во посета на главниот град, овој прекрасен пазар е една од задолжителните постојки, каде што можете да пробате и секаков вид јадења и предјадења. Loversубителите на гастрономијата ќе се согласат дека тоа е нов пазарен концепт кој се шири и во другите градови.

El Меркадо де Сан Мигел нуди повеќе од триесет тезги во кој ќе ги испробате сите видови рецепти и вкусови. Покрај тоа, тој се наоѓа во прекрасна зграда и ќе биде близу до места како што е Плаза градоначалник. Задолжителна точка за запирање е да ја вратите силата при посета на Мадрид.

Историја на пазарот

Пазар во Сан Мигел

Ова веќе беше област на пазарот во средновековно време, но тоа беше типичен отворен пазар каде еснафите ги продаваа своите занаетчиски производи на различни тезги. Во XNUMX век тој сè уште беше отворен пазар посветен главно на продажба на риби. Почетокот на затворениот пазар не започна до почетокот на XNUMX век од страна на архитектот Алфонсо Дубе и Диез. Инспириран е од другите европски пазари со материјали како што е железо, во стилот на Парискиот Халс. Инаугуриран е на 13 мај 1916 година.

Бидејќи активноста како пазар опаѓаше поради пристигнување на супермаркети и трговски центри, беше одлучено да се сврти активноста. Така стана гастрономски простор кој секоја година почна да привлекува стотици туристи во потрага по нови искуства за нивното непце.

Зградата на пазарот

Екстериер на пазарот во Сан Мигел

Оваа зграда беше преуредена во 2009 година за да се појави овој нов концепт, инспириран од пазари како што е Ла Бокерија во Барселона. Внатре е можно да се види оригиналната железна конструкција заедно со ламби во стилот Фернандино и арапски плочки. Областа е застаклена за да се изолира внатрешноста и тие исто така имаат нов систем за подно греење за зимата и испарување на водата за летото, нешто што го подобрува искуството на оние кои го посетуваат овој пазар во секое време.

Што ни нуди Меркадо де Сан Мигел

Тезги на пазарот во Сан Мигел

Новиот концепт помина низ реновирање на позициите што беа на пазарот за да се понуди нешто поразлично. Се бараше тоа секоја позиција нудеше само една специјалност единствениот што не можеше да се повтори на пазарот, така што секој беше различен од претходниот. Само една од позициите што претходно останаа исти, зеленило.

Ако одиме на овој пазар, можеме да најдеме тезги со пијалоци, храна, колички, тезги за вадење и тезги за бонбони. Вака знам подели ги различните специјалитети тоа е на пазарот.

Во рамките на пие тезги Наоѓаме референци како што е „Ла Хора дел Вермут“, каде што ни нудат вермути од различни области. Во 'Pinkleton & Wine' можете да вкусите сорти на вина. „Црно кафе“ е кафуле со одлични кафиња.

Внатре во пазарот Сан Мигел

На количките се мали тезги каде што ни нудат вкусни предјадења и храна за одземање. „Ел Сезор Мартин“ има квалитетни фризери од Андалузија. „Тонда“ служи автентични занаетчиски италијански пици. „Моцарела Бар“ е посветен на занаетчиското италијанско сирење и „Арзабал крокетерија“ им служи на најбогатите крокети.

На тезгите за храна без сомнение се најзастапни, со голема зделка. „Mozheart“ создава предјадења со богата италијанска моцарела. „Даниел Сорлут“ е продавница за остриги, „Амаикетако“ нуди занаетчиски производи и предјадења од баскиско потекло. „Феликсиа“ има богато и свежо овошје и зеленчук кои се надополнети со тропско овошје и органски производи. Во „Ла Каза дел Бакалао“ можете да вкусите високо квалитетна конзервирана храна, како што се богатите сардели од Сантоња.

Без дегустација е целосно десерти и слатки. Во „Хорно де Сан Онофре“ тоа е репер во Мадрид и служи вкусни занаетчиски или модерни десерти. „Рокамболес“ е занаетчиска продавница за сладолед каде има и чоколади, чоколади или колачи. Во „Ла Јогуртерија“ можете да пробате сладолед со свежо млеко.

Како да го посетите

Пазар во Сан Мигел

Пазарот Сан Мигел се наоѓа во соседството на Ла Латина, во правец на Плаза де Сан Мигел s / n, во близина на градоначалникот на Плаза. Часовите што ги има се понеделник, вторник, среда и недела од 10:00 до 24:00 часот. Четврток, петок и сабота од 10:00 до 02:00 наутро. Секако, се препорачува да останеме гладни во време кога сакаме да ги вкусиме широката разновидност на јадења, десерти и пијалоци што ги имаат. Неколку патишта се препорачуваат дури и да одат на вермут, наутро или навечер на вечера, бидејќи атмосферата може да биде различна.

Треба да се напомене дека за понатамошно подобрување на понудата на пазарот што ја вклучија неколку готвачи со Michelinвездите на Мишелин. Имиња како Jordорди Рока, Родриго де ла Кале, Рикардо Санц или Роберто Руиз ги нудат своите елаборатни јадења за туристите да можат да го вкусат само најдоброто на овој познат и историски пазар во Мадрид.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*