Палатата на Инфанте Дон Луис де Боадила дел Монте

Еден од најпознатите шпански споменици е Паласио дел Инфанте дон Луис во Боадила дел Монте. Сместено е во близина на историскиот центар на градот Мадрид, на неколку метри од главниот град и од 2011 година е обновен за да се врати сјајот што го имаше пред неколку векови.

Додека чекаше да се заврши работата, за момент Градското собрание на општината организираше концерти и театарски фестивали во текот на летото во градините на комплексот и истовремено беше распишан простор за реставрација на тендер во странство.

Што можеме да посетиме кога палатата Инфанте е целосно обновена? Следно ќе откриеме малку подобро во оваа прекрасна палата.

Потекло на палатата на Инфанте дон Луис

Инфанте Дон Луис, шестиот коњ на кралот Фелипе V, го купи Сезорио де Боадила дел Монте од Маркеса де Мирабал во 1761 година за да изгради палата во доцниот шпански барокен стил.

И покрај неговите примања, Инфанте Дон Луис не поседувал никаков имот чии потомци можеле да го наследат. Поради оваа причина, во 1760 година тој донел одлука да формира сопствено наследство и тој се позајмил да го стекне мајоражго што го имал маркизот од Мираабал во Боадила дел Монте кога дознале за економските тешкотии низ кои минувале.

Градот Боадила дел Монте му одговараше затоа што беше близу до Судот и округот Чинчон, сопственост на неговиот брат војводата од Парма, што подоцна ќе го купеше и тој.

На почетокот на 1764 година, Инфанте Дон Луис го нарачал Вентура Родригез да ја изгради палатата Боадила дел Монте, искористувајќи ја постојната палата (која беше позната како Палата на двете кули). Новата и сегашна палата има издолжен правоаголен план на подот од 17 × 80 метри и површина од повеќе од 6.300 квадратни метри.

Слика | Фликр Сантијаго Лопез Пастор

Карактеристики на палатата на Инфанте дон Луис

Зградата на кралски пропорции и обемни градини може да се смета како скапоцен камен на неокласичната архитектура и еден од ретките преостанати примери во Шпанија за тотална организација на руралното и архитектонското. Нерамномерноста на земјата се користи за изградба на прекрасни тераси поделени во импресивни скали во италијански стил.

Во свое време, во градината имало фонтани како што е Фуенте де лас Конча (моментално во градините Кампо дел Моро на Кралскиот дворец во Мадрид). Остана во градините на палатата на Инфанте дон Луис сè додека војводите од Сан Фернандо не му ја дадоа на кралот Фернандо VII.

Палатата беше главната резиденција на Инфанте Дон Луис, од нејзината изградба до неговиот брак во 1776 година. Во текот на целиот свој живот таму собирал богата галерија, библиотека, како и мебел, часовници и други вредни предмети.

Всушност, до доаѓањето на Шпанската граѓанска војна, палатата имала голема галерија во која имало дела од Франциско де Гоја, Брургел, Рембрант, Муриillо, Веласкез или Дуреро, меѓу другите.

Со доаѓањето на конфликтот, зградата претрпе големо влошување што влијаеше на неговата изградба. Подоцна добија различни намени како болница, затвор, касарна и градинка за девојчиња зависни од социјална помош. Дури во 1973 година беше вратен на сопственикот, потомок на Инфанте Дон Луис.

Наскоро започнаа некои реставраторски работи, но недостатокот на субвенции и трошоците за одржување завршија сериозно влошувајќи ја градбата и градините. Беше од мала корист што во 1974 година Палатата на Инфанте Дон Карлос беше прогласена за национален споменик.

Во 1998 година, Градскиот совет ја купи зградата од наследниците на семејството Росполи, Маркизи од Боадила. Години подоцна вЗапочнаа нови работи со ограда и палатата и нејзините градини беа отворени за јавноста. Во првата половина на оваа година, 40.000 20.000 луѓе го посетија и XNUMX XNUMX пристапија до неговите градини. Покрај слободниот пристап, можете да направите и бесплатни тури со водич.

Обновени области на Палатата

До денес, надворешните wallsидови и страничните порти се рехабилитирани во Палатата, периметарскиот wallид е реновиран, а внатре се обновени и капелата, главните лобија и музичката соба.

Покрај тоа, обновена е и првата тераса во градината, враќајќи ја во оригиналниот изглед дизајниран од Вентура Родригез. Околината на палатата каде што Старите училишта се претворени во училница за животна средина, исто така е обновена.

Следниот чекор е санација на овоштарниците. Со многу од неговите елементи веќе реновирани, глетката Нацедеро, езерцето и водоводот остануваат да бидат обновени. Проекти во кои Градскиот совет работи веќе две години и кои постепено ќе се реализираат во наредните месеци.

Како да се организира посетата?

Оние кои сте заинтересирани да ја посетите палатата на Дон Луис де Боадила дел Монте, треба да го знаат тоа Постојат бесплатни обиколки организирани од историското наследство Боадила дел Монте и палатата Инфанте Дон Луис. За да го направите ова, мора да го контактирате Министерството за туризам на телефон: 91 602 42 00 лок.: 2225.

Распоред на посети

Од својата инаугурација, до градините може слободно да се пристапи.

  • Во лето: Од 1 април до 30 септември: Од понеделник до недела: од 10,30 до 22 часот
  • Во зима: Од 1 октомври до 31 март: од понеделник до недела: од 10,30 до 20 часот.

Во среда ќе бидат затворени за одржување.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*