Париз за 3 дена, што да видам и што да правам

Ајфеловата кула во Париз

Париз е дестинација што мора да ја видите барем еднаш во животот. Тоа е голем град, нека не ве залажува, и идеално би било да поминете една недела за да видите сè во длабочина и со целосен спокој, па дури и тогаш ќе ни недостасуваат работи. Но, ако она што ќе го направите е брз одмор, ние ќе ви кажеме што да видам и да направам во Париз за три дена.

Секоја личност може направете своја рута и направете заобиколен пат веднаш штом видите нешто интересно, што е најдоброто од патувањето. Ние ќе ви дадеме неколку идеи за оние места што мора да ги видите да или да и за можна тридневна патека. Времето што ќе го одвоиме на секое место зависи од нас, бидејќи зависи од нашите преференции и вкусови.

Совети за патување во Париз

Летови за Париз тие нормално слетаат кај Шарл Де Гол, неговиот најголем аеродром, кој е оддалечен 25 километри од центарот, нешто што мора да го земеме предвид. За да одите до центарот, има неколку автобуски линии, патнички возови или можност за изнајмување трансфер со сместувањето или одење со такси, иако последната опција е најскапа.

El хотелот што ќе го избереме исто така мора да биде добро поврзан. Во центарот има многу можности помеѓу хостел, хотели, пензии или апартмани. Ако останеме во центарот, лесно е да се прошетаме низ градот со метро или градски автобуси. Ако останеме во периферијата, мора да имаме предвид дека хотелот мора да биде добро поврзан, со автобуска или метро станица во близина.

Прв ден во Париз

Првиот ден ќе сакаме да уживаме во големиот амблем на градот и ќе бидеме полни со енергија, па време е се упати кон Ајфеловата кула и набавете ги билетите што е можно поскоро, бидејќи тука секогаш има долги редови за да се искачите за да уживате во погледите на градот, трите ката и станот на инженерот Ајфел. Во близина можете да го посетите Кампо де Марте, широко зелено поле покрај кулата што ги нуди своите најдобри фотографии. Преку Сена се наоѓаат Трокадеро градините, со Варшавската фонтана во центарот.

Лак на Триумфа во Париз

El Лакот на Триумфа може да биде следната посета, сместен во центарот на огромен и импресивен кружен тек, може да се посети и одвнатре. Во овој момент има и добра комуникација со многу автобуски постојки. Поврзување со Лакот на Триумфа се Елисејските полиња, голема авенија каде што можете да најдете продавници во нејзиниот највисок дел и градинарски области во долниот дел до Плас де ла Конкорд. Во градините има неколку интересни згради, како што се Патилитот Пати или Палатата на откривањето. Исто така е можно да се помине низ Понт Александре III, амблематско место и еден од најубавите мост што постои.

Втор ден во Париз

Катедрала Нотр Дам

Вториот ден можеме да започнеме со посета на убава катедрала Нотр Дам, една од најстарите готски катедрали во светот. За да го видите Париз од неговите кули, треба да се искачите повеќе од триста скалила, но погледите вредат, плус можете да ги видите познатите гарголи на катедралата. Сместено е на Иле де ла Сите и во непосредна близина е Музејот на Клуни, музеј посветен на средниот век.

Музеј Лувр

Треба да го продолжите денот во посета на познат музеј Лувр, сместена во палатата Лувр, од XNUMX век. Внатре можете да видите дела толку важни како Мона Лиза на Леонардо да Винчи, „Слободата што ги води луѓето“ на Делакроа, „Венера де Мило“ или „Седиштето на книжникот“.

Опера Гарние

Попладне можете да ги продолжите посетите со Опера Гарние и можеме да застанеме покрај Галери Лафајет за да направиме шопинг. Конечно, ќе одиме во населбата Монмартр да ја видиме Базиликата на Пресвето Срце, уште еден амблематски споменик на градот. Во близина можете да го видите познатиот Мулен Руж.

Трет ден во Париз

Кула Монмартр

На третиот ден можете да ја посетите гледна точка на кулата Монпарнас да уживаат во најдобриот поглед на Париз. Има уште неколку музеи за да видиме дали ги сакаме овие посети. Овој музеј е посветен на XNUMX век и се наоѓа на стара железничка станица што му дава голема елеганција. Внатре може да видите дела од Сезан, Реноар или Моне. Исто така, видете го Центарот Помпиду, музејот на модерна и современа уметност, со една од најдобрите колекции во светот.

Париски пантеон

Да продолжиме попладне, ништо подобро од гледањето на Пантеон од Париз во латинскиот кварт, каде што се закопани некои познати луѓе, како Волтер, Русо, Виктор Иго или Александар Дума. Ништо подобро да го завршите денот во Париз отколку да уживате во прекрасно крстарење по Сена во некои од безброј туристички чамци за да уживате во поинаков поглед на градот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*