Ел Педрафорка, амблем на Каталонија

врв педафорка каталуња

Денес ќе ги детализирам искачување на Педрафорка, една од најпознатите и најамблематичните планини на Каталонските Пиринеи. А тотално препорачана екскурзија за loversубителите на планинарењето и природата.

Педрафорка е планина која се наоѓа во регионот Бегееда (провинција Барселона) и конкретно во Сера дел Кади (природен парк Кади и Мојсеро), во каталонските пред-Пиринеи. Има два главни извонредни врвови, Pollegó Superior (со а висина од 2.506 м) и Полего Инфериор (2445 м).

Официјално беше заштитен во 1982 година и го должи своето име на материјалот што го составува и на потковицата на неговите планини: Педра е камен во кастилјанскиот јазик, а Форка е потковица.

Тоа е еднодневно искачување, но барано во некои точки долж трасата. Од ноември до мај, Педрафорка е снежен, па затоа проверете дали се качувате во безбедно време или со соодветна облека и обувки.

врв педрафорца

Како да стигнете до Педрафорка?

Искачувањето на Педрафорка може да се направи од многу точки, сигурно се најпознатите од градот Гасол и од високото планинско прибежиште Луис Естеин. Е ти кажам за екскурзијата од засолништето и преминувањето на Кол дел Вердет.

За да стигнеме до засолништето, прво треба да одиме по вмагистрален пат Ц-16 што ги поврзува Манреза и Берга со Пуицерда, Цердања и Каталонските Пиринеи преку тунелот Кади. Ако возиме на север, треба да го поминеме градот Берга, тогаш Церцс и неговата термоцентрала и пред да стигнеме до Гвардиола де Бергуеда, ќе видиме раскрсница од лево што укажува на Салдес, Госол и Педрафорка покрај регионалниот пат Б-400.

Circе циркулираме некои 15 км по овој пат се додека не стигнете до Салдес, ќе го преминеме градот и по околу 1 км ќе го видиме заобиколување надесно кон засолништето Луис Естасен. 2 км повеќе по овој локален пат се додека не стигнеме до засолништето за паркирање, каде што ќе започне нашата екскурзија.

Ако сакате да останете во прибежиштето, патот стигнува до него иако за него е потребен автомобил 4 × 4, асфалтот не е многу добар. Инаку не знам дали можете да стигнете со автомобил без повеќе. Лично, ми даде чувство дека не е можно, сите го напуштија автомобилот паркиран подолу и го направија овој прв дел пеш, тоа е околу 15 минути нежно искачување.

врв Барселона Педрафорка

Искачувањето на Педрафорка

Искачувањето до Педрафорка бара само типична планинска облека и обувки во принцип. Ако екскурзијата се изведува во зима, скоро сигурно ќе има снег, па ако решиме да го завршиме, треба да размислиме да донесеме чевли за снег и алатки за помош на мраз.

Откако ќе се паркираме во овластениот простор за паркирање, ќе го земеме патека што ќе не однесе до прибежиштето во Естасен, околу 15 минути пеш низ бујни шуми од црн бор и ела, типични за оваа област.

Откако ќе се најдеме во засолништето, можеме да се искачиме на Педрафорка до два главни патишта, низ трикот (позната во Каталонија како тартера) или од Кол дел Вердет. Препорачувам да се качите преку Вердет и да се спуштите (ако е можно) преку трикот. Поради големиот број на планинари кои го спуштија спустот низ островот, во моментов е многу лизгав, сеуште можете да се спуштите по него. Би ги прашал персоналот за засолништа или искусни планинари дали нивната состојба е точна за слегувањето.

пиранеи на врвот педрафорка

Рекојќи го тоа, ќе тргнеме по патеката Вердет и ќе започнеме да се искачуваме. Вкупно, искачувањето по оваа рута треба да се изврши околу Приближно 3 часа од Естасен, акумулираната нерамномерност е околу 1000 метри од паркинг просторот.

Првиот дел минува низ бујни шуми и наклонот е нежен, ќе ја направиме цик-цак планината. Малку по малку наклонот ќе се зголеми и пејзажот целосно ќе се смени од големи дрвја до импозантни карпи и клисури. Кога сме нагорнина приближно 1 час, патеката веќе ќе циркулира следејќи го профилот на планината. Лево од нас, ќе ги видиме врвовите Педрафорка и десно од нас 1000 метри нерамномерност и дел од Бергееда и Пиринејскиот систем.

Во секое време патеката е совршено означена и во одредена точка ќе ни каже да свртиме лево кон Вердет. Во овој момент, наклонот веќе почнува да биде значителен.

По неколку минути ќе пристигнеме до Кол дел Вердет, точка помеѓу планините и што ја поврзува патеката што ја следиме со оние кои доаѓаат од Гасол.

педифорца врв кади

Оттука започнува вистинското искачување, првите минути се прилично лесни низ карпестиот терен типичен за областа. Вториот дел, веројатно најтешкиот, има многу стрмен наклон. Патеката, веќе заматена, има јажиња за луѓето да можат да го сторат тоа без проблеми. Тука веќе нема да одиме, ќе ползиме и скоро ќе се искачимеИскачувањето е комплексно, но во теорија секој алпинист може да го стори тоа.

Третиот и последниот дел е полесен од претходниот, но сепак има извонредна физичка побарувачка. Сега ќе остане само последното спуштање и последното искачување низ карпестиот терен за да се стигне до Полего Супериор, највисоката точка на Педрафорка и нашата крајна цел.

Од тука можеме да одлучиме ако го вратиме патот за да се вратиме до автомобилот или ако одиме по скалата помеѓу двата «Полегони». Ако слеземе таму, ќе одиме побрзо, но тоа е малку опасно и лизгаво, видете дали луѓето одат без потешкотии и дали времето е добро.

врв педерфорка бергеда

Сигурно и како што наведува насловот на статијата, токуларно е препорачана екскурзијата и искачувањето до Педрафорка, една од митските и амблематските рути на каталонската географија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*