Пет планови да се направи со децата за Велигден

Патување низ времето Динополис

Велигденските празници се тука и со тоа мноштво планови да се направат со најмалите во куќата. Неколку дена пред почетокот на празникот, цените на летовите се високи до небо и нема време да се планира бегство во странство. Така, подготвивме компилација од планови за Велигден со деца со ниска цена и затвори. Значи, треба да се грижите само за да ги спакувате куферите и да уживате.

Динополис Теруел

Ако некогаш сте се запрашале каков бил животот на Земјата пред милиони години, не можете да го пропуштите Динополис. Тематски парк посветен на диносаурусите уникатен во Европа кој откако ги отвори вратите во 2001 година привлече милиони луѓе благодарение на успешната комбинација на слободно време и наука.

Влегувањето во Динополис значи патување назад во времето до праисторијата. Авантурата започнува во монтажата „Патувај во времето“, каде што ни е објаснето потеклото на Земјата и диносаурусите со помош на специјални ефекти и аниматронски суштества кои излегуваат да не пречекаат, па дури и да ни дадат малку страв. Атракцијата „Последната минута“ се обидува да одговори на прашањето за истребување на диносаурусите и што се случи на Земјата потоа. Во шоуто „Т-рекс“, Тираносаурус Рекс е пресоздаден со помош на технологија со голем реализам чиј татнеж ќе ве остави скаменети. Не можете да го пропуштите ниту музејот Динополис каде ќе најдете интересни фосили од диносауруси и други суштества од Јура.

Покрај тоа, оваа 2016 година Динополис слави 15-годишен јубилеј и тој сака да го прослави со покана на сите кои се родени во 2001 година на лична карта да влезат бесплатно на територијата на Динополис во текот на целиот живот.

Пат на лицата во Куенка

Пат на смртта на лица

Патот на лицата се наоѓа на брегот на акумулацијата Буендија, на место познато како полуостров Ла (Куенка) во кое изобилуваат борови шуми и камења од песочник. Во последно време стана особено популарно кај пешаците, благодарение на огромните 18 скулптури и барелјефи пронајдени овде.

Скулптурите на „Патот на лицата“ ја кршат линијата обележана од музеите за да го возвишат односот помеѓу уметноста и природата заснован на духовна рефлексија, бидејќи тие претставуваат одреден мистичен карактер. Некои од најимпресивните скулптури што можат да се видат за време на трасата се 'Ла Моња', 'Ел Бетовен де Буендија', 'Ел Шаман', 'Ла Дама дел Пантано' или 'Ла Калавера'. Сепак, има многу повеќе што треба да се размислат на патот. Вршењето на комплетната турнеја ќе трае околу еден час пешачење.

Градот Буендија во Куенка има многу атракции за loversубителите на гастрономијата, културата и природата. Буендија има средновековна суштина што се рефлектира во нејзиниот wallид. Црквата Нуестра Сењора де ла Асунсион го предводи архитектонскиот комплекс на Плаза градоначалник. Овој храм останува затворен, освен за литургиски чин, па затоа за да го посетите потребно е да направите резервација во туристичката канцеларија. Влезот е бесплатен. Од друга страна, друг фокус на интерес се остатоците од замокот Буендија и Музејот на Ла Ботика.

Музеј на куќата „Ратонсито Перез“ во Мадрид

Глувчето Перез

Легендата за самовилата раскажува дека овој привлечен глодар се грижи за собирање на малите млечни заби на децата кога ќе испаднат, за да им остави паричка во замена под перницата.

„Ратонцито Перез“ потекнува од фантазијата на религиозниот Луис Колома кој измисли приказна со глувчето како главен јунак за да го смири кралот Алфонсо XIII како дете откако изгуби еден од млечните заби. Според легендата, глушецот живеел во зграда на улицата Аренал во Мадрид, веднаш до Пуерта дел Сол и многу близу до Паласио де Ориенте.

Денес, на првиот кат на бројот 8 на оваа улица, се наоѓа Куќа-музеј на Ратончито Перез, кој може да се посети секој ден, освен недела. Влезот во Куќата-музеј е 2 €.

Океанографот на Валенсија

океанографски

Oceanogràfic на градот Уметности и науки на Валенсија е најголемиот аквариум во Европа, и ги претставува главните морски екосистеми на планетата. Поради своите димензии и дизајн, како и неговата важна биолошка колекција, ние се соочуваме со уникатен аквариум во светот каде, покрај другите животни, делфини, ајкули, фоки, морски лавови или видови asубопитни како белугите и моржовите, единствените примероци што може да се види во шпански аквариум.

Секоја зграда на Океанограф е идентификувана со следните водни средини: Медитеранот, мочуриштата, умерено и тропско море, океаните, Антарктикот, Арктикот, Острови и Црвеното море, покрај Делфинариумот.

Идејата зад овој уникатен простор е посетителите на Океанографски јазик да ги научат главните карактеристики на морската флора и фауна од пораката за почитување на зачувувањето на животната средина. Детскиот билет чини 21 €, а билетот за возрасни 50 €.

Авантуристички паркови

зип линија

За loversубителите на природата, совршен план што треба да го прават децата со велигденските празници се авантуристички паркови. Целото семејство може да учествува во мулти-авантуршките кола и да ужива во поштенски линии, игри на дрво или да се искачува по wallsидови со природата како протагонист. Авантуристички паркови може да се најдат на многу места во Шпанија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*