7 помалку познати дестинации во Португалија

Португалија

Кога зборуваме посета на Португалија Сите скоро секогаш мислиме на истите места, како што се Порто или Лисабон, но вистината е дека во оваа земја има многу повеќе дестинации од интерес кои можеби не се толку познати. Мали градови или стари градови кои имаат многу да придонесат и кои денес ќе ги ставиме на нашата листа на места за посета во Португалија.

На оваа листа имаме од замоци со одлична убавина до области на плажа, светилишта или универзитетски градови. Во Дестинации во Португалија Можеме да најдеме многу работи што може да нè интересираат и затоа мора да дознаеме за сите оние места што можат да ни дадат нешто за да направиме мали одмори во кои ќе го откриеме секој агол.

Вијана направи Кастело

Вијана направи Кастело

Овој град е многу близу до границата со Галиција и се наоѓа на десниот брег на реката Лимија. Тоа е прекрасен град што секој треба да го посети, особено ако дојдеме од север и отидеме во Порто, бидејќи поминуваме низ. Срцето на нејзината историска област е Плоштад Република, идеална почетна точка за да ги видите старите улици. Ако сакаме да имаме прекрасен поглед на градот, мора да се искачиме на планината Санта Лузија, каде што се наоѓа Светилиштето на Светото срце на Исус.

Синтра

Замокот Синтра

Синтра е мало место што може лесно да се посети за еден ден и кое никого не остава рамнодушен, особено по спектакуларниот Палатата Пена, што изгледа како нешто надвор од приказната. Оддалечен е 30-тина километри од Лисабон и добро е да донесете сопствен автомобил за да ги видите сите негови туристички атракции, некои во природниот парк. Паласио да Пена е нејзината главна атракција и мора да пристигнете рано за да избегнете редици, но можеме да го посетиме и Кастело дос Мурос, кој е на рута со повеќе искачувања, но вреди за погледите. Нешто што не треба да се пропушти е палатата Квинта да Регалеира, во денешно време претворена во музеј и каде можеме да уживаме во прекрасни градини со тајни агли, прекрасна палата и сите видови детали, како што е иницијацијата добро, позната и како превртена кула.

Funchal

Funchal

Главниот град на Мадеира е друго место кое може да биде идеално за уживање на одмор. Една од работите што треба да се направи во овој град е да уживате во прошетка низ Област Велха, каде што има многу уметници и шармантни места. Theичарникот често се користи за одење од највисокиот дел на градот до областа најблизу до крајбрежјето, за да можете истовремено да уживате во одличните погледи. Посетителите не престануваат да ги посетуваат винарските визби Катедрал да Се или Сао Франциско, неговото најдобро вино. И, ако сакаме гастрономија, не можеме да избегнеме да поминуваме низ пазарот Лаврадорес.

Cascais

Плажа Каскаи

Каскаи е летна област која стана модерна во XNUMX век, бидејќи беше избрана од португалското кралско семејство за да ги помине своите одмори. Тоа е мал град со прекрасен стар град и неколку плажи за уживање во летната сезона. Од центарот можеме да одиме кон Бока направи пекол, област на карпи со влезови на вода кои создаваат карактеристичен бучава кога ќе се погоди од водата, па оттука и неговото име. Оттаму е можно да се пешачи до плажата Гвинчо, една од најпопуларните во близина на Лисабон. Ако сакаме да стигнеме до најзападната точка на континентална Европа, треба да стигнеме само до карпите на Кабо де Рока.

Коимбра

Коимбра

Коимбра е град кој се однесува на вашиот универзитет, бидејќи е една од најстарите во Европа. Сепак, овој град има да понуди многу повеќе. Неговиот историски центар е полн со мали улици каде што можете да откриете продавници и места за јадење, во стилот на Порто. Исто така, има две катедрали, Старата катедрала од XNUMX век и Новата катедрала од XNUMX век, во маниристички стил. Sé Velha со својот романеск стил е поубав. Можете исто така да ја посетите областа на универзитетот, со стари згради и места како Сала дос Капелос.

Ибидос

Ибидос

Оваа вила е оддалечена околу 70 километри од Лисабон и се издвојува по тоа што е а утврдена тврдина со убав замок и мали улици со калдрма. Без сомнение, тоа е град што мора да го посетите ако сакате различни места со средновековен шарм.

Fatima

Светилиште на Фатима

Градот Фатима е познат по светилиште на Богородица Фатима. Легендата што е создадена околу светилиштето кажува дека три овчари виделе привиди на Богородица во Кова да Ирија, што им рекла да изградат капела на тоа место. Со текот на времето легендата доби сила и се изгради светилиштето, кое денес привлекува стотици аџии секоја година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*