Природен парк Сиера Магина во Хаен

Сиера Магина во Хаен

Прогласена е Сиера Магина Природен парк во 1989 година и тоа е природно место со огромна убавина што може да стане идеално рурално викенд заминување во Хаен. Е бидеме изненадени од градовите полни со утврдувања што ни кажуваат за минатото како „Насрид пат“, но исто така е и единствена и заштитена природна средина.

La посета на Сиера Магина Е ни овозможи да откриеме место кое е многу повеќе од маслинови градини, нерамен природен простор на планините и со мали градови на најсебишните места. Вистинско откритие кое опфаќа повеќе општини и нуди одлични искуства за уживање со семејството или пријателите.

Како да стигнете до Сиера Магина

El Масив Сиера Магина се издига над селата на Хаен, полн со маслинови дрвја и мали градови. До него може да се стигне од градот Хаен, бидејќи е оддалечено само 50 километри. Веќе во паркот наоѓаме голема површина во која ќе мора да се ориентираме во зависност од тоа што сакаме да видиме. Подобро е да размислиме за сè што сакаме да го посетиме, од селата до природните простори и да направиме уредена рута.

Пешачење и возење велосипед во Сиера Магина

Сиера Магина

Се состои една од главните активности што можеме да ја направиме во Сиера Магина уживајте во нејзините природни простори, или пеш или со велосипед. Веќе има патеки со патокази и некои места што не треба да се пропуштат поради нивната голема вредност и убавина. Ако не сакаме да се комплицираме премногу, има некои компании кои имаат Европска повелба за одржлив туризам и кои вршат организирани активности во областа. Сепак, постојат некои места за кои може да биде од голем интерес да се увериме:

Пат на црешовите цветови на Торес

Во градот Торес постои прекрасна микроклима која го фаворизира растот на голем број цреши, кои ја населуваат долината. На пролет, во краток период во кој цветаат, оваа област станува глетка за да се види, споредлива со јапонските отпечатоци. Постои маршрута што оди до него Фуенмајор пролет и тоа минува низ водопадот Зуреон.

Пинар де Канава во Химена

La Скитот Канава во Химена Тоа е почетна точка за трасата низ прекрасната и широка борова шума. Има бор Алепо и е прогласен за споменик на природата од страна на Хунта де Андалусија. Трасата се искачува до масивот и во него може да се посети Куева де ла Граја со неолитски слики.

Засолниште Мирамундос

Ова место нуди еден од најдобрите погледи на планините. Е во Патека Пико Магина, еден од највисоките и најкомплицираните, само за повеќето loversубители на планините и планинарењето. Постојат неколку патеки од кои започнувате, иако една од најпопуларните е онаа на Белмез де ла Мораледа.

Плоштад на слики во Бедмар

На неколку километри од градот Бедмар се наоѓа ова место, кое има една од најобемните шуми со олеандер во цела Европа. Во оваа област е Светилиште на Богородица Куадрос, веднаш до кула од XNUMX век.

Запознајте ги градовите Сиера Магина

Замокот Бедмар

Во Сиера Магина е можно да се најдат многу градови, тивки и мали, но тие се точки што историски биле многу важни во Пат по Насрид, место за премин во освојувањето на Арапите. Денес наоѓаме многу пријатни и релаксирачки места за да застанете на пешачките патеки. Во овие градови можете да ги посетите старите цркви, како што е ренесансната црква Хуелма.

Слично на тоа, можно е да се направи одлична траса на замоците, бидејќи не смееме да заборавиме дека ова беше стратешко место во арапско време, така што сите градови имаат замоци или многу стари одбранбени утврдувања. Замокот Камбил потекнува од XNUMX век, од времето на Насрид и во близина на ова се наоѓа замокот Алхабар, од истиот век. Замокот Јодар се смета за најстар замок во Андалузија и стана историски споменик. Внатре е центарот за прием и интерпретација на природниот парк Сиера Магина. Замокот Бедмар се наоѓа во подигната област и има спектакуларен поглед. Замокот Албанчез де Магина исто така се наоѓа во стрмна област до која се стигнува со искачување на голем број скали.

Одгледување нафта во Хаен

Одгледувањето нафта е важен дел од активноста во покраината. Ако сакаме да дознаеме повеќе за одгледување на нафта, можеме да го посетиме Регулаторен совет на деноминацијата за потекло на Сиера Магина во Бедмар. Можете да ги знаете деталите за производството, а исто така да направите интересни обиколки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*