Римски вили во Шпанија

Отсекогаш ми се чинеше дека кога некој сака да го замисли животот од минатото, палатите не нудат добра разгледница. Премногу луксузен, преголем, премногу безличен. Сепак, куќите, дури и на најомилените членови на општеството, верувам дека даваат повистинска и поблиска слика за секојдневниот живот години, векови, пред.

En Шпанија има неколку примери од времето кога Римската империја го окупирала полуостровот. Аристократските вили на селата се археолошко и туристичко богатство. И денес ќе запознаеме некои од најубавите римски вили во Шпанија.

Вила Алменара Адаја Пурас

оваа римска вила е во Ваљадолид, во автономната заедница Кастиља и Леон. Датира од XNUMX век а археолошките остатоци се заштитени со градба. Постои турнеја по пешачка патека која ви овозможува да ги видите урнатините одблиску, а исто така има и рекреација на а урбан парк (римска селска куќа од истиот период), во природна големина, со мебел и се.

Археолозите успеаја да го утврдат тоа под изградбата на четвртиот век има уште една постара, од III век, поедноставно. Иако имињата на првиот или вториот сопственик не се познати, јасно е дека подоцнежната структура е поелегантна. Тоа се гледа во квалитетот на мозаици, на пример, или во големина, на повеќе од 2500 квадратни метри, со два дворови со колони, семеен простор и простор за гости, бањи и слуги.

Опфатени се вкупно 400 квадратни метри многу добро сочувани мозаици, со геометриски, цветни и рибини теми. Најубав е оној познат како Пегаз. Има и збир на топли извори со топли и ладни базени и секако, тоалети.

Практични информации

 • Локација: Патот N-601. Ваљадолид – Аданеро, км 137. Алманера де Адаја-Пурас. Ваљадолид.
 • Време: во зима се отвора од четврток до недела и празници, од 10:30 до 14 и од 16 до 18 часот. Во лето, вторник до недела во исто време наутро и од 16:30 до 20 часот попладне. Затворено на 24, 25 и 31 декември и цел месец јануари.
 • Најави: 3 евра.
 • Посетата е бесплатна, но има информативни панели. Се нудат тури и бесплатни тури, но само за групи и претходно договорени. Постојат аудио водичи.

Римската вила Fortunatvs

Ова уништено село е во Хуеска, неколку километри од градот Фрага, на брегот на реката Цинца, во Арагон. Романизацијата на оваа област од земјата започнала во II век и овој град е пример.

Археолозите веруваат дека сопствениците се занимавале со земјоделство и жито, извезувајќи го производството по река во Ебро кон Целса или до пристаништето Дертоса и оттаму во Рим, главниот град на Империјата. Тие исто така веруваат во тоа датира од XNUMX век од нашата ера а тоа подоцна беше малку зголемено. Од него се основите на колоните, на аквариум на централната градина со нејзините морски фрески, бунар за вода и распоредот на останатите.

Подвлекуваме зачуваните мозаици кои се од IV век н.е Таму е оној што го дал името на градот, Тврдината-НАТВС, што е фрагмент од граница пронајдена во просторија во градот. Значењето на текстот предизвика дискусии, некои велат дека е поврзано со сопственикот на градот Фортунато, други со култот на Цибелес.

Кога вилата била напуштена во XNUMX век, таа станала палео-христијанска базилика а се гледа и тоа: нејзиниот план со трикораби, апсидата, крстилницата со крстилницата.

Практични информации:

 • Локација: Пат А-1234 од Фрага до Зајдин, км 4. Фрага, Хуеска.
 • Оцена: бесплатно. Турите со водич се координираат најмалку 10 дена однапред и се за групи од најмалку 10 луѓе.
 • Тоа е покриен археолошки локалитет со внатрешни патеки. Има модел во размер 1:1, панели и реплики.

Римска вила Фвуенте Аламо

Е Во Кордоба, во рамките на природната област позната како Лос Ареналес. Урнатините датираат барем од XNUMX век од нашата ера, кога Римјаните го искористиле текот на потокот кој до денес пресушил. Тие изградија згради за одмор од двете страни на водниот тек: од десната страна оние со ладни води и од левата оние со топла вода.

Археолозите претпоставуваат а распоред со канали и езерца и резервоари за вода. Пронајдени се почви повеќебојни мозаици од геометриски форми, штуко ѕидови исто така обоени, правоаголен базен и др. Сите овие згради датираат од она што археолозите го нарекуваат Фаза I. Во фаза II е изграден самиот град, со површина од 4 квадратни метри или повеќе.

Во фаза II се случува исламско напуштање и окупација, а фаза IV претпоставува апсолутно напуштање. Богатството на оваа вила се нејзините мозаици.

Практични информации

 • Локација: Мостот Генија, Кордоба. Пат CO – 6224, km 2,70.
 • Време: во зима, од септември до јуни, се отвора од понеделник до петок од 9 до 14 часот и за време на викендите од 10 до 14 часот. Во лето се отвора од понеделник до четврток од 9 до 14 часот и петок и викенди од 20: 30 часот Затворено за Божиќ, 23 и 1 јануари.
 • Оцена: 3 евра. Турата со водич чини 5 евра а има и драматизирани тури со претходен договор. Постојат бесплатни аудио водичи и 5D-тура со VR очила, што е предмет на достапност.
 • Урнатините се заштитени со отворена структура, има патеки.

Римска вила Ла Лома дел Регадио

Римската окупација на ова место била обемна. Вил бил задолжен за вино-маслинарски дејности а тоа е голем показател за тоа што се правело во тоа време во средната долина на Ебро.Најинтересниот дел е рустикален Париз каде што грозјето и маслинките се преработувале/пресувале. Има пресачки уреди и основи од стари воденици.

Вилата се наоѓа на подножје висок 600 метри во однос на нејзината околина, на десниот брег на вдлабнатината Ебро.Археолошките ископувања донесоа на виделина многу богатства, на пример, перистилот на куќата поплочен со мозаици и обоени ѕидови од штуко.

Практични информации

 • Локација: Патот за наводнување, од Уреа де Гаен. Теруел.
 • Распоред: во лето се отвора за време на викендите во 17,30:10 часот и од среда до недела од 13 до 16 часот и од 19 до XNUMX часот, зима само со закажување.
 • Стапки: општата тура чини 2 евра. Влезот 5 евра.

Вила Романа Лас Мвсас

Во ова село најдоа најдобрите конзервативни винарии во Европа. Вилата датира од околу XNUMX век од нашата ера во природна област која е идеална за одгледување маслинови дрвја, житарки и винова лоза.

Римската вила или селска куќа тоа е речиси седум километри јужно од Арелано, во близина на градот Естела. Неговото име потекнува од убава наречен мозаик музите, денес со детална репродукција во Националниот археолошки музеј.

Градот е изграден помеѓу XNUMX и XNUMX век од нашата ера и се пронајдени различни простории посветени на производство на вино. Урнатините се заштитени со структура од повеќе од две илјади квадратни метри, а информативните панели изобилуваат на стратешки места долж трасата. Овој е покрај метална патека.

Ќе видите соби во кои се старело виното, винарии со неговите производни елементи, т.е Тегли од 700 литри и а резервоар длабок три метри што ја собираше дождовницата. Има и мозаици, очигледно, освен оној на музите: еден е во спална соба, а друг во главната просторија со 90 квадратни метри.

Практични информации

 • Локација: Ctra.NA – 6340 Arróniz/ Allo. Km 20. Арелано. Навара.
 • Распоред: во зима се отвора во петок и сабота од 10 до 14 и од 15 до 18 часот и во недела од 10 до 14 часот. лето се отвора во петок и сабота од 10 до 14 и од 165 до 19 часот, а во недела од 10 до 14. Во текот на август е отворен само од среда до недела.
 • Оцена: возрасни плаќаат 2 евра.
 • Има диорама, водичи, брошури и тури со закажување.

се разбира овие пет се само дел од римските вили во Шпанија. Има уште многу! Можеме да ја именуваме Ла Олмеда, во Паленсија, Ел Руедо, во Кордоба, верани, во Астурија, или Лос Виларикос, во Мурсија, на пример.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*