Потес, Кантабриа

Потес, Кантабриа, не е добро позната, но спектакуларна туристичка дестинација. Сместено е во центарот на Регионот Лиебана, во подножјето на планините на Пења Сагра y Пења Лабра од една страна и од масивот на Врвови на Европа за друг. Токму во второто е тоа што Река Квивиеса, која се влева во Дева на висината на градот.

Но, пред сè, Потес е мал величествена вила од калдрма и тесни улички стигнати од крајбрежјето преку спектакуларниот Клисура на Хермида. Има неколку споменици и, како сето ова да не е доволно, со извонредна и присилна гастрономија. Ако сакате да ги познаете Потес, во Кантабриа, ве охрабруваме да нè следите на нашето патување.

Што да видите во Потес, Кантабриа

Целиот регион на Лиебана има извонредна природна убавина и прекрасни споменици. Неколку од вторите се концентрирани во Потес, а во неговата близина, исто така, добар дел од претходните. Ајде да го запознаеме сето ова подобро.

Иглесија де Сан Висенте

Деклариран Историски уметнички споменик, оваа прекрасна црква реагира на различните архитектонски стилови. Тоа е затоа што е изградена помеѓу XIV и XVIII век. Поради оваа причина, нејзините форми еволуирале од готски во ренесанса и барок.

Надвор, ќе ве погоди камбанарија, додека, внатре, можете да видите два наоси поделени на делови опфатени со ребрести сводови. Квадратна главна капела, одделена од претходните со триумфална капија и светилиште го комплетира комплексот.

Црквата Сан Висенте

Иглесија де Сан Висенте

Торе дел Инфантадо, симбол на Потес

Ова утврдување изградено во XNUMX век од семејството Лама, припаѓало на Тело на Кастилја, брат на кралот Хенри Втори. Но, нејзиниот сегашен изглед се должи на реформата нарачана од Војвода од Инфантадо во XVI. Затоа ќе изгледа како Замок во стил на италијански јазик многу слично на другите од тоа време.

Е прогласен Средство од културен интерес и во моментов е посветен на изложби. Како анегдота, ќе ви кажеме дека исто така му припаѓаше на Íñиго Лопез де Мендоза, познатиот Маркиз од Сантилјана, кој важи за еден од големите шпански средновековни поети.

Други споменици на Потес, Кантабриа

Претходните два се најистакнатите споменици на Потес. Но, има и други подеднакво интересни. Можете исто така да ги посетите скитите на Ла Богородица од Валмајор и на Богородица на патот.

Исто така, во близина на Торе дел Инфантадо имате и други згради во форма на замок, како што се Увото на Лама, Linares, Калсеко y Осорио. И не престанувајте да ги гледате нивните стари мостови како оние на Сан Кајетано и затворот. Но, исто така, сите Поте се прекрасни. Прошетка по Населба Солана, со своите калдрми улици и стари куќи за да го докаже тоа.

Што да видам и да направам во околината на Потес

Би било грев да патувате во Потес и да не ја познавате неговата околина. Затоа што, ако градот Либаниега е прекрасен, тој е уште поспектакуларен. природна рамка. Не само тоа, постои и добро наследство на споменици во близина на Потес, меѓу кои и импозантното манастир Санто Торибио де Лиебана.

Торе дел Инфантадо

Инфантадо кула

Манастир Санто Торибио де Лиебана

Овој манастир Францискански ќе го најдете во општина Хамелено, во рамките на самиот регион Лиебана. Неговата основа се припишува на епископ од Паленсија, именуван Торибио кој живеел во XNUMX век. Сепак, тоа би бил друг Торибио, овој од IV, кој би му го дал името кога неговите останки биле пренесени таму.

Сепак, нејзиниот најпознат жител бил т.н. Беатус од Лиебана, кој ги напишал своите книги во него и се смета за еден од најголемите интелектуалци во своето време, во екот на личностите како што е Алкуино од Јорк.

Најважниот објект на манастирот е црквата, кој ги комбинира романскиот и готскиот стил. Во една од нејзините внатрешни капели, која е барок, се сместени дворецот Lignum Crucis. Ова име е дадено на моштите на крстот каде што бил распнат Исус Христос. Покрај тоа, Врата на прошка, што се отвора секоја јубилејна година за прием на аџии.

Од друга страна, покрај манастирот можете да го посетите Света пештера, зграда во предроманески стил, која датира од XNUMX век и во моментов е доста влошена. Се верува дека таму се пензионирал основачот на манастирот за да се покае.

Фуенте Де, гледна точка на Кабел и планински правци

Друга посета што ве советуваме да ја направите во околината на Потес е таа од Извор на. Во овој мал град, мора да земете А. жичница што ви нуди импресивен поглед на Пикос де Европа и достигнува до Гледна точка на кабелот. Преминува пад од скоро осумстотини метри и едвај се потребни четири минути за да се достигне висина од 1847 година.

Cableичницата Фуенте Де

Cableичница Фуенте Де

Откако ќе се искачите, можете да видите и прекрасен пејзаж. Но, покрај тоа, тоа е прекрасно пристап до централниот масив на самите Пикос де Европа, каде што можете да направите спектакуларни патеки за пешачење. На пример, оној што оди до Алто де ла Тригера, На Начин на ivaliva, тоа на Канал Једунда или коло околу Пежа Реможа.

Што да се јаде во Потес

Како што ви рековме претходно, Потес ви нуди и присилна и вкусна гастрономија. На лебаниего чорба, што се прави со локални наут, зелена зелена боја, компири и традиционално компанго свинско месо (хоризо, колбаси од крв, сланина и шунка). Конечно, се додава говедско месо и полнење, тесто од трошка леб, хоризо, јајце и магдонос.

Со ова јадење, имате повеќе од доволно за добар оброк. Но, исто така можете да го пробате пастрмка или лосос на реката Дева и десерти како што се викаат сирење од Лиебана o los Сирења Пикон и Тревизо.

Да се ​​намали таквата обилна храна, ништо подобро од орујо локално, толку популарно што дури има и своја забава. Се одржува вториот викенд во ноември и е прогласен Регионален туристички интерес.

Како да стигнете до Потес, Кантабриа

Единствениот начин на кој треба да стигнете до Либаниега е автопат. Постојат автобуси што ја возат рутата, но ве советуваме да одите во ваш сопствен автомобил, на ваш начин. Ако патувате од север, мора да го напуштите A-8 на висина од Неквалитетно да се земе N-621 тоа, како што ви рековме, поминува низ спектакуларното Клисура на Хермида и ве носи директно во Потес.

Клисурата Хермида

Клисура на Хермида

Наместо тоа, од југ можете да патувате низ A-67. Но, најкратката рута е N-625 од Леон и горе Риао и потоа земи го N-621 од страната на Кастилја.

Како заклучок, Потес, во Кантабриа, е а прекрасна величествена вила полн со споменици и со сонувачка околина. Ако на сето ова ја додадете и нејзината вкусна кујна, ги имате сите елементи да одлучите да ја запознаете. Не ти се допаѓа да го правиш тоа?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*