Санто Доминго де ла Калзада

Слика | Хозе Антонио Гил Мартинез Википедија

Санто Доминго де ла Калзада е тивок град во Ла Риоха (Шпанија) сместен на бреговите на реката Оја со големо значење на трасата на Камино де Сантијаго. Тука Санто Доминго го основа градот и изгради мост преку римскиот пат за да го олесни минувањето на аџиите, скитот и болницата за да им помогне на патот. Патеката Хасобеа го поттикна нејзиниот развој и го претвори Санто Доминго де ла Калзада во многу важен економски, религиозен и уметнички епицентар за време на доцниот среден век што ни остави вистински скапоцени камења.

Доколку на следниот одмор сакате да се одбегнете до овој стар и прекрасен град Риојан, тогаш ќе направиме кратка обиколка на најистакнатите споменици на Санто Доминго де ла Калзада.

Катедралата Санто Доминго де ла Калзада

Катедралата Санто Доминго де ла Калзада е пример за протоготска архитектура која на почетокот на XNUMX век била зголемена за да стане црква-тврдина, единствена во Ла Риоха.

Внатре се наоѓа главното олтарно парче, еден од најубавите примери на ренесансна скулптура во Шпанија, дело на Дамијан Формент. Гробот на Санто Доминго де ла Калзада е многу интересно дело во кое се спојуваат неколку стилови: романескна е гробната лауда во која е претставен лежечкиот Свети, готската е трпеза на која се раскажуваат неговите чуда и доцната готска е храмот.

Ние исто така можеме да ги најдеме петелот и кокошката на чудото што живеат тука. Легендата вели дека Доминго Гарсија докажал дека аџија обвинет по грешка бил невин затоа што разнел печено пиле. За потсетување, во катедралата секогаш има жив петел и кокошка, и од таму потекнува популарната поговорка „Во Санто Доминго де ла Калзада, каде што кокошката пееше откако беше печена“.

Ослободена кула

Ова е трета од трите кули што ги имала катедралата Санто Доминго де ла Калзада во својата историја. Првиот, романескна, беше уништен по пожар во средината на XNUMX век, вториот во готски стил и третиот во барокен стил, кој е оној што останува стоечки и носи печат на архитектот Мартин де Бератчана. Оваа кула е еден од ретките примери во кои наоѓаме посебна кула од телото на катедралата. Како куриозитет, да кажам дека тоа е највисоката кула во Ла Риоха со 70 метри висока.

Слика | Мапио

Плоштад Шпанија

Градоначалникот на Плаза во градот се вика Плаза де Еспања и се наоѓа веднаш зад катедралата. Овој плоштад е создаден со изградбата на wallsидовите од XNUMX век и со оглед на нејзината големина служел како пазар и бик. Денес тука се наоѓа градското собрание.

Болница за аџии

Старата болница за аџии на Санто Доминго де ла Калзада се наоѓа на Плаза дел Санто, која е создадена од самиот Санто Доминго во XNUMX век. Се карактеризира со зачувување на неговата оригинална структура на базилички план, три наоси и главна фасада која има врата од XNUMX век, што може да се види денес.

Старата аџилак болница во Санто Доминго де ла Калзада беше активна до 1965 година како хотел за аџии на Камино де Сантијаго. Подоцна стана Парадор де Туризмо.

Цистеријанска опатија

Хостелот за аџии на Цистерциската опатија Богородица на Благовештението на Санто Доминго де ла Калзада е ексклузивно прибежиште за аџиите со квалификација што го прават Камино де Сантијаго. Станува збор за интересна зграда од XNUMX век која се наоѓа на главната улица во општината веднаш до црквата на опатијата.

Внатре можете да ја посетите нејзината црква и алабастерскиот гроб на тројца епископи, основачот и неговите двајца внуци.

Theидовите на Санто Доминго де ла Калзада

Заградениот комплет на Санто Доминго де ла Калзада е најважниот што го наоѓаме во цела Риоха и имаше седум влезни порти. Theидовите имаа до 28 кули високи 12 метри, со периметар повеќе од 1 километри. Почна да се разграничува во 5 век со затворање на дел од градоначалникот на Кале, од Стариот кварт до Новата река, но дури во XNUMX век кралот Педро Први даде наредба да се започне со градење на wallsидовите.

Куќа на Светителот

Таму каде што трча Камино де Сантијаго, продолжувајќи по Кале Мајор, го наоѓаме Каза де ла Кофрадија дел Санто, еден од најстарите во градот, и каде што се одгледуваат кокошки во кокошарникот во Катедралата. Следно го имаме Каза дел Санто, седиште на Канцеларијата за информации на Камино де Сантијаго за аџии и посетители.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*