Северноамерикански пустини: огромни пустелии

пустина-северна Америка

Огромната територија на Северна Америка Во него се сместени големи природни простори, во нив вреди да се истакне копнената географија на пустини (Парадоксално, сè уште има ненаселени области и покрај големата густина на население во Мексико и САД).

Меѓу најважните пустини во Северна Америка мора да го споменеме најголемото отворено поле во северниот дел на американскиот континент, станува збор за Пустината Чивава и неговите 450 илјади квадратни километри кои се одмораат во областа на Ново Мексико, Тексас, Чивава и Коахуила. Вистина е, оваа пустина, за разлика од сликата што ја имаме ментално, не е песочен простор. Наместо тоа, тоа е пустина од нечистотија и карпи каде што можете да најдете низа планински масиви, планини, па дури и шуми од растенија што преживуваат во екстремни клими. Просечната температура на оваа пустина во споредба со африканската и азиската пустина не е толку интензивна, оттогаш максималните температури не надминуваат 40 степени Целзиусови на летен ден.

Пустина Соноран

Друга од големите пустини во Северна Америка е Пустина Соноран, која, како пустината Чивава, ја окупира мексиканската и американската територија, во основа во областите Аризона, Калифорнија и Сонора. Сепак, пустината Соноран е многу порелевантна од онаа што претходно беше именувана поради неговата голема површина од 311 илјади квадратни километри.

Да се ​​ризикува со скок околу ова е навистина храбра задача на патникот, не затоа што ќе наидат на опасни животни, туку на фактот дека ќе мора да се соочи со непријателско опкружување бидејќи оваа пустина се смета за најжешка во светот.

Пустина Мохаве

Иако пустината Соноран е една од највпечатливите, најпознатата во цела Северна Америка е несомнено Пустина Мохаве, така прикажани во холивудските филмови, особено во вестерните кои раскажуваат борби меѓу каубои и Индијанци. Кога ќе помислиме на пустината Мохаве, на ум ни паѓаат и мексалците, кактусите и фасцинацијата на Jimим Морисон (пејач на „Дорс“) за памет и халуциногени микроорганизми изведени во шамански ритуали во оваа пустина. За да стигнеме таму, мора да се преселиме во Калифорнија, Јута, Невада или Аризона.

Сега кога ги познавате пустините во Северна Америка, дали се осмелувате да патувате поинаку?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*