Сефардски музеј во Толедо, патување кон шпанската еврејска култура

Слика | Википедија

Сместено во стариот еврејски кварт Толедо и сметано за најдобро зачувана средновековна синагога во светот, ја наоѓаме синагогата Самуел ха-Леви или синагогата Трансито. Различните перипетии на историјата ја претворија во црква, болница, архива на воени наредби, скита и на крај сефардски музеј за да се рекламира шпанската еврејска култура.

Простор посветен на наследството на сефардските обичаи и историја, како и на еврејската религија како суштински дел од културното наследство на Толедо.

Синагогата за транзит

Помеѓу 1355 и 1357 година, изградбата на Синагогата за транзит беше нарачана од Самуел ха-Леви (Благајник во дворот на кралот Педри I од Кастилја) како приватна капела на палатата што тој нареди да се гради на големо парче земја покрај Тагос и чии граници достигнуваа до самиот раб на реката. Сепак, само синагогата е единствената структура што го издржа тестот на времето.

Неговиот едноставен дизајн во дневната соба е сличен на оној на многу капели во христијанските палати од тоа време, иако се издвојува по својата строгост надворешност и декоративната раскошна внатрешност., полн со геометриски украси поврзани со хорор вакуи на ориенталната култура. Тоа е, уметничка практика која се состоеше од пополнување на целиот празен простор во дело со некаков вид на дизајн или слика. Во овој случај, тапацирот на theидот е целосно ценет преку преплавена декорација заснована на малтерисување во стилот на Мудејар.

Орнаменталната тема на синагогата Трансито е ограничена на хералдика и епиграфија. Во него може да се видат штитовите на Кастилја и Леон, текстови по должината на фризот што ги возвишуваат фигурите на кралот Педро, Самуел Леви и нивниот архитект рабинот Дон Мајр, прошарани помеѓу псалми и фалби на Бога, во знак на благодарност за добиената заштита.

Слика | Викимедија

Предниот дел на источниот wallид е изобилно украсен со вегетативна декорација на арапско творештво, наречена атаурик. Додека се наоѓавте на јужниот wallид, сè уште можете да ги видите дупките наменети да ги сместат дрвените греди на трибината резервирани за жени, од каде присуствуваа на литургијата скриена и одделена од мажите.

Со протерувањето на Евреите во 1492 година, католичките монарси ја предале синагогата Трансито на Орденот Калатрава, кој прво го претворил во црква а потоа во XNUMX век во скита заради падот на воените наредби. Но, овие не биле единствените употреби што им биле дадени. Синагогата исто така била болница и архива на воени наредби.

Со процесот на конфискација во XNUMX век, тој беше прогласен за Национален споменик и беа преземени низа мерки за негово санирање и запирање на неговото влошување. Веќе во 1964 век, во XNUMX година, во Синагогата Ел Трансито беше создаден Сефардскиот музеј. Четири години подоцна музејот ќе биде прогласен за Национален музеј на хиспано-еврејска уметност.

Слика | CLM Press

Музеј сефардски

Просториите на сефардскиот музеј ги зафаќаат просторите на старата архива на воените наредби на Калатрава и Алкантара. Вкупно има пет простории во кои е сместен археолошкиот и етнографскиот материјал на шпанската еврејска заедница поврзано со потеклото, нејзината религија, начинот на живот, историјата и обичаите.

Првата просторија ја прикажува историјата на еврејскиот народ на блискиот исток од античкиот период. Тука се изложени разни предмети датирани помеѓу 2.000 п.н.е. и XNUMX век н.е. како Тора и други литургиски предмети.

Втората просторија на музејот нè води во животот на Евреите за време на Римското Царство, Визиготскиот период и во ал-Андалус. Во меѓувреме, во третата просторија можеме да дознаеме за некои нови археолошки наоди и историјата на сефардската заедница во христијанските кралства.

Конечно, четвртата и петтата просторија се посветени на животот и празничниот циклус на Сефардимите. Сместено е во таканаречената женска галерија, што беше просторот резервиран за жените во синагогата.

Слика | 24 CLM

Од целата колекција се издвојува таканаречениот стар библиографски фонд, кој се состои од книги, ракописи и документи на хебрејски, сефардски и шпански јазик, кои се протегаат од XIV век до дваесеттиот век.

Како комплементарни простори можеме да ги видиме северниот двор или Градината на меморијата (каде има надгробни споменици) и источниот двор или просторот за одмор (каде што можеме да видиме археолошки остатоци од она што би можело да биде јавни бањи на еврејскиот кварт Толедо). Конечно, постои мултимедијален простор што преку звуци ни овозможува да ја преживееме прошетката низ еврејскиот кварт во градот во XNUMX век.

Билети и часови до Синагогата за транзит

Цена на билетот

Општ прием чини 3 евра и намалени трошоци 1,50 евра. Бесплатно е за оние на возраст под 18 години, во сабота од 14:XNUMX часот и во недела.

Распоред

Затворени се секој понеделник, локалните празници и на 1 и 6 јануари, 1 мај, 24, 25 и 31 декември.

Тие ги отвораат неделите и празниците од 10:00 до 15:00 часот. Зимските часови се од 1 ноември до 28 февруари од вторник до сабота од 9:30 до 18:00 часот. Во лето тие се отвораат од 1 март до 31 октомври од вторник до сабота од 9:30 до 19:30 часот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*