Типична храна за Шпанија

Паела

на Типична храна за Шпанија тие се познати низ целиот свет. Понатаму, ќе ви кажеме дека гастрономијата на нашата земја има меѓународно внимание. Всушност, како што знаете, многу шпански готвачи уживаат престиж што нема што да им завидува на Французите. Па што Франција беше лулка на високата кујна.

Сепак, типичната шпанска храна има свои корени во традиција а тоа во голема мера се должи на нутриционистички потреби. Нашите предци требаше да јадат обилни јадења за да ја вратат силата по напорните денови на работа на полињата. Како резултат на тоа, се појави гастрономија која беше калорична колку што беше вкусна, чии јадења станаа автентични симболи кои ја сочинуваат типичната храна на Шпанија. Ќе ви покажеме некои од нив.

Омлет од компири, амблем на типичната храна на Шпанија

Тортила де патата

Омлетот од компири

Веројатно, ова јадење, колку што е едноставно толку и вкусно, е меѓународно најпознатото на нашата гастрономија. Но, неговото потекло е нејасно. Благодарение на Хрониките на Индија, знаеме дека и освојувачите и домородците веќе го консумирале омлетот со јајца.

Од своја страна, компирот е клубенот од Јужна Америка што Хиспанците го знаеле благодарение на Инките. Но, првото експлицитно спомнување на ова јадење е од 1817 година. Тоа е документ адресиран до Кортес де Навара во кој се вели дека селаните го консумираат. Од друга страна, една легенда вели дека омлетот од компир го измислил генералот карлист. Зумалакарегуи да го задоволи гладот ​​на неговите војници, кои го опседнаа Билбао.

Како и да е, овој вид тортиља се подготвува низ цела Шпанија и е вкусна за домородци и странци. Како што сугерира неговото име, содржи јајца, компири и дополнително кромид. Исто така, од него доаѓаат и други варијанти, како на пр Тортилја Паисана, кој вклучува хоризо, црвен пипер и грашок.

Паела

Паела

чинија паела

Сигурно ова јадење е најпопуларно, како типична храна за Шпанија, во странство. Всушност, се смета најинтернационална на нашата гастрономија. Тој е роден во областа Левантин, земја каде што изобилно се одгледува ориз. Потеклото на овој рецепт е дури и постаро од она на омлетот од компири, бидејќи се верува дека тие се поврзани со пристигнувањето, поточно, на оризот на Пиринејскиот полуостров во XNUMX век кај Арапите.

Во секој случај, знаењето за паела е веќе нашироко документирано во XNUMX век, иако тогаш било наречено Валенсијански ориз. Дури и веќе беше популарен, бидејќи и во тоа време се реплицираше во други региони со варијанти. Тоа е токму едно од јадењата што има повеќе преработки. Нема потреба да те споменуваме морска храна, пилешко или месо паела, да наведам само три примери.

Сепак, треба да знаете дека паелата од Валенсија, која е оригинална, не содржи ниту еден од овие производи. Неговиот рецепт е поедноставен и со поголем број растителни состојки. Севкупно се прави со девет основи: ориз, зајак, пилешко, боранија, домат, маслиново масло, шафран, сол и вода. Сепак, дозволени се и други како лук, пиперка, артишок, рузмарин, па дури и полжави.

Чорба со астуриски грав

Астуристичка фасада

Чорба од астуриски грав, една од типичните намирници на Шпанија

Ова северно јадење е познато и во светот. Како што ви кажавме претходно, неговиот рецепт се должи токму на калориски потреби на древните Астури, навикнати на ниски температури и напорна земјоделска работа.

Иако потрошувачката на грав ("фабас") во Астуриас датира од XNUMX век, фабадата е родена, според некои научници, во XNUMX век, иако нема документарен доказ. Првото писмено спомнување се наоѓа во весникот Хихон Трговија во 1884 година. Поради оваа причина, други гастрономи мислат дека јадењето е родено на крајот на XNUMX век.

Во секој случај, тоа е најсилниот рецепт што сме го виделе досега. Затоа што не само што содржи боранија, пиперка, лук, кромид и вода, туку и популарни компанго. Ова, кое се готви со самиот грав, го сочинуваат чоризо, црн пудинг, свинско рамења и сланина во изобилство.

Како куриозитет ќе споменеме дека народната мудрост вели дека чорбата од грав има подобар вкус следниот ден. Тоа значи дека, ако се остави да одмори дваесет и четири часа, јадењето ќе биде уште повкусно. И овој рецепт, исто така, постигна меѓународна слава и е репродуциран во голем дел од светот. На пример, во Мексико има слични идиоти а во Бразил феиоада.

Гаспачо, уште еден симбол на типична шпанска храна

газпачо

Гаспачо, уште еден симбол меѓу типичната храна на Шпанија

Тоа е уште едно од интернационалните јадења на шпанската кујна. Во вашиот случај, тоа доаѓа од Андалузија, каде најверојатно пристигнал со муслиманите. Всушност, познато е дека веќе се консумирало во Ал Андалус во осмиот век. Сепак, рецептот не беше ист како сега. Имајте на ум дека една од главните актуелни состојки е доматот. И ова дојде од Америка по освојувањето.

Заедно со него, бибер, лук, леб, маслиново масло, оцет, сол и вода ја сочинуваат оваа вкусна ладна супа. Но, во него се додаваат и краставици и кромид. Од друга страна, ова јадење е поврзано и со чудните идиосинкразии на областа. Тоа нема никаква врска со работата на нејзините жители, туку со интензивна топлина што се случува во Андалузија во лето. За борба против него, создаден е овој рецепт ладна и освежителна супа.

Како и претходните јадења, газпачо исто така се прошири низ светот. Не само што се прават варијанти во многу други региони на Шпанија како Кастиља Ла Манча, Екстремадура, па дури и Арагон, туку и во други земји. На пример, во Мексико морелиан гаспачо, кој се подготвува со типични плодови од областа на Морелија, град на државата Мичоакан.

Треска ал пил пил

Треска со пил пил сос

Треска ал пил пил

Со векови, треска беше единствената риба што се консумира во внатрешноста на Шпанија. Причината беше што, во време без фрижидери, беше многу добро зачуван во солењето и можеше да се транспортира до далечните области на брегот.

Сепак, овој рецепт е типичен за Баскиска кујна, од кој се рашири низ Шпанија и половина свет. Всушност, меѓу типичната храна на Шпанија направена со риба, е најпопуларниот и воедно најпознатиот рецепт за извонредната гастрономија на Еускади.

Во неговиот случај потеклото е добро познато. Во 1835 година, трговец од Билбао по име Симон Гуртубај направил нарачка за сто или сто и дваесет бакалар со врвен квалитет. Меѓутоа, тие му испратиле ни помалку ни повеќе од милион парчиња. Не можеше да ги врати, па или банкротираше или си ги изостри духовите. За да го ослободи производот, тој смислил едноставен и вкусен рецепт кој би бил треска ал пил пил. Беше толку успешно што Гуртубај стана богат.

Исто така како куриозитет ќе ви кажеме дека името на ова јадење е ономатопејско. Пил пил го репродуцира клокотот што звучи кога маслиновото масло се врзува со рибиниот желатин. Заедно со овие две состојки, рецептот вклучува лук, пиперки и чили.

Исто така, овој традиционален рецепт за треска се готви во а тенџере што се користеше и за сервирање, токму со клокотот на сосот.

Мадридска чорба

Мадридска чорба

Мадридска чорба

Можеби не е толку популарен во странство како претходните, но нема турист кој го напушта Мадрид без да го проба и, без сомнение, е меѓу типичните јадења на Шпанија. Неговата главна состојка е кокошки, кои веројатно веќе биле воведени на Пиринејскиот Полуостров од Картагинците.

Меѓутоа, неговата употреба за чорби е подоцна. Се споменува како прв од нив Сефардска адафина, кој го придружуваше наутот со јагнешко месо. Но, историскиот претходник на мадридската чорба, според експертите, може да биде скапано лонец од Ла Манча. Ова јадење, кое веќе се готвело во средниот век, вклучувало мешунки (во овој случај, црвен грав) и различно месо.

Од друга страна, мадридската чорба е составена од наут, зеленчук кој се подготвува посебно и додаток на месо. Меѓу нив, chorizo, црн пудинг и свинска сланина, пилешки делови и телешко стебло. Сепак, во своето потекло, Мадридската чорба беше популарно јадење и, следствено, поскромно.

Тоа ќе биде во XNUMX век кога јадењето почна да се појавува на менијата на мадридските ресторани. Поточно, тогаш тоа го нудеше луксузниот ресторан харди Од главниот град. Така, повисоките класи се запознаа со ова вкусно јадење кое денес е кулинарски симбол на Мадрид.

Дополнително, мораме да ви кажеме дека, љубопитно, мадридската чорба е една од јадењата што се распаднала на две или дури три, ако месото се јаде посебно. Веќе во XNUMX век, чорбата за готвење почна да се извлекува во таканареченото „превртување на прајмер“ и стап со него што се консумира пред самото готвење.

Тортата на Сантијаго

Тортата на Сантијаго

Торта од Сантијаго

Не можам да го пропуштам слатка во оваа презентација на типична храна од Шпанија што ја правиме за вас. Би можеле да разговараме со вас за касадиели астуриски, од пестињос на Андалузија и Екстремадура, на нугата Левантин или од собаос Кантабријци. Но, ние избравме да го направиме тоа Торта од Сантијаго, од Галиција.

Иако веќе во XNUMX век се зборува за а кралска торта Со слични состојки, првите напишани рецепти за ова слатко датираат од XNUMX век. Исто така, снимката на Крст на Сантијаго на неговата површина е уште понов. Тоа беше идеја на Компостела Каса Мора во 1924 година.

Главната состојка на колачот Сантијаго е бадемите. А заедно со нив шеќер, јајца, цимет и кора од лимон или портокал. Со овој едноставен рецепт се прави едно од највкусните слатки во светот.

Како заклучок, ви претставивме некои од најрепрезентативните јадења на Типична храна за Шпанија. Но, неизбежно, оставивме во мастило и други како трошки во нејзините различни регионални сорти, на Печена салата од пиперки на Каталонија, на Кастилијанско и арагонско цицање јагне (наречен тернаско), на салморехо О ослиќ во зелен сос. Посебно споменување заслужува џамон, но ова не е рецепт туку производ. Не ви се допадна да ги вкусите?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*