Традиции на САД

Американски филмови и серии ни ги покажаа обичаите на американскиот народ во безброј прилики. Веројатно можеме да именуваме неколку, без да размислуваме премногу за нив. Сепак, тие имаат и други многу curубопитни што можеби не сте ги забележале. Ние ги разгледуваме подолу!

Божиќ и Нова Година

Божиќ е многу посебно време за Американците, затоа тие многу се мачат да ги украсуваат улиците и своите домови со типични новогодишни украси. како што се светла, имела, венци и типична елка, околу кои се поставени подароците што ќе бидат отворени на 25 декември наутро откако Дедо Мраз ќе помине низ куќите на децата кои се однесувале добро. Во својата задача, му помага елф кој гледа од полица за книги, познат како елфот на полицата.

За добредојде во новата година, големите забави се организираат претходната вечер, траат до следното утро. Едно од најпознатите иконски места за средби на 31 декември е Тајмс Сквер во Newујорк, каде огромна кристална топка ќе ја започне новата година со спуштање за време на одбројувањето.

Денот на благодарноста

Заедно со Божиќ, тоа е една од најпознатите традиции во САД. Се слави на четвртиот четврток од секој ноември и потекнува од времето на првите американски доселеници.

Според хрониките, тоа била 1620 година кога група европски доселеници се населиле во Масачусетс откако го преминале Атлантикот во потрага по подобар живот. Поминаа низ многу тешкотии сè додека, по многу суровата зима, не успеаја да ги остварат своите посеви благодарение на соработката на родниот Вампаноаг, кој им помогна да одгледуваат пченка, тиква или јачмен. Доселениците, неверојатно благодарни, подготвија одлична забава за да му се заблагодарат на Бога.

Од тој момент, Денот на благодарноста стапи на централното место додека претседателот Абрахам Линколн воспостави национален Ден на благодарноста во 1863 година. во писмо кое го утврди последниот четврток во ноември како ден на благодарност и обожување на Бога.

Целта на оваа прослава, како што покажува и нејзиното име, е да му заблагодариме на Бога за сè што има во животот. Ноќта на 24 ноември, цели семејства се собираат околу маса за да ја пробаат традиционалната печена полнета мисирка и типичната пита од тиква, меѓу другите деликатеси.

Ден на независноста

Слика | Лазарон Сан Луис

Тој е еден од најважните и најпопуларните празници во САД. Секоја година, 4-ти јули ја одбележува независноста на Обединетото Кралство во 1776 година кога татковците-основачи ја потпишаа Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави.

Бидејќи е национален празник, многу настани се организираат во градовите, како што се паради или огнометни претстави.

Ноќ на вештерките

Ноќ на вештерките

Ако во САД постои обичај што сме го виделе безброј пати на телевизија и во кино, тоа е Халоуин. Отсекогаш бил толку успешен што е извезен во многу земји.

Ноќта на вештерките се случува ноќта на 31 октомври, во пресрет на Денот на сите светци. Корените ги има во древниот келтски фестивал познат како Самхеин, што значи крај на летото. Овој пагански фестивал се одржа на крајот на сезоната на жетва и почетокот на келтската Нова година што се совпаѓа со есенската краткоденица.

Ноќта на вештерките се веруваше дека духовите на починатиот шетаат меѓу живите. Затоа беше вообичаено да се вршат ритуали за комуникација со мртвите и да се запали свеќа за да можат да го најдат патот кон задгробниот живот.

Денес, Ноќта на вештерките е многу поинаква. Луѓето се облекуваат и украсуваат куќи со теми за ужас и мистерија. Децата се шетаат низ населбите во потрага по задоволства и предизвикувајќи ги соседите со трик или задоволство. Амблемот на оваа традиција е тиква, чија внатрешност се испразнува за да се стави свеќа внатре, а надворешноста е издлабена со темни лица.

Велигден

Слика | Пиксабеј

Велигден во Соединетите Држави го означува крајот на Страсната недела со традиција која е крст меѓу религијата и обичајот и се одржува во недела на Велигден. Додека сме во Шпанија ги имаме чекорите на Страсната недела, Во Соединетите Држави тие организираат активност посветена на најмалите наречена Лов на велигденски јајца, а главниот лик е велигденското зајаче.

Оваа традиција во Соединетите држави се состои од криење велигденски јајца во одредена област, било да е тоа градина, патио, игралиште ... и децата треба да ги бараат. Дури и Белата куќа учествува во овој обичај на Велигден и го слави сопствениот лов на велигденски јајца во резиденцијата на претседателот на Соединетите држави.

Свадби и погреби

Свадба во градот Темза

Американците сакаат да слават свадби со стил. Повеќе е повеќе. Тие ги организираат на различни места како што се градини, плажи, сали или цркви. Банкетот е обично многу добро украсен и има изобилство храна за сите гости. Вообичаено е дека во тоа време кумата и кумот на свадбата држат привлечен и смешен говор пред сите гости во чест на невестата и младоженецот.

После тоа, извадена е голема свадбена торта што, како и во другите земји, невестата и младоженецот треба да ја исечат и за време на танцот, невестата го фрла својот невестински букет на самохраните жени кои присуствувале на забавата, бидејќи традицијата вели дека кој ќе го фати ќе биди следниот што ќе се жени. Во други земји како Шпанија, на пример, ако невестите се религиозни, тие обично го даваат својот букет на Богородица која има поголема посветеност да побара заштита од своето семејство. Другите го доставуваат својот букет директно на некоја личност што ја сакаат, како што е сестра или мајка.

Што се однесува до погребот, кога некој ќе умре, вообичаено е да се организира во црква или дома, каде што луѓето што го познавале починатиот одат да го придружуваат семејството во толку тешки моменти. Во случај да не можете да одите, типично е да му се испрати на семејството букет цвеќе. После тоа, се прави поворка до гробницата и по неа, семејството им нуди на асистентите мал банкет во семејниот дом за да се сетат на починатиот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*