Харлем: најдобрите места за да одите на шопинг

Шопинг во Харлем

116-та улица, помеѓу авенијата Лексингтон и третата авенија

Ако вчера дадовме совети од каде да одиме  шопинг во Сохо, Денес ќе зборувам за Харлем.

Првото нешто што може да го привлече вниманието на оваа популарна населба во Newујорк е, како што можете да видите на фотографијата, дека повеќето продавници имаат дел од својата стока изложена на улица како да е на пазарот за болви. Тоа беше нешто што го привлече вниманието и мирното утро во Харлем го претвори во утро на шопинг.

Можете да започнете на раздвижената улица 116, помеѓу авенијата Лексингтон и Третата авенија, во она што е познато како Ел Барио или шпански Харлем, област источно од Харлем каде преовладуваат порториканските потомци. Оваа улица е опремена со продавници за облека обично по пристапни цени.

Сепак, во Харлем наоѓаме и други видови продавници каде што можеме да најдеме интересни работи.

На loversубителите на музика тие ќе сакаат да влегуваат Музичка продавница Casa Latina. Оваа продавница, отворена 45 години, нуди широк избор на ЦД-а од латинска музика, винтил винтил и инструменти. Сместена е на 151 источна улица 116, мора да се види не само за музиката, туку и за нејзините вработени.

За оние кои претпочитаат литература, тие ќе уживаат во Книжарница Сина куќа. Овој литературен центар е домаќин на клубови за книги, потписи на автори, изложби, проекции на филмови и работилници за пишување. Иако е латински центар, можете да најдете книги на англиски и шпански јазик. Оваа продавница е на улицата 143 Исток 103-та.

И, конечно, curубопитна продавница: Само ботаника. Сместена на 134 источно од 104 меѓу Лексингтон и Парк Авенија, оваа босанска продавница за Хиспанија продава духовни производи поврзани со сантериите како што се свеќи, верски статуи, билки и масла. Сопственикот, Хорхе Варгас, ги води клиентите кои не се запознаени со овие производи.

Разновидност на продавници и производи за да изгубите цел ден во вкусната населба Харлем.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*