Царината на Франција

Ајфеловата кула

Кога подготвуваме патување има многу работи за кои треба да размислиме, за сè да се одвива според планот: авионски билети, резервации во хотели, купување билети до музеи и споменици, маршрута за време на патувањето ... Сепак, едно од прашањата што едвај го забележуваме е познавањето на обичаите на местото што ќе го посетиме. Ова е многу важно ако не сакаме да доживееме непријатни моменти.

Иако Франција е европска земја, и е многу блиска до нас, таа има свои обичаи што треба да се паметат или за кратка посета или за долга сезона. Овде преминуваме низ неколку интересни француски обичаи. Можете ли да дојдете со нас?

Поздравот

Во Франција поздравот се состои од цврсто и кратко ракување помеѓу мажите и бакнеж во образ меѓу жени и помеѓу жени и мажи. Вториот е многу сличен на начинот на поздравување што го имаме во Шпанија, но додавајќи еден бакнеж на другиот образ.

Ел идиом

Важно е да знаете како да поставите некои прашања или основни дијалози на француски јазик затоа што многу ценат луѓето што им се обраќаат да се обидат да го зборуваат. Покрај тоа, секогаш збогатува да учи нови јазици и патувањето во Франција е добра можност да се примени во пракса.

Слика | Пиксабеј

Совет

Како работи ѓубрето во Франција? Обично не е вообичаено да се оставаат големи совети во Франција. Најмногу, фигурата е заокружена на терасата од кафуле или се остава мала количина ако вниманието било добро, но не е задолжително.

Не кажувајте директно дека нешто не ви се допаѓа

Дипломатијата одлично ги карактеризира Французите, па нема да ги слушнете да признаат дека нешто не им се допаѓа. На пример, ако не сакаат јадење, тие не само што ќе го кажат, туку ќе споменат дека не се навикнати на тој вкус или дека јадењето има посебен вкус.

Најавете посети

Французите сакаат да ги водат формалностите, па пред ненадејно да се појават во туѓа куќа, тие претпочитаат да го објават тоа однапред. Вообичаено е на домаќинот да му се подари шише вино ако подготвува оброк дома и да му честитам за оброкот.

Време на оброци

Кога патувате во Франција, важно е да знаете кои се времињата на оброкот, бидејќи тие можат да варираат во однос на вашата земја на потекло. Тие обично појадуваат околу 7 часот наутро, јадат напладне и вечераат околу 7 часот попладне. Обично не подготвуваат закуски пред јадење за да не го расипат вкусот.

Слика | Пиксабеј

Пунтуалност

Во Франција, доцнењето на состанок или состанок се смета за многу грубо. Тие не толерираат точност над 15 минути и правење исклучоци, 20 минути.

Тивко

За да не се вознемирува остатокот од луѓето околу себе, Французите зборуваат со низок глас на јавни места. Тие никогаш не го креваат својот глас.

Ден на невините

На 1 април празникот се слави во Франција le poisson d'avril (априлската риба) што е неговиот посебен Ден на шегата. Оваа забава се состои во фаќање некого со шега која се состои во лепење на силуетата на риба на нечиј грб, па оттука и името на забавата.

Играј петанк

Петанк е игра што потекнува од југот на Франција, но со текот на времето се шири во неколку европски земји, вклучувајќи ја и Шпанија. Французите многу сакаат да играат петанк во секоја пригода, било да е на плажа или среде свадба.

Слика | Пиксабеј

Да живеат крепите!

На денот на свеќите, 2 февруари, Французите подготвуваат вкусни крепи и ги тераат да скокаат од тавата за да ги свртат со десната рака, додека држат паричка со левата страна. Така, просперитетот е загарантиран цела година до следниот ден на свеќи.

Не е свадба без супа од кромид

Во Франција е вообичаено да се служи супа од кромид на свадби, јадење со скромно потекло што стана класика во француската кујна кога, случајно, беше откриено од членовите на судот. Неговиот рецепт се појавува во издание на Le Viandier, книга за готвење од XNUMX век, чувана во Националната библиотека на Франција.

Лилјани од мај

Во Франција е вообичаено да се дадат неколку гранчиња крин на долината (мугет) во знак на loveубов и желби за просперитет на 1 мај. Тоа е исто така начин да се прослави доаѓањето на пролетта.

Ова се едни од нај curубопитните обичаи на Франција. Кои други француски обичаи или традиции ги познавате за време на престојот во Франција?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*