Цебу, другата туристичка опција на Филипините

Зебу

Во вторникот разговаравме за Боракај, една од најголемите туристички дестинации на Филипините. Тоа е мека на меѓународниот туризам и ги обезбедуваме сите потребни информации за да можеме да одиме од Манила до оваа прекрасна дестинација на сонцето, плажите, топлото море и забавата.

Но, ако погледнете внимателно на картата на Филипините, ќе видите дека и таа е исто така Зебу. Тоа е островска провинција во централниот регион Висајас составена од главен остров и повеќе од 160 острови околу него. Цебу, главниот град, Тој е најстариот град на Филипините и денес е модерен, живописен и високо развиен град. И, ако додадете на тоа рајски плажи ... добро, имате друга туристичка опција на Филипините! Theе кажете на крајот кој повеќе го сакате.

Цебу, првата престолнина на Филипините

Градот Кебу

Пред доаѓањето на Шпанците, островите биле кралство контролирано од принц од Суматра. Шпанците би пристигнале на почетокот на XNUMX век и оттогаш нивната историја е дел од западните книги.

Главниот остров, Цебу, е долг и тесен остров кој минува 196 километри од север кон југ и на својата најширока точка е едвај 32 милји. Има ридови и планини, иако ништо многу високо, а околу него има прекрасни плажи, корални гребени, други острови и подводен живот еспектакуларен. За целосно уживање мора да одите за време на сувата сезона, надвор од јуни до декември, и сезоната на тајфуни.

Плажи во Цебу

Помеѓу март и мај е топло и лесно може да достигне 36 ºС, но тој проценува дека во текот на целата година термичкиот лак е помеѓу 24 и 34 .С. На кратко, ниската сезона е помеѓу мај и јуни и помеѓу септември и октомври со температури помеѓу 25 и 32 ºС и дождови. Високата сезона е април, мај и јуни со повеќе топлина и ветрови, но малку дожд.

Ниски цени, помалку туризам и повеќе понуди во еден и повеќе туризам, повеќе сонце, повеќе забава и повисоки цени во вториот. Има и супер висока сезона што е Божиќ, Нови Години, Кинески Нови Години и Велигден. Тој пресметува дека цените потоа се зголемуваат за 10 до 25% повеќе.

Работи што треба да се направат во Цебу

Форт Сан Педро

Надвор од неговите природни атракции, за кои ќе зборуваме подоцна, самиот град е шармантен и можеме да му посветиме неколку дена на него. Христијанскиот и шпанскиот отпечаток се гледа на секој агол со цркви, крстови и имиња на улици. Дали е Крстот на Магелан, Малата базилика Санто Нињо, Светилиштето Магаланес и улицата Колон, на пример, најстариот во градот.

Може да ја посетите Форт Сан Педро, митрополитската катедрала, таоистичкиот храм на Цебу, куќата на језуитите, стариот и елегантен Casa Gorordo од XNUMX век и место познато како Врвовите што е во Бусај и не е ништо друго освен прекрасна глетка на 12 километри од центарот на градот со прекрасен поглед од 180º.

Улицата Колон во Цебу

За движење низ градот можете да користите трицикл со капацитет за тројца патници. Седум филипински пезоси се наплатуваат по километар. Исто така, постои мултитакса и џипови многу шарени. Не недостасуваат класични такси и автобуси. Сè се плаќа во локална валута, само големите ресторани и хотели прифаќаат кредитни картички.

Ок сега Што е со плажите на Цебу? Ако сакате да останете неколку дена, тогаш најдобра опција е да не се движите премногу далеку од главниот град. Пред неа е Островот Мактан, препорачана дестинација за нуркање и природна убавина. Познато е и како Лапу Лапу y тој е поврзан со градот со два моста. Тоа е зафатен остров и од најдобрите места за нуркање во регионот

Островот Мактан

Тука во Мактан е местото каде што се концентрирани одморалиштата и туристите кои прават екскурзии од Манила или Кореја или Хонг Конг доаѓаат директно затоа што има меѓународен аеродром. Мактан е одличен корален остров за одмор. Околу него се гребените Тамбули и Контики и морското светилиште на островот Хилутунган. Плажи и нуркање, нуркање и возење со брод е она што го нуди.

Остров Панглао

Кога станува збор за сместување, има сè, од буџетски хотели до места кои заслужуваат да бидат на луксузната листа на Condé Nast Traveller. Се сеќавам дека Мактан е на помалку од еден час од Цебу и 45 минути од Манила ништо повеќе. Можете да пристигнете на директни меѓународни летови од Нарита во Јапонија, Инчеон во Јужна Кореја, Сингапур или Хонг Конг. Но, без преминување на островот Мактан има и други препорачани плажи, а некои се на други острови.

Слатки компири

на Камотски острови Ги има четири, Туланг, Пакџијан, Поро и Понсон, и сите имаат одлични плажи и хотели. Истото тоа Остров Бадијан каде што има спектакуларно приватно одморалиште. Помеѓу островот Себу и Ла Лејте се наоѓа прекрасната Островот Бохол, исто така добро познат и со одлични плажи.

La Остров Малапаскуа, остров на рибари, е една од врвните дестинации и една од најтајните е Остров Сумилон. Во првиот, нуркањето е апсолутен крал, иако не е многу развиен за туризам, можеби уште една атракција. Нема банкомати, хотелите се наоѓаат помеѓу улиците на селаните и не се прифаќаат ниту евра ниту долари.

Островот Сумилон

Бантајан Тоа е остров во Еден, со кристално чисти води и бели плажи. Има една од најстарите цркви на Филипините, четири века и има многу хотели и одморалишта од оние во кои може да изгубите со месеци. Цени? Од 60 долари па нагоре.

Како што можете да видите, понудата во овој дел на Филипините е побројна од онаа во Боракај. Тука мора да се организирате многу подобро затоа што секој остров е дестинација. Сите имаат хотели и сите нудат горе-долу истото, но ми се чини така Ако сакате пливање, нуркање и нуркање на Филипините, најдобра дестинација од сите е Цебу.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*